Čistý kolagén: Naozaj nám skrášli pleť a zbaví nás vrások?

Mnohé známe osobnosti sa doň zamilovali. Všetky sociálne siete sú ho plné. Ľudia si ho pridávajú do smoothie, ovsených vločiek, či do jogurtov. Údajne nám pomôže rozžiariť pokožku, dodá jej pevnosť  a zbaví ju vrások. Čo to je za zázrak? 

Čistý kolagén si získal obľubu u mnohých ľudí, ktorým zdravý životný štýl nie je cudzí.

Kolagén je najhodnotnejšou bielkovinou v našom tele a zároveň je hlavným stavebným prvkom našej pokožky. Je jednou z kľúčových zložiek pri hojení akýchkoľvek poranení našej kože. Naozaj nám však pitie kolagénového prášku zázračne zlepší pleť?

Odporúčame: Kolostrum: Vraj univerzálny liek na imunitu. Ale, aká je pravda?

kolagén proti vráskam

Zdroj: Shutterstock®

Zázrak alebo blud?

Štúdie uskutočnené mnohými vedcami a výskumníkmi sa v prípade kolagénu veľmi rôznia. Niektorí tvrdia, že účinok na zdravie pokožky, jej vzhľad a starnutie je skutočne výborný, iní sú voči kolagénu mierne skeptickí. Dermatologička z Washingtonu tvrdí, že molekula kolagénu je enzymaticky trávená v žalúdku, preto vraj nie je možné, aby sa dostala do pokožky a spôsobila všetky zmeny, ktoré sa úvadzajú v materiáloch o kolagéne.

Avšak ak máte suchú pokožku, niektoré štúdie naznačujú, že vstrebateľný kolagén môže zlepšiť hydratáciu pokožky u jedincov vo veku nad 30 rokov a spomaliť tvorbu hlbokých vrások.

kolagén v prášku

Zdroj: Shutterstock®

Tablety, nápoj alebo prášok?

V prípade, že konzumujete vyváženú stravu, ktorá obsahuje potraviny bohaté na bielkoviny, vaše telo premení tieto živiny na esenciálne aminokyseliny, ktoré sú potrebné na udržanie zdravia vašej pokožky a kostí. Tieto živiny sú potom posielané do krvného obehu. To znamená, že by sme mali jesť napríklad vývar z kostí, ryby, vajcia, chudé mäso, šošovicu, orechy, či fazuľu.

 

Namiesto klasických nápojov či kolagénu v prášku, vyskúšajte výrobky obsahujúce retinol, pri ktorom sa dokázalo, že kopíruje tvorbu kolagénu. Pre lepší účinok sa nezabudnite chrániť pred slnkom a používajte opaľovacie krémy, aby ste ochránili existujúci kolagén pred rozbitím.

 

Bude sa ti páčiť: Najlepšie zdroje vitamínu C: Tieto potraviny ho majú viac ako citrón!

kolagén v potravinách

Zdroj: Shutterstock®

Bio-aktívny kolagén a zdroj mladosti

Kým niektorí uvádzajú, že kolagén je len obyčajnou bielkovinou, ktorá nemá žiaden výrazný vplyv na pokožku a krásu ako takú, na druhej strane existujú stovky výskumov, ktoré toto tvrdenie vyvracajú.

Bio-aktívny kolagén je vytvorený hydrolýzou, tzv. studenou technológiou, pri ktorej sú uchovávané všetky jeho vlastnosti. Vďaka šetrnému spôsobu spracovania si morský kolagén (získavaný z kosti, šupín a kože rýb) uchováva svoje vlastnosti a najmä podobu trojitej špirály HELLISY, ktorá má takmer totožnú podobu ako ľudský kolagén.

Kolagén je proteín, ktorý udržuje tkanivá pohromade. Tvorí asi 75 % suchej hmotnosti pokožky, ktorej dodáva potrebnú dávku hydratácie, udržuje ju pevnú a pružnú a udržuje tvorbu vrások pod kontrolou. Kolagén je bohatý na aminokyseliny, z ktorých prolín a glycín sú potrebné na opravu šliach, kostí a kĺbov. Alanín dodáva energiu do svalových tkanív a arginín stimuluje proces hojenia.

Ako uvádza MUDr. Vladimír Holoubek „výhodou užívania kolagénu je, že sa dokáže dostať aj do najmenšieho medzibunkového priestoru v kĺboch a chrupavkách, kde sa častokrát nedokáže pomôcť ani injekcia.“

Pozri aj: Ako sa zbaviť čiernych bodiek na tvári? Skúste to takto!

Nielen pre kĺby, ale aj pokožku

Kolagén je skvelou výživou pre kosti, kĺby, chrupavky, ale aj pre pokožku. Morský kolagén má vynikajúcu biologickú dostupnosť a absorpciu. Zo všetkých dostupných typov má najnižšiu molekulovú hmotnosť a najmenšiu veľkosť častíc, vďaka čomu sa ľahšie absorbuje do krvného riečišťa. Takto morský kolagén poskytuje pokožke lepšiu výživu, zabezpečuje lepšie hojenie rán a opravu pokožky. Takto sa morský kolagén, akým je Inca Collagen stáva jedným z najúčinnejších kolagénov spomedzi všetkých dostupných.

Kolagén pomáha vypínať pokožku, a tým zmierňovať viditeľnosť vrások. Funguje ako opora pre pokožku, ktorú hydratuje, vypína a rozjasňuje. V neposlednom rade kolagén pozitívne vplýva na popraskané žilky, pigmentové škvrny, pomáha zmierňovať začervenanie pleti a pod.

„Z hľadiska estetickej dermatológie je kolagén dôležitý pre zachovanie pevnej a pružnej pokožky, zdravých nechtov a vlasov“  uvádza pani doktorka Molčanová.

13 komentárov
Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

31.10.2017 18:51

Neverím tomu.. Tá dermatologička z Ameriky má pravdu.. Staroba je prirodzená.. Nikdy by som si nedala ani Botoxy , plastiky a pod. !!

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

31.10.2017 19:43

Veľmi zaujímavý článok.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

31.10.2017 19:56

No ja neviem, ale....užívala som kolagén, mala som problémy s kĺbmi ale žeby som si na tvári všimla nejaké zmeny k lepšiemu, to sa nedá povedať....jedine ak by boli rozdiely v jednotlivých prípravkoch- údajne najlepší je tekutý kolagén a ten som ja nemala

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

31.10.2017 21:14

ja som verna cistemu hydrolizovanemu rybiemu kolagenu , ktory je v praskovej forme

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

01.11.2017 08:42

stačí sa zdravo stravovať a na pleti je to vidieť

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

01.11.2017 14:46

neviem posúdiť, nemám odskúšané a možno aj na každého to inak zapôsobí

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

02.11.2017 22:51

Myslím, že nie je najvhodnejšie a hlavne najzdravšie pchať do seba nasilu všetko, len aby sme zabránili starobe.. Brať to s nadhľadom, ak sa dá...

Vaše meno:

Andrejka Smutňáková

Andrejka Smutňáková

03.11.2017 07:45

užívam, zatial len krátko, tak neviem posúdiť

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.12.2017 09:09

kto sa v tom má vyznať, inak, gény nepustia a ako sa k sebe správame, ako žijeme

Vaše meno:

Vlasta Tóthová

Vlasta Tóthová

12.12.2017 20:13

Ja si myslím že všetko ak sa používa s mierou je to v poriadku. Niekto má predpoklady k tomu, že bude mať hlboké vrásky pri ústach a tým že si ich dá zmierniť nerobí nič zlé a ani neskrýva "starobu"
Tak isto ako sa žena maluje tiež niečo "zakrýva" takže jemné úpravy sú úplne v poriadku. Treba však poznať hranice.
Niekoho to ovládne.
Ten kolagén by som určite vyskúšala.
Śkoda tej ceny ...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

28.12.2017 07:44

No neviem asi najviac zaváži genetika

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

28.04.2018 19:23

Chcem vyskúšať.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

23.11.2018 23:31

ja skusam kolagenove pripravky a som zvedava aky bude vysledok..., myslim ze to ma nieco do seba

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE