Dusená kapusta: Prečo nevylievať vodu po jej dovarení?

Dusená kapusta podávaná k pečenej kačke je neodmysliteľnou súčasťou všetkých hodov. Túto prílohu zbožňujeme, no málo ľudí vie, že voda po jej dovarení má nesmierne blahodárne účinky na naše telo.

 

Dokonca ju niektorí označujú za "supervodu", pretože sa už nie raz preukázali jej liečebné vlastnosti. Prečo je kapustová voda taká prínosná?

 

Je nabitá vápnikom, horčíkom, železom, fosforom, sírou, draslíkom, jódom a v neposlednom rade obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C, K a kyselinu listovú. Tomu sa hovorí vitamínová bomba!

 

Odporúčame: Pupkovník ázijský alebo Gotu kola: Čo dokáže tento zázrak?

kapustná voda

Zdroj: Shutterstock®

Výhod má hneď niekoľko!

Okrem detoxikácie existuje množstvo problémov, ktoré s kapustou dokážete vyriešiť. Tu je niekoľko z nich:

 

  • Keď konzumujete príliš veľa alkoholu, narúšate si okrem iného aj tráviaci systém. Pravdepodobne ste už zažili to hrozné ráno, keď ste mali pocit, že je váš žalúdok doslova na vode a čakali ste na to najhoršie. Je to preto, že alkohol ničí veľké množstvo dobrých baktérií v čreve, čo môže zabrániť schopnosti tela absorbovať základné vitamíny a minerály. Zelená kapusta môže pomôcť vyčistiť tráviaci systém a pomôcť pri detoxikácii tela vďaka bohatstvu jej živín. Odborníci odporúčajú začať tým, že vypijete pohár kapustovej vody každé ráno na lačný žalúdok a postupne zvýšite dávku až na dva poháre.

 

  • Vďaka vysokej hladine fytonutrientov môže kapustová voda dokonca liečiť žalúdočné vredy. Dvanástnikové vredy pacientov, ktorí jedávali kapustu alebo pili kapustovú vodu, zmizli oveľa rýchlejšie. Výskum uskutočnený na 45 väzňoch v kalifornskej väznici San Quentin zistil, že 93% vredov daných väzňov zmizlo. Odborníci sa domnievajú, že je to spôsobené tým, že kapusta pomáha posilňovať odolnosť žalúdočnej steny.

 

  • Kapustová voda sa môže konzumovať a používať aj ako kozmetický pomocník, ktorý vám pomôže zlepšiť pleť vďaka množstvu fytochemikálií a antioxidantov. Keďže pomáha bojovať proti škodlivým voľným radikálom, ktoré môžu viesť k vývoju kožných problémov, ako je akné a čierne bodky, okamžite si ju zamilujete. Môže tiež pomôcť zlepšiť hydratáciu pokožky a zabrániť predčasnému starnutiu. Vypite pohár kapustovej vody každý deň alebo si zopár listov priložte na tvár ako masku a pravdepodobne uvidíte úžasné výsledky.

 

  • Ak chcete znížiť pigmentáciu pokožky a vzhľad tmavých škvŕn, môžete si vytvoriť vlastnú veľmi efektívnu masku na tvár pomocou kapustovej vody. Jednoducho pridajte lyžicu medu a štipku kurkumy na približne jednu štvrtinu šálky kapustovej vody. Potom pridajte len trochu ryžovej múky na výrobu pasty. Nechajte pastu odstáť asi 10 minút a potom pomocou vatového tampónu naneste na tmavé oblasti pokožky. Nechajte pokožku vysušiť a následne opláchnite vodou, osušte a naneste hydratačný krém.

 

Pozri aj: Kôstka z avokáda nie je odpad! Ako ju môžeš využiť aj ty?

varená kapusta

Zdroj: Shutterstock®

Krásne vlasy s kapustou?

Vysoký obsah síry v kapustovej vode je veľmi účinný na posilnenie vlasov a dokonca zabraňuje ich vypadávaniu. Pre zdravšiu pokožku sa rovnako odporúča vypiť pohár kapustovej vody každé ráno a prípadne ju použiť ako masku na vlasy.

 

Pokiaľ chcete zvýšiť príjem všetkých zdravých živín a vitamínov, pridávajte kapustu do svojich obľúbených smoothies. Zelené smoothie slúži ako prírodný dobíjač energie, ktorý vám pomôže pri ťažkých začiatkoch pracovného dňa. Tiež podporuje úbytok hmotnosti, posilňuje imunitný systém, predchádza chorobám a zároveň patrí medzi najzdravšie raňajky aké si len môžete dopriať. :)

 

Bude sa ti páčiť: Dopraj telu čerstvý chren. Je liekom na mnohé neduhy!

maska na vlasy z kapusty

Zdroj: Shutterstock®

13 komentárov
benynka

benynka

06.10.2017 09:23

my asi zle dusíme kapustu lebo nám žiadna prebytočná voda po dovarení neostane

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

06.10.2017 13:01

Tak dobre vedieť.

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

06.10.2017 13:17

o vode z kyslej kapusty vieme že je zdrava ale aj po dusenej? :)

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

06.10.2017 16:02

nám tej vody po varení moc nezostane iba ak by sme dali viac a kapustu precedili.

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

06.10.2017 17:09

neměla jsem o tom ponětí

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

06.10.2017 19:20

ani mne nezostáva žiadna voda

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

06.10.2017 20:48

Kapusta nadovšetko .. ;-) Ved všetka zelenina a ovocie sú super ,či už ich jeme čerstvé , alebo uvarené ,alebo používame v kozmetike.. !!!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

06.10.2017 21:15

kapustičku máme radi

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

07.10.2017 00:37

Naozaj vynikajúci všeliek...musím ju robiť ešte častejšie

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

07.10.2017 07:00

po dusení naozaj tej vody veľa nezostane, ale všeobecne kapustová voda je veľmi zdravá..

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

07.10.2017 18:30

Taktiež nám veľmi veľa vody pri dusení nezostane... ale celkovo na kapustu nedáme dopustiť :)

Vaše meno:

Peter Gavlas

Peter Gavlas

14.10.2017 00:01

Super tipy, to som veru netušil.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

28.01.2018 21:03

kapustu milujem v akejkoľvek forme-čerstvú,kvasenú,čínsku kapustu,zelenú,fialovú,varenú,dusenú...po dusení mi žiadna voda nezostáva.Podlievam len toľko,aby sa mi nepripálila.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE