Kedy navštíviť lekára? Povieme ti, ako sa prejavuje psoriáza

Nepríjemné svrbenie pokožky, čudné útvary, ale aj pálenie a iné bolestivé pocity... To všetko môže byť celkom neškodné podráždenie vášho najväčšieho orgánu, alebo niečo oveľa horšie, napríklad aj autoimunitné ochorenie menom psoriáza.

 

Naučte sa rozoznať, ako sa prejavuje psoriáza a spoznajte správny čas, kedy je naozaj nevyhnutné prestať návštevu kožného lekára donekonečna odkladať. Pri psoriáze môže neskorá diagnóza choroby viesť ku komplikáciám vášho zdravotného stavu.

 

Zaujme ťa: Pozor, nebezpečenstvo! Ktoré čistiace prostriedky nikdy nemiešať?

suchá a popraskaná koža je príznak psoriázy

Zdroj: Shutterstock®

Psoriáza po laicky

Psoriáza je nepochybne veľmi vážne kožné ochorenie autoimunitného systému, kedy vlastný imunitný systém, laicky povedané, zabíja zdravé bunky. Na psoriatických miestach dochádza niekedy až k tisícnásobnému deleniu buniek kože v porovnaní so zdravými miestami pokožky.

 

Premnožené kožné bunky sa tak ukladajú do bunkového povrchu. Tento proces trvá obyčajne aj týždne, pri psoriáze je to však otázka dní. Výsledkom sú rôzne šupiny, mapy a červené miesta, ktoré vznikajú na pokožke.

pri psoriáze sa odlupuje pokožka

Zdroj: Shutterstock®

Každá je jedinečná

Pýtate sa, kedy dostanete psoriázu? Bohužiaľ, to nie je známe. Podľa lekárov hrajú svoju úlohu gény, pretože psoriáza zvykne tradovať v rodine. Nie je však isté, že keď mali vaši predkovia psoriázu, dostanete ju aj vy. Psoriáza je podľa odborníkov aj výsledkom stresu, jedla, ktoré konzumujeme, ale aj výkyvov počasia. Symptómom psoriázy neprospieva ani príliš suché, ani príliš chladné podnebie.

Ak by ste chceli presne vedieť, ako psoriáza prebieha, musíme vás sklamať, pretože každý človek s ňou má naozaj unikátnu skúsenosť. Niektoré začnú celkom nevinne a dokonca sa dajú ťažko diagnostikovať, iné sa ani na začiatku nedajú vôbec poprieť. V niektorých prípadoch postihne v prvých týždňoch psoriáza až 20 percent tela.

 

Preskúmaj: Skvelá studená ovsená kaša: Priprav si ju ešte večer!

zapálená pokožka pri psoriáze

Zdroj: Shutterstock®

Symptómy neignorujte

V každom prípade je dobré vedieť, čo psoriáza je a ako sa prejavuje, pretože ignorovanie symptómov môže viesť k veľkým komplikáciám v zdravotnom stave.

 

Jedným z najčastejších príznakov je celkom obyčajná vyrážka, či už samostatná a na viacerých miestach tela, alebo vo forme celej zapálenej oblasti. Niekedy môže zasiahnuť aj tvár, najmä obočie, čelo, oblasť medzi nosom a perami či okolie vlasov.

psoriáza okolo vlasovej línie

Zdroj: Shutterstock®

Ďalším znakom psoriázy sú mapy tvoriace sa po pokožke. Ide o odumreté bunky a keď si ich človek škriabe, dochádza ku krvácaniu. K príznakom môže patriť aj celkom bežná suchá a popraskaná pokožka, alebo nepríjemné až bolestivé svrbenie.

 

Psoriatici sa často potýkajú aj so zhrubnutou kožou, ktorá sa na pohľad odlišuje od okolitej zdravej pokožky či nadmerne šúpajúcou sa pokožkou, a dokonca až s bolestivými hnisavými pľuzgiermi.

 

Pozri aj: Nekupuj ich! Poradíme ti, ako si vypestovať bylinky v kuchyni

vyrážky a zhrubnutá koža pri psoriáze

Zdroj: Shutterstock®

V prípade, že ste spozorovali niektorý zo symptómov psoriázy, určite navštívte svojho lekára!

6 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

19.02.2018 12:07

veľmi nepríjemné ochorenie..... horšie to je ešte viac vtedy, hlavne na pohľad, keď sa nám šupiny vytvoria na viditeľných miestach..... netreba to podceňovať.... už pri prvých príznakoch treba navštíviť lekára....

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

19.02.2018 17:56

môjmu synovi v detstve diagnostikovali psoriázu, ale našťastie asi neprávne

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

19.02.2018 20:34

poznám aj ja vo svojom okolí ľudí s týmto ochorením, získali ju až v dospelosti

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

19.02.2018 21:32

toto je pre mňa nočná mora! :(

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

21.02.2018 11:28

mám suchú pokožku, ktorá musím veľa natierať, lebo stále svrbí...ale to je nič oproti tejto nepríjemnej diagnóze

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

13.03.2018 12:44

Geny su jedna vec a prevzaté programy a správanie po rodičoch druhá...lupienka je hlavne psychosomatické ochorenie. Treba sa zahĺbiť do seba a uvedomiť si, čo v sebe potláčame. Veľmi dobrý je Skin Cap, ktorý spoľahlivo zaberá a potom užívanie omega mastných kyselín na premastenie z vnútra.

Lekár lieči hlavne príznaky..nie príčinu, čo je smutné, lebo už v dnešnej dobe by to mohlo prebiehať úplne inak.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE