Stáva sa to aj tým najlepším z nás... Po dlhodobom aktívnom pohybe sa ocitáme v úzkych a jednoducho sa nám prestane chcieť. Beh už zrazu nie je obľúbenou súčasťou dňa a návšteva posilňovne, ktorá bola doteraz za odmenu, je odteraz skôr za trest.
V inom prípade nás možno prepadla choroba a po dvojtýždňovej odmlke sa nám do tréningového režimu ide len veľmi ťažko. Akákoľvek pauza sa udiala v cvičení, vedzte, že to na vaše telo pôsobí. Povieme vám, čo sa stane keď prestaneme cvičiť s naším dovtedy vitálnym organizmom.
Vyskúšaj: Už žiadna rozvarená kaša: Nauč sa, ako servírovať zemiaky originálne!
Tvrdá drina je o chvíľu preč
Ak si myslíte, že po ročnom neustálom pohybe, cvičení a najrôznejších športových aktivitách budete fit ešte dlho po zahájení pauzy, mýlite sa. Odborníci tvrdia, že to, čo ste tak dlho nadobúdali a potili ste pre to krv, vo väčšine prípadov odíde už po dvoch týždňoch!
Orgán, ktorý zmenu k negatívnemu pocíti prvý, je váš mozog, a to už do desiatich dní. Vedci ešte nezistili, ako presne táto zmena vplýva na mozog, no domnievajú sa, že to môže mať z dlhodobejšieho hľadiska následky v podobe straty pamäte.
Rozlúčte sa s kondičkou
Ako ďalšie date zbohom svojej kondičke, ktorú ste tak krvopotne nadobúdali po dlhú dobu. Už po 14 dňoch môžete cítiť, že schody nevybehnete tak jednoducho, ako pred tými dvomi týždňami. Súvisí to so znižovaním VO2max, čo je v podstate indikátor aerobnej vytrvalosti. Po dvoch týždňoch sa môže znížiť až o viac ako 11 percent a potom to ide už len dolu vodou.
Odíde sila, dostaví sa tuk
Človek, ktorý prestane cvičiť sa môže pripraviť na to, že postupne u neho dôjde k strácaniu sily. Aj keď bude odchádzať oveľa pomalšie ako napríklad vytrvalosť, môže sa tak stať už po štyroch týždňoch. Posledné je to najmenej žiadané. Odídu svaly, dostaví sa tukové tkanivo. Asi po šiestich týždňoch si môžete na váhe alebo v zrkadle na sebe všímať viac nedostatkov v podobe priberania do problémových partií.
Pozri aj: Originálna soľnička ozvláštni každý jedálenský stôl. Presvedč sa!