Toto sú najhoršie alergény v kozmetike. Vieš, čoho sa vyvarovať?

Kozmetika dokáže vyvolať veľmi nepríjemné alergické reakcie. To zrejme nie je žiadna novinka. Ale venujete dostatočnú pozornosť zloženiu prípravku pri jeho kúpe? Tento krok určite netreba podceňovať.

 

No aby ste vedeli samy posúdiť, ktorá zložka kozmetiky je pre vás vhodná a ktorá by, naopak, mohla na vašej pokožke spôsobiť nepríjemnosti, musíte poznať, čo je prospešné a čo škodlivé. V tom druhom prípade ide o mimoriadne zákerné alergény.

Čomu sa teda vyvarovať?

 

Hypoalergénny nemusí znamenať neobsahujúci alergény!

To, že je na kozmetickom prípravku uvedené slovo „hypoalergénny", ešte neznamená, že naozaj žiadne alergény neobsahuje. Áno, znie to paradoxne až absurdne, ale je to tak. Označiť prípravok ako hypoalergénny môže prakticky ktorýkoľvek výrobca, bez ohľadu na obsah výrobku. Neexistuje totiž žiadny konkrétny predpis, ktorý by zloženie takéhoto prípravku stanovoval. Je to ten istý prípad ako označenie diétna saláma na výrobku plnom tučného mäsa (v lepšom prípade), konzervačných látok, stabilizátorov a iných „dobrôt". Ale späť ku kozmetike. Nespoliehajte sa teda na označenie hypoalergénny, neuspokojte sa s tým a pátrajte po zložení kozmetického prípravku. 

 

Zaujme ťa: Pozor, nebezpečenstvo! Ktoré čistiace prostriedky nikdy nemiešať?

podráždená pokožka

Zdroj: Shutterstock®

Podráždenie alebo alergia?

Hoci alergia na kozmetiku nie je častým javom, v porovnaní s alergiou na potraviny alebo lieky, podráždenie pleti z konkrétneho kozmetického prípravku vie byť mimoriadne nepríjemné. Rozhodne je to dôvod prestať daný výrobok používať. Napríklad alergény, prítomné predovšetkým vo vôňach, môžu spôsobiť nielen kožné, ale aj respiračné alergie. Jedna vec je ale podráždenie pokožky a druhá alergická dermatitída. V oboch prípadoch je sprievodným javom nepríjemné svrbenie, pri alergickej dermatitíde nastupuje začervenanie pokožky, opuch a dokonca pľuzgieriky na koži. Rozdiel je aj v tom, že zatiaľ čo podráždená pokožka sa týka len miesta kontaktu s prípravkom, alergia sa rozšíri aj na iné miesta. Najčastejšie alergia postihuje očné viečka, pery, chrbty rúk a krk.

hypoalergénna kozmetika

Zdroj: Shutterstock®

Určite netreba preceňovať ani prírodnú kozmetiku. Ani tá nie je zárukou ochrany proti alergickým reakciám. Obzvlášť, ak máte alergiu na niektorú z rastlín, starostlivo čítajte zloženie takejto kozmetiky. Alergické reakcie najčastejšie spúšťajú konzervačné látky, vonné zložky, zlúčeniny bylinných extraktov a farbivá. Pozor predovšetkým na zložku aluminum zirconium, ktorá býva obsiahnutá v antiperspirantoch. Hoci v Európskej únii je táto zložka zakázaná, bežne sa vyskytuje v kozmetike dovezenej zo zahraničia.

 

Pozri aj: Skúsila si nepražené kakaové bôby? Na čokoládu plnú cukru zabudneš!

citlivá pokožka

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie alergény v kozmetike

Častým alergénom sú parabény, ktoré sa nachádzajú v zubných pastách či sprchových géloch. Rovnako nebezpečný je aj benzyl acetát, často ukrytý pod slovom fragrance (parfum). Rôzne odstraňovače make-upu alebo prostriedky proti starnutiu pleti obsahujú takzvaný bronopol.  Ten môže byť toxický pre imunitný systém, pľúca a pokožku. Častým alergénom sú tiež silikóny. Rady využívame kozmetiku s ich prídavkom, pretože dodávajú lesk vlasom a zaručujú vodeodolnosť opaľovacích krémov. Odborníci však odporúčajú vyhýbať sa im. Na konkrétnom prípravku ich spoznáte tak, že obsahujú koncovku –cone, -conol či –oxal. 

chemikálie v kozmetike

Zdroj: Shutterstock®

Ak vaša kozmetika obsahuje aj chemikálie, ako hydrochinón (farby na vlasy alebo krémy na opaľovanie) či oxybenzone (najčastejšie v make-upoch), vymeňte ich radšej za prípravky bez týchto zložiek. Vyhýbajte sa aj oloveným rúžom a ortuťovým tieňom. To isté platí aj o zložkách, ako mastenec (púdre, tiene), toluén (laky na nechty, farby na vlasy) a triklosan (zubné pasty, ústne vody). Nie, v žiadnom prípade to neznamená, že ak natrafíte na niektorú z týchto zložiek, zaručene skončíte s opuchom tváre alebo pľuzgiermi na rukách. Rozhodne ale netreba obsah kozmetických prípravkov brať na ľahkú váhu. Je to predsa vaše telo, vaša pokožka, na ktorej vám záleží a ktorú chcete viesť ku kráse a zdraviu. Preto, ak máte na výber, vždy siahnite radšej po kvalitnej kozmetike s čo najmenším, ideálne žiadnym, obsahom alergénov. Všeobecne platí, že je lepšie siahať po neparfumovaných výrobkoch, no ako každý človek je úplne iný, aj typ pokožky je veľmi individuálna záležitosť.

 

Neprehliadni: Kedy navštíviť lekára? Povieme ti, ako sa prejavuje psoriáza

parfumy v kozmetike

Zdroj: Shutterstock®

Hoci výrobcovia kozmetiky sa musia riadiť špeciálnymi nariadeniami, ktoré prešli hodnotením bezpečnosti, nič vám nedá záruku, že vaša pokožka na daný prípravok nezareaguje podráždením alebo, v horšom prípade, alergiou. V zásade ale platí, že pokiaľ chcete mať 100%-nú istotu, že používate bezpečný a kvalitný kozmetický prípravok, ktorý by nemal ublížiť vášmu typu pokožky, poraďte sa o tom so svojím dermatológom. Ten vám spraví špeciálne testy, ktorými zistí, akým látkam by ste sa mali vyhýbať.

6 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

20.02.2018 08:41

vyvarujem sa pletovým maskám.... zakaždým som z nich dostala alergickú reakciu... a to som ich prestriedala viac.... nechávam to už len na moju kozmetičku...

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

10.11.2018 11:12

skuste obycajnu kyslu smotanu namiesto masky z obchodu, alebo nieco z domacnosti, maska z ovsenych vlociek je vyborna, drozdie trochu drazdi citlivu plet...

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

20.02.2018 12:27

Výborný článok!

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

22.02.2018 20:52

Nesledujem veľmi výrazne alergény. Ale po tomto článku už asi budem.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

10.11.2018 11:13

sledovat zlozenie sa oplati, aspon viete co kupujete a co si davate na plet

Lenka Meravá

Lenka Meravá

24.02.2018 23:52

Nastastie som este taky problem nemala

Vaše meno:

Marta Hollá,st

Marta Hollá,st

25.03.2018 11:02

super, dobre vedieť!!!

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

10.11.2018 11:11

na pokozku uz dlhu dobu pouzivam len prirodne oleje, ziadny krem sa im nevyrovna... na kremoch mi vadi ich vona, trosku sa rozumiem zlozeniu a ked vidim tie latky ktore vobec plet nepotrebuje tak sa im vyhybam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE