Potrebuješ rýchly relax po dlhom dni? Pomôže ti amyrisová silica!

Kto by nepotreboval po dlhom a náročnom dni v práci trochu relaxu? Áno, zväčša nás po príchode domov čaká ešte množstvo ďalších povinností, napríklad upratovanie, pranie, varenie či žehlenie, no pár minút pre uvoľnenie napätia v tele a upokojenie mysle si nájsť musíme. Relax môže mať rôzne podoby. Niekto si rád prečíta pár stránok z dobrej knihy, iní zase radi počúvajú hudbu alebo si pozrú jednu časť obľúbeného seriálu. A pre niekoho je formou relaxu aj popoludňajší šlofík. Nech už oddychujete akýmkoľvek spôsobom, dnes vám predstavíme jedného prírodného pomocníka, ktorého relaxačné účinky ocení každý. Reč je o amyrisovej silici, ktorá pozitívne ovplyvňuje telo aj myseľ človeka v niekoľkých smeroch. Zistite, aké sú účinky tohto nie veľmi známeho esenciálneho oleja.

Z čoho sa amyrisová silica získava?

Amyrisová silica predstavuje esenciálny, respektíve éterický olej, ktorý sa získava destiláciou čerstvého rozdrveného dreva vodnou parou zo stromu zvaného balzamovec obyčajný, latinsky Amyris balsamifera. Radíme ho do čeľade rutovité a jeho domovinou sú údajne lesnaté územia Haiti a vo všeobecnosti oblasť Karibského mora. Balzamovec je charakteristický listami zloženými z piatich lístkov a drobnými bielymi kvetmi. Latinský názov Amyris je odvodený z gréckeho slova amyron, čo v preklade znamená silno voňajúci.

Rod balzamovec pritom zahrňuje približne 50 rôznych druhov rastlín, ktorých drevo je bohaté na balzamy. Tradične sa z nich destilujú cenné silice. Spomínaná amyrisová silica je charakteristická svojou príjemne balzamickou a drevitou vôňou. Poobzerať sa po nej môžete na internete, v drogériách, predajniach s kozmetikou či zdravými potravinami. Predáva sa podobne ako iné esenciálne oleje v malých tmavých fľaštičkách. 

Odporúčame: Poznáš liečivé účinky kosatca? Prekvapí ťa, že nie je len na okrasu!

aromalampa

Zdroj: Shutterstock®

Nepodceňujte silu aromaterapie!

Amyrisovú silicu, podobne ako iné éterické oleje, môžete využiť v rámci aromaterapie. Práve aromaterapia používa voňavé esenciálne oleje na podporu fyzickej a duševnej pohody človeka. Častými pomocníkmi sú v tomto prípade aromalapy či difuzéry. Tie dokážu užasnú vôňu rozniesť po celej miestnosti a navodiť tak príjemnú atmosféru. Voňavých silíc je mnoho, spomenúť môžeme esenciálny levanduľový olej či rozmarínový olej.

Prečo si však vybrať amyrisový olej? Silica z balzamovca obyčajného má výrazne relaxačné aj mierne sedatívne účinky. Potláča stres aj pocity úzkosti. Ak si potrebujete po náročnom dni zlepšiť náladu a dobiť sa pozitívnou energiou, pridajte zopár kvapiek amyrisovej silice do difuzéra, uložte sa do pohodlného kresla s teplou dekou, zavrite oči, dýchajte a relaxujte. 

relaxačný kúpeľ

Zdroj: Shutterstock®

Pre väčší relax si doprajte kúpeľ

Ak si chcete dopriať ešte väčší relax a máte 20 až 30 minút čas, pokojne si pripravte kúpeľ. Voňavé kúpele s esenciálnym olejom sú balzamom pre telo i dušu. Ako prvé si napustite vaňu príjemne teplou vodou. Ideálne by mala mať teplotu medzi 35 až 40 °C. Pridajte do nej 4 až 5 kvapiek silice, vodu trochu premiešajte a môžete si do nej ľahnúť. Opäť nezabudnite zavrieť oči a dýchať. Takýto kúpeľ v sebe spája inhaláciu silice, čo má pozitívny vplyv na psychiku, no zároveň zabezpečí pôsobenie éterického oleja na pokožku.

Amyrisová silica totiž pôsobí protizápalovo a regeneračne, čo ocení každá pokožka. Vďaka kúpeľu so spomenutým olejom eliminujete zo života stres a urobíte niečo aj pre suchú pokožku. Doprajte si ho pokojne aj večer, vďaka čomu uvoľníte telo a zmiernite napätie vo svaloch. Bude sa vám ľahšie zaspávať, spánok bude kvalitnejší a ráno sa prebudíte s pocitom sviežosti. Amyrisovú silicu tiež môžete vyskúšať pri problémoch s nespavosťou.

zdravá pokožka

Zdroj: Shutterstock®

Amyrisová silica sa postará aj o vašu pleť

Ako sme už načrtli vyššie, amyrisová silica má pozitívny vplyv aj na pokožku tela a pleť. Vďaka protizápalovým vlastnostiam môže pomôcť pri problémoch s akné. Tlmí zápaly a eliminuje podráždenie. Tento esenciálny olej navyše podporuje regeneráciu pokožky, zvláčňuje ju, zlepšuje textúru pleti a dodáva jej prirodzený lesk. Pri použití na pokožke však silicu vždy zmiešajte s nejakým kozmetickým prípravkom, nikdy ju neaplikujte v nezriedenej forme.

Pokojne ju v malom množstve primiešajte do mastnejšieho pleťového alebo telového krému. Takto aplikujte na suchú či problematickú pleť, alebo na pokožku postihnutú striami. Okrem toho môžete silicu z balzamovca pridať aj do masážneho gélu či emulzie. Nakoniec ešte musíme zmieniť, že amyrisovú silicu sa neodporúča používať v tehotenstve, pri ochoreniach obličiek a rovnako nie je vhodná pre deti!

Pozri aj: Máš na tele kožné výrastky? Zbav sa ich raz a navždy s domácimi trikmi!

1 komentár
Mária Maxianová

Mária Maxianová

28.02.2020 19:11

prvýkrát čítam o tejto - pre mňa neznámej - amyrisovej silici

Vaše meno:

Paulina Bullterrierova

Paulina Bullterrierova

30.07.2021 00:07

Ja ho používam už dlhšie, je super na obehovú sústavu, u mňa top na kŕčové žily,

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE