Keď nočné kŕmenie nekončí: Kedy a ako odstaviť dieťa od mlieka?

Prvá prespatá noc je pre rodičov malých bábätiek akýmsi míľnikom a zároveň aj vykúpením. Niektorým mamičkám a tatinom sa však v tejto oblasti pošťastí skôr, u iných to môže trvať i dlhšie ako rok. A niektorí rodičia sa rozhodnú dlhšie nečakať a v určitom veku svoje dieťatko odstavia od nočného kŕmenia sami. Kedy a ako odstaviť dieťa od mlieka v noci podľa odborníkov?

Na spánok vplýva vývoj

Možno sa to stalo aj vám – vaše dieťatko spalo nádherne takmer od narodenia, vy ste po svete chodili vyspatí a vysmiatí, no od určitého veku sa niečo zmenilo. Väčšinou túto rodinnú idylku pokazí rastový špurt, ktorý nastáva približne od 3,5 do 4 mesiacov života dieťatka a spôsobuje opakované nočné budenie a vynucovanie si dojčenia či umelého mliečka neprestávajúcim plačom. Mnohí rodičia si v tomto bode nevedia rady a dieťatku začnú ponúkať dojčenie či fľašu na upokojenie. To však môže skončiť dvojako – buď sa dieťa po šiestom mesiaci života upokojí a začne lepšie spávať, alebo si začne mliečko vyžadovať naďalej.

Inšpiruj sa: Vieš, aký je správny pitný režim pre dieťa? Nepodceň ho!

ako prestať dieťa kŕmiť v noci

Zdroj: Shutterstock®

Odstávka od mlieka

Odstaviť dieťatko od mliečka z akéhokoľvek dôvodu by ste mali dobre zvážiť. Často je to totiž veľmi náročný a vyčerpávajúci proces pre každého člena rodiny. Nepristupujte k nemu, keď je dieťa choré, prechádza životnou zmenou (sťahovanie či adaptácia v jasliach), nepriberá alebo prechádza ďalším míľnikom, napríklad keď začína chodiť, tlačia sa mu zúbky alebo uňho pozorujete rastový špurt. Odborníci odporúčajú k odstavovaniu bábätiek od mlieka pristupovať skôr postupne, no v niektorých akútnych prípadoch nebýva iná možnosť, ako dieťa odstaviť náhle, napríklad v prípade neprítomnosti dojčiacej matky.

ako skoncovať s nočným kŕmením

Zdroj: Shutterstock®

Tipy, ako na to

Ak ste sa rozhodli pristúpiť k postupnému odstaveniu vášho bábätka od mliečka v nočných hodinách majte na pamäti, že by sa malo súčasne odúčať len jedno nočné kŕmenie. Ak teda vaše dieťa papá v noci trikrát, začnite s tým stredným a k ďalšiemu odstraňovaniu pristúpte až po 3 či 4 dňoch. Dieťa sa v noci budí najčastejšie na hlad. Bábätká majú malé brušká, a preto potrebujú kalórie dopĺňať častejšie ako dospelí. 

Ak sa chystáte dieťa odstaviť od nočného kŕmenia, mali by ste sa snažiť, dať mu dostatok jedla počas celého dňa, aj keď u niektorých bábätiek, ktoré nie sú až takí jedáci, to nie je možné. Dieťatko nakŕmte čo možno najtesnejšie pred uspávaním. Následne čakajte, čo sa stane. Niektoré bábätká plačú do 15 minút a keď pochopia, že mliečko nepríde, prestanú. S inými to býva ťažšie –preplakané hodiny, prebdené noci. Dieťatku buďte na blízku, upokojujte ho svojou prítomnosťou, ponúknite mu alternatívy mliečka, napríklad vodu alebo čaj a nápomocný môže byť i dudlík v prípade, že ho vaše dieťatko obľubuje. Do odstavovania nikdy nechoďte sami, majte po ruke partnera, s ktorým sa budete pri rozrušenom dieťatku striedať.

So starším dieťatkom sa rozprávajte

Väčšie detičky, ktoré sa v noci stále dožadujú svojej dávky mliečka, sú skôr zvyknuté, než hladné. Počas dňa totiž už 1,5 až 2-ročné dieťa skonzumuje dostatok na to, aby v noci prespalo celú noc. Takéto dieťa však môžete odučiť od zlého návyku vysvetľovaním. Preberte s ním, čo sa v noci bude diať, dajte mu najavo, že hneď ráno mliečko dostane, ak bude chcieť a doprajte mu i dostatok fyzickej náklonnosti a pozornosti.

Zaujme ťa: Ako zútulniť domov? Vyskúšaj tieto DIY dekorácie na stenu!

1 komentár
Andrea Petrušková

Andrea Petrušková

01.11.2020 21:44

Práve s týmto problémom bojujeme aj my - synček ma 13 mesiacov a stále si v noci vyžaduje materské mlieko a samozrejme aj moju blízkosť. Je to dosť vyčerpavajúce a dúfam, že sa nám tento boj pri odstavovaní podarí zvládnúť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE