Včelia materská kašička: Zázrak na udržanie harmónie a krásy?

Zdravotné benefity tohto prírodného zázraku, okrem iného, zahŕňajú aj jeho schopnosť predchádzať určitým typom rakoviny, znížiť krvný tlak, liečiť sexuálnu neplodnosť, znížiť hladinu cholesterolu, chrániť pečeň, zmierniť zápal, liečiť zažívacie ťažkosti, predchádzať predčasnému starnutiu, pomáhať pri strate hmotnosti či zlepšovať krvný obeh. Vedeli ste však, že jeho zázračné účinky vieme využiť napríklad aj v prospech našej krásy a harmónie tela? 

Zatiaľ, čo väčšina ľudí vie, že med pochádza z včiel, niektorí možno nevedia, že existuje aj ďalší výnimočný produkt, ktorý od nich pochádza. Včelia materská kašička sa vylučuje z vrcholu včelej hlavy a zhromažďuje sa v takzvanej kráľovskej bunke (špeciálna včelia hmota). Keď sa narodia včelie larvy, kŕmia sa materskou kašičkou priamo od robotníc, aby získali zdravie, imunitu a výživu na prežitie svojich prvých dní života. Avšak po 3-4 dňoch larvy už materskú kašičku nepotrebujú. Pre potenciálne kráľovné je táto kašička oveľa dôležitejšia. V skutočnosti sú následne larvy kráľovnej vložené do týchto špeciálnych kráľovských buniek a sú obkolesené materskou kašičkou. To im pomáha rozvíjať ich "kráľovskú morfológiu".

Odporúčame: Ruža nepatrí iba do vázy, ale aj do lekárničky. Pozri sa, čo dokáže!

materská kašička

Zdroj: Shutterstock®

Existuje totiž jeden proteín, royalaktín, ktorý spôsobuje zmenu v larvách kráľovien. Spôsobuje rozvoj vaječníkov a rastú na oveľa väčšiu veľkosť, ako bežné včely. Okrem toho je známe, že životnosť kráľovnej sa predĺži o viac, ako 20-násobok oproti životnosti bežnej včely.

Sme si istí, že teraz sa ešte viac zaujímate, odkiaľ vlastne pochádza táto včelia materská kašička. Je to výživná látka, produkovaná mladými včelími sestrami, ktorá obsahuje významné množstvo proteínov, dôležitých práve pre bunkový rast a reprodukciu. Rovnako ako med, pochádza z úľov - včely však produkujú tieto látky z veľmi odlišných dôvodov. Zatiaľ čo med poskytuje energiu pre robotnice, táto rôsolovitá hmota pôsobí ako hlavný zdroj potravy pre kráľovské kolónie.

Rovnako ako med, materská kašička sa tiež používa z mnohých zdravotných dôvodov, ako je napríklad liečba astmy, zdravý vývoj kostí, používajú ju na podporu dlhovekosti, pretože zároveň posilňuje imunitný systém. Je dokonca zaznamenaná ako možný spôsob, ktorým vieme zabrániť bujneniu rakovinových buniek.

včelárstvo

Zdroj: Shutterstock®

Prečo práve materská kašička?

Taktiež, pretože včely sú také dobré pracovníčky, jedna kolónia môže skladovať až 500 gramov materskej kašičky počas 5-6 mesiacov. Kráľovná pochopiteľne nemôže tak veľa skonzumovať a preto na to trh zareagoval a priniesol pre nás tento výnimočný produkt. Obvykle sa nachádza v obchodoch s potravinami alebo biopotravinami. 

Na farmárskych trhoch môžete tiež často nájsť produkty zo včelej materskej kašičky. Pokiaľ ide o použitie, zvyčajne prichádza v granulách alebo vo forme prášku a bežne sa pridáva do šalátov, smoothies, jogurtu alebo studených nápojov. Je dôležité, aby sa materská kašička nikdy neohriala, pretože sa tak zničia všetky jej enzymatické vlastnosti a niektoré bielkoviny. Hoci to nie je všeobecne známe, je plná zdravotných výhod aj pre tých, ktorí sa rozhodnú diétovať.

Bude sa ti páčiť: Malinový ocot: Neuveríš, aké sú jeho účinky na krásu a zdravie!

včelia kráľovná

Zdroj: Shutterstock®

Výnimočné účinky priamo z prírody

  • Anti-aging a redukcia vrások
  • Hojivé vlastnosti (lieči akné, jazvy, poranenia)
  • Protizápalové účinky
  • Antibiotické zložky
  • Zníženie hladiny cholesterolu
  • Zvyšuje plodnosť
  • Antibakteriálne činidlá
  • Prevencia rakoviny
  • Obsahuje komplex vitamínov B, aminokyselín, mastných kyselín, minerálov a enzýmov.

A to je len pár prínosov, ktoré sa týkajú aj našej pleti. Účinné vitamíny a aktívne enzýmy v materskej kašičke z nej robia primárne zázrak proti zápalom. Najlepšie v prípade lokálnej aplikácie. A tú vám ponúkame aj my. V spolupráci s naším partnerom, kozmetikou značkou Fleurance Nature, vám ukážeme, ako krásne sa dajú využiť benefity včelej materskej kašičky v kozmetických produktoch. A tých majú neúrekom. Vo Fleurance Nature totiž s chuťou a rešpektom skúmajú prírodu už vyše 45 rokov. Ich výzvou do budúcnosti je nielen žiť dlhšie, ale žiť hlavne plnohodnotný život. A ak vyskúšate Koncentrované sérum proti vráskam s včelou materskou kašičkou oceníte pôsobenie benefitov nielen materskej kašičky, ale aj kyseliny hyaluronovej a extraktu z riasy čepelatky jedlej.

Vo Fleurance Nature veria, že pocit zdravia a krásna pleť sú vnútorne prepojené a práve preto vyvinuli rad doplnkov výživy a kozmetických produktov na organickej báze, ktoré svojimi výnimočnými prírodnými látkami priaznivo pôsobia na naše zdravie a pokožku. Spoločnosť bola založená v roku 1972 farmárom Michelom Descampusom vo Fleurance vo Francúzsku, ktorý si uvedomil škodlivý vplyv pesticídov na jeho hospodárstvo. Preto sa rozhodol stať sa priekopníkom v pestovaní bez používania pesticídov a chemických prísad. Tak vzniklo Fleurance Nature, založené na princípoch výberu prírodných a zdraviu prospešných zložiek s dôrazom na prírodné pestovateľské postupy.

Viac sa dozviete napríklad aj vo videu, ktoré sme venovali testovaniu produktov Fleurance Nature.

Ďalšie informácie s možnosťou kúpy produktov nájdete na Bioliek.sk

5 komentárov
Natália Lobodášová

Natália Lobodášová

11.07.2018 09:30

Včeliu materskú kašičku som kedysi používala a bola to super vec :-)

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

11.07.2018 16:08

ano je to veľmi dobrý pomocník pri rôznych ťažkostiach

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.07.2018 16:30

Včelia materská kašička je výborná, za mojich detských čias nebol problém zohnať u včelára, žiaľ, dnes už to také jednoduché nie je.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

11.07.2018 17:57

mali sme v rodine včelára, teraz sa však musím spoľahnúť na iných

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

03.12.2018 15:46

aj ja by som chcela skusit ale neviem ju nikde zohnat

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE