Ako vybrať strih vlasov podľa typu tváre? Poradíme, aký účes je ten pravý!

strih vlasov podľa typu tváre

Dokonalý účes môže mať každá z nás. Dôležité je však zistiť, čo sa komu hodí. Niektoré dámy majú okrúhly typ tváre a iné zase hranatý. To, čo sa hodí jednému, sa nemusí hodiť hneď aj druhému. Ten správny účes môže vizuálne doladiť tvár do dokonalosti – zakryť nedostatky a zvýrazniť prednosti. Ako ale zistiť, aký strih a účes mi bude najviac sedieť?

Našťastie, odborníci vymysleli šablónu, ktorá určuje presný strih vlasov, ktorý najviac lichotí rôznym typom tváre. Prečo je vlastne dôležité zvoliť si správny typ účesu s ohľadom na tvar tváre? Nesprávny strih môže pôsobiť negatívne na niektoré črty tváre. Jednoducho, pri správnom výbere sa zvýrazní to, čo má a nie naopak to, čo nemá. Prinášame vám zopár typov tváre a ideálne strihy k nim. Ako zvoliť účes podľa typu tváre?

Ako zistiť, ktorý typ tváre máte? 

Zistenie typu tváre zahŕňa meranie rôznych častí vašej tváre a následné porovnanie výsledkov s charakteristikami jednotlivých typov tvárí. Pripravte si potrebné pomôcky: zrkadlo, pravítko alebo meraciu pásku, pero a papier na zapisovanie meraní.

Urobte nasledujúce merania:

  • Šírka čela: Merajte najsilnejšiu časť čela, zvyčajne v oblasti medzi obočím a vlasovou líniou.
  • Šírka lícnych kostí: Merajte od jednej lícnej kosti k druhej, cez najsilnejšiu časť tváre.
  • Šírka čeľuste: Merajte od jednej strany čeľuste k druhej, tesne pod ušami.
  • Dĺžka tváre: Merajte od vrchu čela (vlasová línia) po spodnú časť brady.

Porovnajte svoje merania s popisom jednotlivých typov tvárí nižšie a nájdite ten, ktorý sa najviac zhoduje s vašimi výsledkami.

Určovanie tvaru tváre:

  • Oválna tvár: Tento tvar tváre je považovaný za ideálny, pretože je dobre vyvážený. Tvár je dlhšia ako širšia a čelo je širšie než čeľusť.
  • Okrúhla tvár: Tvár má približne rovnakú šírku aj dĺžku s jemnými, oblejšími črtami. Líca sú plnšie.
  • Srdiečková tvár: Tvár je širšia v oblasti čela a zužuje sa smerom k čeľusti, ktorá je úzka a často špicatá. Tento tvar môže mať aj výraznejšie lícne kosti.
  • Hranatá tvár (štvorcová alebo obdĺžniková): Štvorcová tvár je charakterizovaná silnou čeľusťou a rovnakou šírkou čela, lícnych kostí a čeľuste. Obdĺžniková tvár je dlhšia než širšia, pričom čelo, líca a čeľusť majú podobnú šírku. Tento tvar môže pôsobiť veľmi predĺžene.
  • Diamantová tvár: Tento tvar tváre je charakterizovaný širšími lícnymi kosťami a užším čelom a čeľusťou.
  • Trojuholníková tvár: Čeľusť je širšia než čelo, ktoré je užšie, pričom lícne kosti sú menej výrazné.

Odporúčame: Ako na krátke vlasy? V týchto strihoch zažiariš!

pixie cut Depositphotos

Najlepšie strihy a najlepšie účesy podľa typu vašej tváre:

• Strihy pre oválny tvar tváre 

Ak ste dáma, ktorá vlastní oválny typ tváre, máte obrovské šťastie! Práve tie z vás, ktoré máte oválnu tvár si môžete vyberať z rôznych druhov účesov. Bude sa vám hodiť napríklad aj cestička, ktorá pekne zvýrazní črty. Tomuto typu vyhovuje jednoducho všetko a najmä rafinované zostrihy. Hodia sa vlasy v rôznych dĺžkach, bočná ofina, rovná ofina. Báť sa nemusíte ani úplne krátkych strihov, ako je krátky bob alebo pixie strih.

Pridanie objemu na temene hlavy môže vytvoriť dramatický a elegantný vzhľad. Vysoký alebo nízky drdol je ideálny pre oválny tvar tváre, pretože zdôrazňuje symetriu a čisté línie. Oválny tvar tváre je veľmi flexibilný a umožňuje experimentovať s rôznymi dĺžkami, štýlmi a textúrami.

• Účesy pre okrúhly tvar tváre

Ak je vaša tvár okrúhleho typu, zvoľte účes, v ktorom vám vlasy pôjdu jemne do tváre. Lepšie sú dlhšie vlasy, pretože vám líniu pekne predĺžia. Hodia sa vám však aj krátke strihy, ktoré zvýraznia lícne kosti. Vrstvy začínajúce pod lícnymi kosťami pomáhajú predĺžiť tvár. Vlny začínajúce pod bradou pridávajú šírku nižšie na tvári, čo vyrovnáva jej oblosť.

Ak zvolíte rovné ofiny, mali by byť dlhšie a skosené do strán, aby pridávali na vertikálnom objeme. Dlhé účesy môžu opticky predĺžiť tvár, ak sú správne vrstvené a tvarované. Asymetrický bob pridáva dĺžku a asymetriu, čo opticky zúži tvár. Hodí sa vám aj vysoký cop alebo drdol, pridajú výšky a predĺžia tvár. Vyhnite sa účesom, ktoré končia pri lícnych kostiach. Tieto účesy môžu zvýrazniť šírku tváre.

Odporúčame: VIDEO: Koloristka radí: Aké techniky farbenia vlasov sú u žien aktuálne najžiadanejšie?

vlnité vlasy Depositphotos

• Srdcová tvár – ideálne účesy

Dámam so srdiečkovým typom tváre by sme odporučili ofinu, ktorá by bola ideálne strihaná do šikma. Pretože je tento typ širší v oblasti líc, ofina vie pozornosť odvrátiť a širšie partie nebudú pôsobiť nelichotivo. Vlny a kučery pridávajú šírku a textúru okolo čeľuste, čím vyrovnávajú úzku bradu.

Vyvarujte sa napríklad cestičke. Tá by mohla vašu tvár rozšíriť. Bočná ofina pridáva asymetriu a zjemňuje široké čelo. Pomáha odvádzať pozornosť od čela a sústrediť ju na oči. Dlhé účesy s vrstvami pomáhajú vyrovnať široké čelo a úzku bradu tým, že pridávajú objem po celej dĺžke vlasov.

Pri výbere účesu pre srdcový tvar tváre je dôležité vyhnúť sa štýlom, ktoré pridávajú príliš veľa objemu v hornej časti hlavy, pretože to môže ešte viac zdôrazniť široké čelo.

• Hranatá tvár – účesy pre obdĺžnikový tvar a štvorcový tvar tváre

Tvár tohto typu pripomína štvorec alebo obdĺžnik. Najvýraznejšou časťou je brada, sánka a rohy čela. Dôležité je tieto ostré črty zjemniť, napríklad rovnou ofinou. Tá zakryje výrazne boky čela, dĺžku vlasov si môžete prispôsobiť podľa štýlu a vkusu. Lepšie však pri tomto type sedia vlasy vlnité, než rovné. Vlny alebo kučierky totižto ostré črty pekne zjemnia. 

Obdĺžnikovej tvári pomáhajú vrstvené účesy, vlny, kučery či rovná ofina, ktoré vizuálne skráti tvár. Štvorcová tvár potrebuje stredne dlhé až dlhé vlasy. Dlhší bob, ktorý končí pod lícnymi kosťami alebo trochu nižšie, zjemňuje hranaté črty. Bočná cestička zjemňuje ostré línie tváre a pridáva asymetriu. Vyhnite sa rovným a striktným účesom. Účesy bez objemu a textúry môžu zvýrazniť ostré línie tváre.

 Odporúčame: Jednoduchý trik pre objem vlasov – ako na krásne husté vlasy bez príčeskov?

bob účes Depositphotos

• Účesy pre diamantový tvar tváre

Diamantový typ tváre je charakterizovaný širšími lícnymi kosťami a užším čelom a čeľusťou. Pri výbere účesu pre tento tvar tváre je dôležité zamerať sa na vyrovnanie proporcií a zdôraznenie lícnych kostí. Krátke až stredne dlhé vlasy sú ideálne, pretože umožňujú vytvoriť objem v hornej a dolnej časti tváre. Vrstvy pridávajú objem v oblasti čela a čeľuste, čím pomáhajú vyrovnať šírku lícnych kostí.

Vlny alebo kučery pridávajú objem a textúru, čím zjemňujú ostré línie tváre. Bočná cestička pridáva asymetriu a odvádza pozornosť od užších častí tváre. Ak chcete nosiť vlasy hore, nechajte pár pramienkov voľných okolo tváre, aby ste zjemnili ostré línie.

Pri výbere účesu pre diamantový tvar tváre je dôležité vyhnúť sa štýlom, ktoré pridávajú príliš veľa objemu v oblasti lícnych kostí, pretože to môže ešte viac zdôrazniť šírku tejto časti tváre.

Správny strih pre trojuholníkový typ tváre

Pre trojuholníkový typ tváre, kde je čeľusť širšia než čelo, je dôležité vybrať strih, ktorý pomôže vyvážiť proporcie tváre a zdôrazniť jej prednosti. Stredne dlhé až dlhé dĺžky sú ideálne, pretože pridávajú objem v oblasti čela a zmierňujú šírku čeľuste. Vrstvenie pridáva objem v hornej časti hlavy a okolo lícnych kostí, čím vyrovnáva proporcie tváre. Vrstva, ktorá začína pri brade a klesá dole, môže zjemniť výraznú čeľusť.

Dlhšia bočná ofina je skvelá voľba, pretože odvádza pozornosť od širokej čeľuste a pridáva objem na čele. Pridanie objemu na temene hlavy môže pomôcť vyrovnať proporcie tváre a urobiť čelo širšie, čím sa zmierni dojem širokej čeľuste. Dlhší bob účes, ktorý končí pri lícnych kostiach alebo trochu nižšie, môže byť veľmi lichotivý.

Vyhýbajte sa účesom, ktoré končia presne pri čeľusti, pretože tieto môžu ešte viac zdôrazniť šírku tejto oblasti. Cieľom je vytvoriť objem a rovnováhu tak, aby tvár vyzerala harmonicky.

Článok aktualizovaný 18.6.2024

13 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

23.03.2016 13:51

Dobre napady a rady ako urcit typ tvare.

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

06.04.2016 22:11

pekný článok :) mám správny strih :D

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

02.06.2016 10:12

Super článok aj s radami :)

Vaše meno:

Zuzana Behancová

Zuzana Behancová

27.06.2016 09:09

Ja mám dlhé vlasy , ciže o strihu sa nedá moc hovorit

Vaše meno:

merevik M

merevik M

27.06.2016 19:53

každá žena je pekná

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

06.06.2018 17:26

opäť dobré rady, ja ešte potrebujem objem..

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

18.04.2019 13:40

S vlasmi je to ťažko, mam dlhé a bojím sa dat ostrihať. Kto na dlhé, chce krátke a kto ma krátke a nerastú mu rýchlo, ten chce dlhé. Pekné účesy.

Vaše meno:

miriam tomanova

miriam tomanova

23.05.2021 19:29

Základ je vždy dobrý strih

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

24.05.2021 21:56

Mám hranatu tvar a vlasy po plecia a veru si ich natačam

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

28.07.2021 23:05

Mám hranatu tvár a vlasy po plecia často ich natáčam aby boli vlnité

Vaše meno:

beata kolkova

beata kolkova

20.08.2021 23:32

Urcite sa necham inspirovat

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

22.08.2021 22:25

Počný článok. Veľa žien chce mať dlhé vlasy, aj keď nemajú tvar hlavy na to.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.08.2021 18:50

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE