Toto sú hlavné príčiny vypadávania vlasov u mužov: Poznáš ich?

Všetci muži postupom času strácajú vlasy. Je to proste zákon prírody a starnutie sa zastaviť nedá. Pre niektorých je táto strata viditeľná a smeruje k plešateniu, no u iných sa môžu vytvoriť len kúty poprípade sa vlasy mierne preriedia. Ako vám už je jasné, u niekoho môže byť tento jav nezvratný, no ostatní ešte dokážu vypadávanie vlasov obmedziť alebo ho čiastočne spomaliť.

Charakteristickým je pre plešatosť u mužov fakt, že vypadávanie vlasov postupuje po istých etapách. Existuje akýsi model, respektíve oblasti na hlave, kde muži strácajú vlasy najčastejšie.

  1. Strata vlasov začína v prednej línii a pohybuje sa smerom dozadu. Do istej miery sa vyskytuje už u chlapcov či pubertiakov –  v období, kedy dochádza od dospievania k mužnosti. Ide v podstate o kúty, ktoré sa vytvoria na prednej línii hlavy a vznikne tak takzvaný srdiečkový tvar na hlave. Vo všeobecnosti je takáto strata len mierna a viac-menej akceptovateľná.
  2. Strata vlasov začína na korune hlavy, čím sa v podstate na hlave vytvára akési hniezdo. V tomto prípade ide o kruhovú plešatosť.
  3. Postupná strata vlasov sa prejavuje najprv v prednej línii a postupne prechádza na celú hlavu. Ide o bežné vypadávanie vlasov, s ktorým sa stretávajú aj ženy. Ide o vypadávanie vlasov v dôsledku starnutia.

Fascinujúce na vypadávaní vlasov je, že vlasy vypadávajú postupne a hlavne rovnomerne. Aby sme to upresnili, tak u mužov môžete pozorovať postupné vypadávanie vlasov z jednej oblasti. Nevytvárajú sa im na hlavách lézie bez vlasov. Jednoducho povedané, vlasy vypadávajú z vlasových folikulov nachádzajúcich sa v tesnej blízkosti.

Pozri aj: Poradíme, ako si správne vybrať krém podľa typu pleti: Vieš to?

kúty u mužov

Zdroj: Shutterstock®

Prečo muži strácajú vlasy?

Rovnako ako v prípade žien, tak aj u mužov zohrávajú veľkú úlohu faktory, ktoré tento stav podnecujú. Predovšetkým ide o genetiku a genetický základ, ktorý im bol daný do vienka. Ak niekto vo vašej rodine (hlavne pokrvní príbuzní) boli v staršom veku plešatí, tak sa môžete na tento stav pripraviť aj vy. V druhom rade je to vek. Ten ovplyvňuje životnosť vlasových folikulov, ktoré sa postupne so starnutím zmršťujú a v konečnom dôsledku prispievajú k vypadávaniu vlasov. 

V poslednom rade to sú hormóny. Keďže sa hladina hormónov v priebehu života človeka mení, mení sa aj kvalita vlasov. U mužov treba za všetkým hľadať testosterón, ktorý v mladšom veku prispieva k tvorbe ochlpenia. Postupne sa však začne z organizmu vyplavovať a s ním začnú vypadávať aj vlasy. Tieto faktory prispievajú k postupnému zmrašťovaniu drobných dutín v koži , resp. vlasových folikulov. Vlasy rastú postupne kratšie a jemnejšie, až kým nevyrastú nové vlasy.

Parusan pre mužov

Zdroj: Shutterstock®

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov u mužov?

Samozrejme, v prvom rade je potrebné pozrieť sa do svojho vnútra. Dodávate svojmu telu dostatočnú výživu? Dostatočnú na to, aby boli zásobené potrebnými živinami vaše orgány, ale aj vlasy, pokožka, či nechty? Ak sa vášmu telu nedostáva dostatok správnych vitamínov, minerálov a vo všeobecnosti živín, vaše telo tie, ktoré už má, smeruje tam, kde to v danej chvíli potrebuje. Takto sa ľahko môže stať, že vaše vlasy nebudú dostávať žiadnu výživu.

Rast vašich vlasov tiež môžete podporiť prostredníctvom vhodne zvolenej starostlivosti. Preto vám predstavujeme novinku, ktorou je duo na vlasy Parusan. Konkrétne Parusan Stimulátor šampónEnergizer tonikum. Ide o produkty, ktoré zabezpečujú prekrvenie pokožky hlavy, podporujú jej zásobovanie potrebnými živinami, redukujú vypadávanie vlasov a zároveň podporujú ich rast.

Objavili ste ich už vo vašej lekárni?

9 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

15.12.2018 07:33

našťastie aj dnešná móda v účesoch je milosrdná, často sa takto dá zamaskovať strata vlasov, ale aj tak by bolo super, keby šampón a tonizer splnii, čo sľubujú, určite aj človek v ich používaniach musí byť dôsledný

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

15.12.2018 07:43

Je naozaj fascinujúce, že vlasy vypadávajú postupne a hlavne rovnomerne a Parusan vyzerá v tomto prípade ako výborná voľba popri dostatočnej výžive.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

15.12.2018 20:17

podla mna je to bozi trest za to aki su :d :D :D

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

17.12.2018 15:27

Depresívny článok :(

Vaše meno:

Pavol Beran

Pavol Beran

17.12.2018 19:34

Osobne si myslím, že je to
hlavne genetické

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

18.12.2018 07:04

podľa mňa je to genetika, manžel mal síce skoro šediny, ale vlasy má stále husté, na rozdiel odo mňa

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

24.12.2018 14:05

genetika nepustí podľa mňa, môže byť prípravok aký chce.. aj keď do istej miery môže vypadávaniu vlasov zamedziť

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

28.12.2018 21:53

Tieto produkty som zatiaľ neobjavila. Priateľa zatiaľ zásobujem iba lopúchovými a žihľavovými šampónmi. Keď bude horšie, určite sa pozrieme aj na niečo špeciálnejšie :). Tieto produkty určite zaujali :)

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

12.04.2019 14:50

Pomáha aj masírovanie vlasovej pokožky.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE