Vyrobte si domáci regeneračný krém

S príchodom zimy sa naša starostlivosť o telo znásobuje, najmä u tých, ktorí máme mierne atopickú pokožku, citlivú najmä v tomto období. Suchšiu pokožku treba vyživovať, premastiť zregenerovať. Doma som si takýto krémik, vhodný na regeneráciu, vyrobila sama. Domáci krém určite poteší aj ako vianočný darček pre vašich blízkych.

 

Inšpirovala som sa rôznymi receptami a pridala som si do toho aj svoje know how. 

 

Tento krémik na telo je taktiež moja prvotina, pretože som zatiaľ nerobila krémy, kde sa nachádzajú obe bázy, olejová a aj vodová. Hovorí sa, že výroba tých kombinovaných býva zložitejšia, ako iba výroba samotného krému z olejovej bázy. Napodiv mi však vyšiel hneď na prvý krát, aspoň konzistenciou tak pôsobí. Je úplne jemný, ľahko roztierateľný kompaktný. Možno na prvý krát vonia viac, ako by som chcela, ale ten ďalší bude už asi aj dokonalý. Tento krémik síce vonia výrazne, ale keď sa rozotrie na tele, vôňa je už iba jemná. Ingrediencie sú viac menej prírodné, aj keď to samozrejme neviem prehlásiť na 100% o všetkých zložkách. Hneď po dovarení som sa ponatierala a žiadna alergická reakcia nenastala:)

 

Odporúčame prečítať: Vyrobte si domáci opaľovací krém

Starostlivosť o telo

Zdroj: Shutterstock®

Pomôcky

 

Dôležité je použiť sterilné nádobypomôcky na miešanie báz. Ideálne je ich pred začatím očistiť čistým alkoholom. Počas práce je vhodné použiť sterilné rukavice. Ja som použila kúpené, sterilné nádobky, ale dajú sa využiť aj nádobky z minutých krémov. Potrebovala som jeden hrniec, ja osobne používam taký na zohrievanie mlieka s dvojitým dnom, ďalej dve sklenené nádoby, predmet na miešanie zložiek, jednu nádobu na mixovanie krému a väčšiu nádobu na chladenie krému. A samozrejme mixér, mne stačil ručný ponorný s nádstavcom určeným na šľahanie a ručný šľahač na kapučíno. Len ťažko sa odhaduje gramáž/objem olejov, takže aj váha je nápomocná.

Príprava

Zdroj: Shutterstock®

Ingrediencie krému

 

Ingrediencie som si vyberala podľa toho, aké majú účinky a aj podľa toho, čo som práve mala doma a potrebovala som minúť, pretože tieto prírodné ingrediencie zvyknú mať krátku životnosť. Regeneračný je teda argánový olej, avokádový olej, sezamový olej, kokosový olej, kakaové maslo, samotný vitamín E, D-panthenol.  Všetky oleje, ktoré som použila sú za studena lisované.

 

Ako mierny emulgátor plní funkciu pridaný tekutý lecitín, ktorý aj zvláčňuje krém a včelí vosk, ktorý má na starosti tuhosť krému. Ružová voda tvorí vodnú bázu krému a tiež prispieva k zvyšovaniu trvanlivosti krému. Vôňu krému má na starosti v tomto prípade esenciálny olej tee treecitrónovej trávy. Vybrala som si ich preto, lebo sú vhodné na mastnejšiu pokožku. Takže taký zlatý stred, ani príliš mastný krém upchávajúci póry, ani nie na úplne suchú pokožku. 

 

Odporúčame prečítať: Najlepšie esenciálne oleje pre vaše vlasy

Oleje

Zdroj: Shutterstock®

Pomery uvedených zložiek na približne 550 ml krému

 

Olejová báza

 

50 g     kakaové maslo

35 g     kokosový olej

35 g     včelí vosk

15 ml   avokádový olej

25 ml   argánový olej

100 ml sezamový olej

2 g       vitamín E v prášku

2 ml     tekutý D-Panthenol

Olejová báza

Zdroj: Shutterstock®

Vodná báza

 

270 ml   ružová voda určená na kozmetické účely

12 ml     tekutý lecitín

 

Esenciálne oleje podľa potreby (napr. tee  tree, citrónová tráva)

Vodná báza

Zdroj: Shutterstock®

 

Postup

 

Najprv dezinfikujeme všetky nástroje, nádoby a pracovný priestor. Ideálne je použiť rukavice. Všetko si dopredu pripravte, navážte, aby ste sa potom mohli venovať iba miešaniu a s tým súvisiacimi vecami. Inak vám budú spolubývajúci "vďační", že ich zakaždým zapájate do činností, ktoré ste si sami vymysleli:D

 

 

Do jednej sklenenej nádoby dáme najprv kakaové maslo a včelí vosk a začneme ich zahrievať vo vodnom kúpeli za priebežného miešania, t.j. v mojom prípade v hrnci určenom na zahrievanie mlieka, ale teda zahrievame namiesto mlieka vodu:D Zahrievanie začnite pre istotu vo vlažnej vode, aby vám sklenená nádoba pri náhlej zmene teploty nepraskla. Včelí vosk a kakaové maslo sa topia najpomalšie zo všetkých, mnou použitých olejov, preto som ich zahrievala ako prvé. Troška som si už po miernom zahriatí pomohla šľahačom na kapučíno, urýchli to proces úplného roztopenia vosku. Potom som pridala ešte mierne tuhý (keďže nie je tropické teplo momentálne) kokosový olej a ďalej všetky ostatné oleje. Ako posledné som vsypala práškový vitamín E a vliala tekutý D-Panthenol, a aby som nemala hrudky, opäť som to premiešala šľahačom na kapučíno. Oleje by sa mali zahrievať približne do 70° C, ale v mojom prípade to bolo skôr odhadom, keďže zatiaľ moje laboratórium nie je vybavené teplomeromcool Keď je všetko pekne roztopené a zmes je číra, vyberieme sklenenú nádobu so zmesou olejov z hrnca.

 

 

Odporúčame prečítať: 10 kozmetických využití kokosového oleja

 

 

 

Do druhej sklenenej nádoby vlejeme ružovú vodu a tekutý lecitín. Vodnú bázu začneme taktiež zahrievať v hrnci, pre istotu však vylejte už horúcu vodu, z prvého zahrievania, aby ste mali istotu, že vám táto nádoba pri veľkej zmene teploty nepraskne.

 

Lecitín by sa vraj mal rozpustiť miešaním v ružovej vode, mne sa však úplne nerozpustil, čo sa však napravilo počas finálneho mixovania. Túto vodnú bázu by sme mali zahrievať asi do 50°C, takže od prípravy prvej bázy sa spôsob merania nezmenil laugh Tu som si dovolila použiť pri odhade vlastný prst, pri zahrievaní olejov to radšej neskúšajte.

 

 

Odporúčame prečítať: Tajomstvo ružovej pleťovej vody

 

 

 

Počas zahrievania som si pripravila veľkú nádobu s studenou vodou a hlbšiu nádobu na mixovanie.

 

Do tejto hlbšej nádoby som vliala najprv olejovú bázu a ponorila do nej mixér. Vodnú bázu som pomaly prilievala už pri zapnutom mixéri.

 

Po asi dvoch minútach som túto nádobu postavila do tej so studenou vodou, aby zmes začala pomaly chladnúť. Nakvapkala som do zmesi ešte esenciálne oleje, ktoré by sa nemali kvapkať do úplne horúcej zmesy, aby sa neodparili. Mixovala som ešte asi 5 minút, kedy už vyzerala byť zmes kompaktná, neoddeľovala sa vodná od olejovej bázy. Potom som vybrala nádobu s krémom z chladiacej nádoby a už iba ručne som premiešavala krém, kým úplne nevychladol. 

 

Celý krém som dala do sáčku, na rožteku som odstrihla konček a takto som plnila nádobky. Aby krém úplne stuhol, dala som ešte otvorené nádobky na balkón na pol hodinku a potom uzatvorila a dala do chladničky

 

 

Odporúčame prečítať: Starajme sa o svoje dýchacie cesty prevenciou

Postup

Zdroj: Shutterstock®

Spotreba

 

Dátum spotreby krému sa odvíja od dátumov spotreby samotných zložiek v kréme, samozrejme treba vychádzať od tej zložky, ktorá expiruje ako prvá. Ja používam sójový lecitín, ako prírodný emulgátor, na to, aby mi krém vydržal a nepokazil sa, čo najdlhšie. K tomu prispieva aj čisté prostredie a pomôcky, ktoré použijete k výrobe.  To znamená, buď použiť nové, sterilné nástroje (rôzne pomôcky na miešanie olejov, sklenené nádoby, nádobky na uskladňovanie krému a pod.), alebo minimálne veľmi dobre umyté. Mne krémy vydržali približne 4-6 mesiacov. 

 

 

Odporúčame prečítať: Uľahčite si život s dýchacími ťažkosťami pomocou jogy

Starostlivosť o telo

Zdroj: Shutterstock®

 

Odporúčame prečítať: Všetko o tom, ako začať s cvičením jogy

 


Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete tu: www.yoga-maya.sk

 

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

http://moderna.alchymistka.eu/

5 komentárov
Helena Povalova

Helena Povalova

05.01.2015 08:28

Dobrý deň, ďakujem za každý návod, ako si pripraviť domácu kozmetiku.

Vaše meno:

Yoga Maya

Yoga Maya

06.01.2015 12:23

Dobrý deň, ďakujem, teší ma, ak niekoho inšpirujem:) Najbližšie pridám môj recept na balzám na pery z rakytníka, je úžasný:)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

12.01.2015 21:32

Jéééj zaujímavé čítanie ani som nevedela že aj doma sa dá pripraviť regeneračný krém a vôbec to nie je zložité

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

10.02.2015 14:52

skvelý článok so super tipom na domácu výrobu kozmetiky.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

06.12.2018 12:02

vyzera perfektne :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE