Orientálny wellness hammam: Čo tak si užiť trochu relaxu?

Ak ste boli v Turecku na dovolenke, určite ste o ňom počuli, ak nie aj zažili. Hammam alebo turecké jednodňové kúpele sú známe po celom svete. Tento orientálny wellness je očistou tela i duše a keďže som ho absolvovala, môžem sa s vami podeliť o svoje dojmy.

Ako to prebieha?

Na začiatku dostanete bavlnenú prikrývku, ktorú si obmotáte okolo tela. Tento kúpeľ je vhodné absolvovať v bikinách. Najprv sa začína v parnej vlhkej miestnosti, ktorá je podobná saune. Budete tu sedieť a vdychovať horúci vlhký vzduch, v ktorom cítiť bylinky. Doba je 10 – 15 minút, ale každý kto mal po 5 minútach dosť, odišiel. Poznáte ten pocit, keď máte z klímy chytené hrdlo a nos? Tak vďaka tejto parnej miestnosti sa tento nepríjemný pocit vytratil. Krásne sa predýchate, bylinky pôsobia antisepticky na dýchacie ústrojenstvo, vaše póry sa otvoria a pekne vyplavia jedy z tela. Telo sa tak pripraví na ďalšie procedúry.

Odporúčame: Prečo piť zázvorový čaj? Pomáha pri týchto zdravotných problémoch!

kúpele

Zdroj: Shutterstock®

Nasledoval peeling morskou soľou, ktorú sme si sami aplikovali na celé telo okrem tváre. Odtiaľ sme sa presunuli do miestnosti, kde nás masér dôkladne poumýval striedavo teplou a studenou vodou od hlavy až k pätám. Vylieval na nás vodu, aby dôkladne opláchol soľ a pot z nášho tela a vlasov. Na záver sme dostali riadnu dávku studenej vody, ktorá nás osviežila, ale aj prekvapila.

Následne nás poriadne vydrhol drsnou rukavicou „kese“. Ide o celotelový peeling na odstránenie odumretej vrchnej časti pokožky, aby telo lepšie vstrebalo výživu, ktorú telo neskôr dostane v podobe olejovej masáže. Potom ma položil na mramorový stôl pokrytý plachtou a začala sa príjemná penová masáž. Pena sa vytvorí v jemnom tenkom mechu naplnenom vzduchom za použitia teplej vody a olivového mydla. Vytvorí sa veľa mydlových bublín – pena, ktorou vám pokryjú celé telo. Počas tejto mydlovej očisty nás vymasíroval od končekov prstov na nohách až po krk. Na konci nás spláchol teplou a studenou vodou, umyl vlasy, osušil a zabalil do bavlnenej prikrývky. Nemuseli sme nič robiť, všetko za nás robili maséri, ešte aj vlasy nám vypli a odprevadili nás k lehátkam, kde sme si príjemne poležali a oddýchli pri arabskom čiernom čaji.

turecký hammam

Zdroj: Shutterstock®

Poslednou fázou bola aromatická olejová masáž celého tela. Kvalitné oleje, ktoré telo vyživia, zvláčnia a dodajú potrebné vitamíny, ktoré sa po predchádzajúcej očiste ľahšie vstrebávajú. Na konci hammamu je vaša pokožka jemná, hladká, uvoľnená.

Vďaka hammamu sa telo zbavuje nečistôt a toxínov, pokožka je prečistená, lesklá. Pomáha pohybovému aparátu, zlepšuje krvný obeh, striedaním teplého prostredia so studeným posilňuje imunitu, dokáže naštartovať trávenie a trénuje respiračný aparát. Celé telo sa zregeneruje. Odporúčam ju absolvovať ešte na začiatku dovolenky, kým pokožka nie je ešte opálená.

Odporúčame: Fit aj počas sviatkov: Vyskúšaj tento rýchly vianočný tréning!

1 komentár
Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

18.01.2014 17:43

Raz by som to chcela vyskúšať...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE