Aký by mal byť pitný režim? Buď zdravá vďaka vode!

Pitný režim by ste nemali urputne dodržiavať iba v horúcom letnom období. Možno vás počas chladnej jesene či mrazivej zimy nesmädí, to však nie je dôvod na to, aby ste zanedbávali množstvo vypitých pohárov s vodou. Ak obyčajnej vode stále neviete prísť na chuť, možno sa vám na ňu teraz zmení pohľad.

Prečo voda?

Zaspomínajte si na hodiny biológie. Voda je súčasťou každej telovej bunky. Pomáha nám zvlhčovať kĺby, regulovať teplotu v tele, prenáša živiny a pomáha tiež odstraňovať odpad z nášho organizmu. Keďže si naše telo nedokáže vytvoriť dostatočné zásoby vody, pravidelný pitný režim je viac než nutný. Majte na pamäti fakt, že bez jedla dokážeme prežiť aj niekoľko týždňov, bez vody však len zopár dní.

Voda našťastie neobsahuje žiadne kalórie, takže sa nemusíte obávať priberania. Z vody sa nemôžete ani "predávkovať". Nadbytočnú vodu telo vylúči, ak jej však má nedostatok nabieha na proces dehydratácie. Ženské telo obvykle potrebujú zvýšiť príjem vody v období pred menštruáciou. Aj kvôli tomu môžete mať pred "svojimi dňami" pocit nafúknutosti.

Odporúčame: Ako zútulniť svoj domov? Ide to rýchlo, lacno a bez veľkých úprav!

dehydratácia

Zdroj: Shutterstock®

Ako zistíte, že ste dehydrované?

Klasickými príznakmi je bolesť hlavy, malátnosť, znížená schopnosť sústrediť sa a taktiež podráždenosť. Nedostatok vody tiež vplýva na našu krásu. Pokožka je vysušená, podobne vlasy strácajú na svojom zdravom lesku. To, či má váš organizmus dostatok vody, viete vydedukovať aj zo svojho moču. Ak pijete pravidelne váš moč je svetlý, naopak deficit vody v tele sa prejaví tmavým močom.

voda

Zdroj: Shutterstock®

Koľko vody denne prijať a v akej podobe?

O dvoch až troch litrov vody denne dnes nepočul naozaj len málokto. My sa prikláňame k číslu tri, ale ideálne množstvo samozrejme závisí aj od stavby tela. Všetky tie litre ale nemusíte prijímať iba v tekutom stave. Voda sa nachádza aj v potravinách, takže pri zjedení polievky, ovocia, alebo zeleniny, telu predsa len dodáte aspoň istú časť. Podobne sú na tom aj ryby a mäso. Naopak pozor si dajte na nápoje, ktoré dehydrujú. Patrí medzi ne káva a všetky kofeínové nápoje (vrátane energetických drinkov) a samozrejme alkohol.

Vďaka vode budete nielen zdravé, ale aj štíhlejšie

Ak prijímate dostatok tekutín, potláčate hlad, čím si telo bude brať energiu z uskladneného tuku. Voda podporuje aj prácu pečene, čo urýchľuje proces spaľovania tukov. Keďže množstvo vody ovplyvňuje aj našu hmotnosť, pozor si dajte na diéty, ktorých pravidlom je nízky príjem uhľohydrátov. Tie majú totiž za následok prílišnú stratu vody v organizme. Preukáže sa to síce na strate hmotnosti, avšak nie na tuku, ale na vode.

Odporúčame: Tropická kráska s jedinečnými listami: Ako sa starať o alokáziu?

1 komentár
Miriama Dž

Miriama Dž

08.10.2013 17:25

hm teoriu ovládam, že musím piť, len keby ste dali nejaké prakticke rady ako sa naučiť a donútiť toľko vody vypiť

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE