Prečo (aj napriek snahe) nechudnete?

Aj napriek tomu, že sa riadite fitness rutinami, jete zdravo a cvičíte, môže sa stať, že sa vám nedarí schudnúť. Prečo je tomu tak?

 

Táto otázka má veľa rovín. Poďme si ich rozobrať. Najskôr musíte vylúčiť prípadné zdravotné ťažkosti. Šarapatu vie narobiť najmä štítna žľaza a s ňou súvisiace hormonálne záležitosti.

 

 

Ak sa obávate, že toto by mohol byť váš prípad, dajte si u svojho lekára urobiť kompletný rozbor, vrátane hormonálneho. Ak je všetko v poriadku, ešte stále zostáva veľa možností, prečo váha stagnuje a nechce sa hýbať. A tu sú: 

 

Odporúčame: Pitný režim chutne aj bez zbytočných kalórií

Prečo aj napriek snahe nechudnete?

Zdroj: Shutterstock®

1. Ak ste dehydrovaná

 

Voda tvorí veľkú časť nášho organizmu. Je palivom pre všetky bunky. Pokiaľ ju pravidelne nedopĺňate, organizmus nepôjde na plný výkon. To je priama úmera. Spomalia sa funkcie vrátane metabolizmu. A sme doma. Práve preto sa váha nepohne. Štúdie zistili, že ako náhle si raz navyknete na čistú, pramenitú vodu, stratíte chuť na sladké limonády a sýtené nápoje.

 

 

2. Ak málo chodíte

 

Myslím tým obyčajné kráčanie. Namiesto schodov výťah, namiesto chôdze auto. Takto to nepôjde. Denne sa odporúča 30 minút čistej chôdze pre optimálne výsledky chudnutia. Môžete jesť zdravo, bez pohybu to proste nepôjde. 

 

Odporúčame prečítať: Ultra rýchla diéta – existuje?

Prečo aj napriek snahe nechudnete?

Zdroj: Shutterstock®

3. Ak sa prejedáte zdravými potravinami

 

Aj zdravé potraviny majú kalórie! Orechy, avokádo, celozrnné cestoviny, olivový olej, či tmavá čokoláda sú síce prirodzené a zdravé, ale nie sú bez kalórií. Je nutné sledovať veľkosť porcií aj pri zdravých potravinách. Napríklad, avokádo ponúka veľa zdravotných výhod, ale celé ovocie obsahuje viac ako 200 kalórií!

 

 

4. Kardio nestačí

 

Ak žijete iba behom, bežeckým pásom vo fitku a zdvihnutie činky sa vám protiví, aj to môže byť dôvod, prečo sa vám nedarí schudnúť. Nielen, že silový tréning efektívne zabraňuje zraneniu tým, že posilňuje kĺby, ale tiež buduje svalovú hmotu a zvyšuje rýchlosť metabolizmu. 

 

Odporúčame prečítať:  Cvičte v pohodlí domova, rovno na gauči! (názorné videá)

Prečo aj napriek snahe nechudnete?

Zdroj: Shutterstock®

5. Ak zvyknete cvičiť s prázdnym žalúdkom

 

Výskumy ukázali, že pokiaľ cvičíte s prázdnym žalúdkom, najviac kalórií spálite zo svalov, zatiaľ čo pri sýtom žalúdku spaľujete tuky.  Nielen, že najedenie sa vám pomôže budovať svalovú hmotu, ale tiež pomôže pri rýchlejšom chudnutí.

 

 

6. Ak sa váš partner nestravuje rovnako ako vy

 

Poznáte to. Pri telke dochrumkáte svoju poctivo nakrájanú mrkvičku, ale partner si vychutnáva čipsy alebo oriešky. Oči žalostne pozerajú a žalúdok si pýta aspoň jedeéén! Jediný! A áno, práve toto je tiež dôvod, prečo nechudnete tak rýchlo, ako by ste si predstavovali. Podpora partnerov pri chudnutí je veľmi motivujúca a osožná vec. Tak poproste toho vášho, nech vám aspoň nemáva tým rezňom a hranolčekmi pred nosom smiley

 

Odporúčame: Domáce recepty – zbavte sa celulitídy

Prečo aj napriek snahe nechudnete?

Zdroj: Shutterstock®

7. Ak vynechávate celú potravinovú skupinu

 

Reč je najmä o beztukových diétach, o vynechávaní uhľohydrátov, alebo o nízkosacharidových nadšenkyniach. Každá potravina a nutričný prvok má svoju nezastupiteľnú hodnotu pri ľudskom tele. Príslovie všetko s mierou tu platí stonásobne. Telo nedokáže fungovať na 100% pokiaľ mu vezmete akúkoľvek živinu. Všetky, ale opatrne.

 

 

8. Ak málo spíte

 

Na svedomí to má hormón. Pokiaľ málo spíte, vylučuje sa vo veľkom horón, ktorý má na svedomí hlad a chuť jesť. Spánok je pre celkové zdravie a pohodu veľmi dôležitý.

 

Odporúčame prečítať:  Ako využiť zvyšky jedla, alebo ako variť ekonomicky?

 

 

9. Ak zvyknete jesť postojačky

 

Prečo? Pretože to vedie doslova k bezduchému napchávaniu sa. Keď jedlo nie je na tanieri, ťažko sa koriguje, koľko ste toho zjedli. A ešte ťažšie sa chudne.

 

 

10. Ak nosíte priveľké oblečenie

 

Potom strácate motiváciu. Psychická vyrovnanosť a reálny pohľad na vec sú dôležité veci. Ak si oblečiete veci o číslo väčšie, budete si pripadať, že hoci máte nadváhu, je to v poriadku, veď vám nič nie je malé. To je kameň úrazu. Noste oblečenie správnej veľkosti. 

 

Odporúčame prečítať: 7 tipov ako využiť jablčný ocot

Prečo aj napriek snahe nechudnete?

Zdroj: Shutterstock®

11. Ak si neviete odpustiť dressingy a zálievky

 

Tie sú zradné ! Ukrývajú najviac  skrytých kalórií. Šalát je jedným z najzdravších jedál, aké si môžete dať, ale keď ho posypete kúskami slaniny, kozím syrom, orechmi a dressingom, môžete zdvojnásobiť množstvo kalórií ako blesk. Je potrebné byť pozorná. Pre ilustráciu, 10 krutónov  má až 100 kalórií! 

 

 

12. Ak jete bez rozmyslu

 

Jedenie pri obrazovke,  počítači alebo televízore môže ublížiť vášmu chudnutiu. Keď je vaša myseľ hocikde inde, automaticky zjete viac. Preto sa snažte jesť vždy pri stole a jedlo si pekne naaranžovať na tanier. Budete mať kontrolu nad jeho množstvom aj nad svojím chudnutím. smiley

Prečo aj napriek snahe nechudnete?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

4 komentárov
Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

09.09.2015 20:34

Presne tak, všetko treba zosúladit , pohyb aj stravu a predovšetkým všetko s mierou :)

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

09.09.2015 21:02

tak tak treba dodržiavať všetko do kopy...dobrý článok :)

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

09.09.2015 21:03

tak tak treba dodržiavať všetko dokopy...dobrý článok :)

Vaše meno:

Daniela Balakova

Daniela Balakova

26.02.2016 19:46

Dobré rady necháme sa inšpirovat

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE