Bolesť hlavy: Osvedčené masážne cviky, ako sa jej rýchlo a účinne zbaviť

Bolesť hlavy nie je nič príjemné. Ale tabletky od bolesti nie sú jediným možným ani vhodným riešením, ako sa jej zbaviť.

 

Existuje množstvo masážnych cvikov, ktoré vás pri správnom vykonaní daného problému zbavia. My sme pre vás vybrali niekoľko osvedčených a vyskúšaných hmatov a pohybov, ktoré vám pomôžu uvolniť sa a vyriešiť problém s bolesťou hlavy bez užívania tabletiek.

 

Odporúčame prečítať: 

Recepty pre štíhlu líniu: 3 rýchle, nepečené a zdravé dezerty z kokosu

 

Čo spôsobuje bolesti hlavy?

 

Ako prvé je dôležité uvedomiť si, z čoho nás bolí hlava a ako jej vyvarovať. Medzi najčastejší spúšťač patrí zlé držanie tela, čo má za následok stuhnutie svalov na krku, prílišné namáhanie očí, zlá poloha v spánku (nesprávny výber vankúša, matraca) a nesprávna životospráva (zlé stravovanie, nedostatok tekutín, fajčenie). Cvičenie pre nás nemusí byť len momentálnym riešením problému, ale aj prevenciou pred ďalšou bolesťou hlavy. Avšak, pozor - konkrétne akupresúra chodidiel sa neodporúča, pokiaľ máte máte v tele infekciu, horúčku, kŕčové žily, cukrovku, kožné ochorenia alebo ste tehotná.

 

 

Aký silný tlak počas masáže vyvíjať?

 

Pri silných bolestiach sa odporúča ľahká krúživá masáž daného bodu končekom/bruškom ukazováka. Dĺžka masáže je 1 až 5 minút. Pri chronických ochoreniach je vhodná masáž strednej intenzity, ktorú opakujeme niekoľkokrát denne.

 

Odporúčame prečítať: 

Domáce recepty: 2 spôsoby ako si vyrobiť domácu raw čokoládu

Bolesť hlavy: 5 masážnych trikov ako sa jej zbaviť

Zdroj: Shutterstock®

Uvoľnenie napätia svalov v krčnej chrbtici

 

V prípade samomasáže umiestnime špičky prostredných prstov do priehlbín vzadu na krku, kde sa začína lebka. Prsty máme od seba umiestnené asi päť centimetrov, teda z obidvoch strán chrbtice a jemnými krúživými pohybmi vyvíjame tlak počas jednej minúty.

 

 

Strečing bočných strán krku

 

Hlavu otočíme k pravému ramenu, pravú ruku položíme na ľavé ucho a jemne ťaháme hlavu smerom do prava. Ľavú ruku jemne naťahujeme smerom k zemi, aby sme cítili, ako sa svaly na našej šiji naťahujú. V danej pozícii vydržíme niekoľko sekúnd a ruky vystriedame.

 

 

Stláčanie akupresúrneho bodu philtrum

 

Na odvrátenie bolesti hlavy je vhodné vyskúšať aj mierne zatlačenie bruškom ukazováka na philtrum, čiže na priehlbinu medzi spodkom nosa a hornou perou. Bruškom ukazováka pritláčame až do doby, kedy začneme vnímať pocit tepla.

 

Odporúčame prečítať: Prečo nás po sacharidovom jedle bolí hlava?

Bolesť hlavy: 5 masážnych trikov ako sa jej zbaviť

Zdroj: Shutterstock®

Stláčanie akupresúrneho bodu medzi palcom, ukazovákom a na zapästí

 

Najskôr začíname na ľavej ruke. Palcom a ukazovákom pravej ruky stlačíme miesto, kde sa stretajú kosti palca a ukazováka ľavej ruky a vyvíjame naň jemný tlak po dobu 1 minúty. Správne miesto pôsobenia spoznáme tak, že je citlivejšie na vyvíjaný tlak, než jeho okolie. Ruky vymeníme a cvičenie opakujeme aj na pravej ruke. Vyvíjaním tlaku na tento bod môžeme zmierniť aj bolesť zubov, ramien a krčnej chrbtice. Pozor! V prípade, že ste tehotná, je toto cvičenie nutné vynechať!

 

Podľa obrázku číslo 2 stláčame palcom ľavej ruky bod na zápästí pravej ruky. Vyvíjame jemný tlak na miesto po dobu niekoľkých sekúnd, a to isté následne zopakujeme aj na ľavej ruke.

 

Odporúčame prečítať: Domáce recepty: Ako si vyrobiť kvalitné kokosové mlieko

Bolesť hlavy: 5 masážnych trikov ako sa jej zbaviť

Zdroj: Shutterstock®

Masáž spánkov a kostí nachádzajúcich sa za ušami

 

Palce oboch rúk si priložíme na spánky, vyvíjame jemný tlak a bruškami prstov striedavo masírujeme krúživými pohybmi. 

 

Ukazovákmi a prostredníkmi súčasne oboch rúk pomaly prechádzame malými krúživými pohybmi od kostí, ktoré sú tesne za ušami do stredu temena, až kým sa prsty oboch rúk dotknú. Opakujeme približne 5 - krát. Pri tomto procese uvoľňujeme stuhnuté miesta na zátylku a podporujeme prekrvovanie hlavy.

 

 

Stláčanie akupresúrneho bodu na nohe a masáž lýtok

 

Proti bolesti hlavy nám môže pomôcť aj posledný cvik. Položíme si ukazováky rúk na obe nohy. Špičky ukazovákov umiestnime tak, aby ležali vedľa kĺbu palca a boli uprostred medzi palcom a druhým prstom na nohe. Stlačíme na minútu a potom uvoľníme. Taktiež môžeme prechádzať hranou palca na ruke od kĺbu palca na nohe, až po jeho špičku. Trením vyvíjame na dané miesto jemný tlak.

 

Odporúčame prečítať: Ako často je vhodné sprchovať sa?

Bolesť hlavy: 5 masážnych trikov ako sa jej zbaviť

Zdroj: Shutterstock®

Z nižšie uvedených obrázkov a videonávodu sa môžete inšpirovať pre niekoľko ďalších jednoduchých cvikov, ktoré vám pomôžu uľaviť od bolesti hlavy. Aké cviky sú pre vás najúčinnejšie?

Akupresúrne body

Zdroj: Shutterstock®

Najúčinnejšie akupresúrne body

 

Pri bolestiach hlavy vyvíjame jemný tlak na dané body 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11, 12, 13, 16 a 38. 

 

Odporúčame prečítať:  15 pochutín, ktoré môžete zjesť bez výčitiek svedomia

 

 

Videonávod ako jednoducho a účinne na bolesť hlavy

Zdroj foto:

thinkstockphotos.com, masazebb.sk

2 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

25.03.2016 06:44

zaujimave cviky, urcite ich budem praktizovat

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

06.04.2016 18:09

určite ich vyskúšam, lepšie ako lieky :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE