Najesť sa pred či po cvičení? Rozlúskli sme túto fitnes dilemu ​

Najesť sa pred či po cvičení? Večná dilema každého športovca predtým, ako začne svoju obvyklú fitnes rutinu... Či už ide o silové cvičenie, kardio alebo inú formu aktívneho pohybu, je dobré vedieť, čo s nami robí jedlo pred a po aktivite. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo na túto problematiku hovoria odborníci!

Cvičenie nalačno

Väčšina amatérskych športovcov verí tomu, že ak budú cvičiť, behať či vykonávať iné športové aktivity s úplne prázdnym žalúdkom, bude sa im lepšie cvičiť. Prieskumy ukázali, že cvičenie nalačno môže spôsobiť to, že bude vaše telo tuk využívať ako akési palivo a premení ho na energiu. Preto sa aj často hovorí, že po aktivitách nalačno idú kilá dole ľahšie, teda že nám to lepšie spaľuje. Ako všetko, aj tento spôsob má odvrátenú stránku a síce, že kvalita vášho výkonu môže v tomto hladovkovom režime cvičenia mierne pokrivkávať.

Zaujme ťa: Zívaš, aj keď nie si unavená? Toto sú skutočné dôvody, prečo zívame!

ovsená kaša pred cvičením

Zdroj: Shutterstock®

Pohyb po jedle ​

Je teda lepšie sa pred aktivitou striedmo a rozumne najesť? Zvyčajne sa odporúča konzumovať potravu v dostatočnom predstihu pred samotným športovým výkonom a taktiež sa neodporúča jesť ťažké jedlá, ktoré by mohli výkon ovplyvniť negatívne. Výhody jedenia bezprostredne pred cvičením však nikdy neboli dokázané. Ukázalo sa len, že nasýtený človek dokáže podávať oveľa lepšie športové výkony, ako človek hladný. Mali by ste si však dať záležať aj na tom, čo pred aktivitou zjete.

Strava je dôležitá ​

Výživoví odborníci sa vo všeobecnosti zhodujú na tom, že to, či sa najete pred alebo po cvičení, by ste mali robiť podľa osobnej skúsenosti, teda podľa toho, čo vyhovuje najviac vám. Ak sa cítite príliš plní a najradšej cvičíte nalačno, potom sa nenechajte odradiť. Nezabúdajte však na to, že by ste do tela mali dostať potravu čo najskôr po cvičení, ako je to možné. Nemusí to byť ihneď, ako položíte činky či vypnete bežiaci pás, no malo by to byť najneskôr do hodiny. Vhodné sú jedlá, bohaté na proteíny pre regeneráciu svalov a jedlá, bohaté na sacharidy na obnovenie glykogénových zásob.

losos po cvičení

Zdroj: Shutterstock®

Čo jesť pred a po cvičení? ​

Či už patríte do jednej alebo druhej kategórie, určite vás zaujíma, čo je vhodné konzumovať pred a čo po cvičení.

  • Pred cvičením si môžete dať celozrnný toast s arašidovým maslom a zopár kolieskami banánu alebo kvalitný grécky jogurt. Dostatok energie vám dodá aj výživný smoothie, ovsená kaša s ovocím.
  • Po cvičení si doprajte grilované kuracie prsia, lososa, celozrnný tuniakový sendvič či vajíčkovú omeletu.
4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

18.07.2018 07:46

Súhlasím s názorom odborníkov - jesť pred alebo po cvičení, by sme mali podľa osobnej skúsenosti.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

18.07.2018 10:18

tiež som mala vždy dilemu, no keď išla s prázdnym žalúdkom ráno behať bolo mi zle..

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

18.07.2018 18:39

každému vyhovuje niečo iné

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

30.08.2023 20:11

Ako kedy niekedy pred a niekedy po cvičení

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE