10 vecí, ktoré majú viac baktérií ako vaša toaleta!

Keď sa povie vec, ktorá má najviac baktérií, automaticky vám napadne toaleta. Nikomu by nenapadlo, že existuje viac vecí, ktoré sú rovnako alebo ešte viac znečistené.

 

Obklopujú vás denne a denne ich používate. Myslíte si, že viete ako sa im dostatočne vyhýbať? Vybrali sme pre vás pár vecí, ktoré majú množstvo baktérií, o ktorom ste doteraz nemuseli mať ani tušenia...

 

1. Váš telefón

 

Celý deň sa dotýkate množstva vecí ako sú kľučky, rôzne predmety, tyčky v autobuse a podobne. Teraz si predstavte, že rovnakou rukou sa dotýkate vášho displeja na telefóne a potom si ho priložíte k uchu a tvári. No nečudujte sa, že vaša pleť reaguje občasnými vyrážkami. Dávate si na ňu takýmto spôsobom pekný neporiadok. Odporúčame nosiť pri sebe vlhčené obrúsky s obsahom alkoholu a každých pár dní si obrazovku nimi vyčistite. 

 

2. Pracovný stôl

 

Váš pracovný stôl obsahuje 100-krát viac baktérií ako toaleta.  A to bez srandy! Je to vtedy, ak vášmu stolu nedoprajete upratovanie aspoň raz do týždňa. Ukladáte naň rôzne predmety, koľkokrát si vyložíte kabelku, ktorá taktiež mohla byť položená hocikde. Kľúče, peniaze a iné predmety. Ak nemáte čas ho dôkladne upratať raz za týždeň, aspoň ho pretrite vlhčenými obrúskami s obsahom alkoholu. 

 

Odporúčame prečítať si: 10 vecí, ktoré by ste nemali uskladňovať v kúpeľni!

10 vecí, ktoré majú viac baktérií, ako vaša toaleta!

Zdroj: Shutterstock®

3. Výťah

 

Tlačidlá na výťahu. Áno, je ťažké sa im vyhnúť, ak sa chcete dostať na určité poschodie. Dokonca by ste vyzerali zvláštne, ak by ste ich stláčali s vreckovkou. Totiž tlačidlá na výťahu denne chytí obrovské množstvo ľudí, rovnako ako kľučky. Nehovoríme, že to máte urobiť vždy, keď sa ich dotknete. No umyte si ruky alebo ich pretrite vlhčenými obrúskami s obsahom alkoholu aspoň raz za čas. 

 

 

4. Pracovná doska na krájanie

 

Väčšina ľudí dosku na krájanie len opláchne vodou alebo umyje saponátom. To však vôbec nestačí. Je potrebné ju vyčistiť do hĺbky, pretože sa v nej hromadia baktérie z rôznych potravín, ktoré ste na nej krájali. Udržujte drevené aj plastové dosky čisté tak, že ich občas vydrhnete pastou pripravenou z 1 PL jedlej sódy, 1 PL soli a 1 PL vody. Potom opláchnite teplou vodou.

 

Odporúčame prečítať si: Ako pomôcť zdraviu a kráse pitím vody nalačno

10 vecí, ktoré majú viac baktérií, ako vaša toaleta!

Zdroj: Shutterstock®

5. Detská autosedačka

 

Vec, do ktorej posadíte svoje dieťa denne. Štúdie dokazujú, že obsahujú 2-krát toľko baktérií ako toaleta. Bežne autosedačku vyberáte z auta, dieťa v nej nosíte prakticky denne. Je nutné ju udržovať v čistote. 

 

 

6. Koberec

 

Tak mäkký, huňatý, príjemný na chodidlá, ale plný zárodkov baktérií. Váš koberec obsahuje niekoľkonásobne viac baktérií ako vaša toaleta. Špeciálne, ak má dlhšie vlákna. Koberce nielenže vysávajte každý týždeň, ale doplňte to aj o hĺbkové vyčistenie. 

 

Odporúčame prečítať si: Čo by ste za žiadnych okolností nemali robiť v práci

10 vecí, ktoré majú viac baktérií, ako vaša toaleta!

Zdroj: Shutterstock®

7. Kabelka

 

Kabelky nosíme vonku, kdekoľvek ich položíme a oprieme. Skutočne vaša taška môže byť omnoho znečistenejšia ako toaleta. Čistite ju! Dôkladne sa zamerajte na rúčky, pretože tie chytáte s rukami, s ktorými taktiež chytáte kľučky, kľúče, peniaze a mnoho iných vecí. 

 

 

8. Peniaze

 

Bankovky a mince. To je priam ukážkový príklad veci, ktorá je posiata baktériami. Peniaze prejdú toľkými rukami, že si to neviete predstaviť. Podľa výskumu z New York University, každá bankovka nesie asi 3000 druhov baktérií na svojom povrchu. U nich je nemožné čistenie a jediný spôsob, ako tomu predísť, je umyť si sem-tam ruky (ak pracujete s peniazmi, tak častejšie) alebo používať kreditnú kartu.

 

Odporúčame prečítať si: Osvedčené tipy ako sa zbaviť zápalu močových ciest

10 vecí, ktoré majú viac baktérií, ako vaša toaleta!

Zdroj: Shutterstock®

9. Klávesnica

 

Tak ako je to u telefónu, tak je to aj s počítačom. Klávesnice sa dotýkate denne, či už s čistými alebo špinavými rukami. Baktérie sa na nej množia jedna radosť. Je potrebné ju raz za čas vyčistiť. Klávesnicu otočte a dostaňte von všetok neporiadok a potom ju pretrite dezinfekčným obrúskom. 

 

 

10. Ľad z rýchleho občerstvenia

 

Samozrejme že nie každá reštaurácia je rovnaká. Podľa výskumu Daily Mail, 6 z 10 miest, ktoré boli testované, mali vyššiu koncentráciu baktérií než majú toalety. Čistenie výrobníkov na ľad je asi obtiažne, a tak sa tomu nevenuje až taká pozornosť. 

 

Odporúčame prečítať si: 8 tipov, ako použiť detský púder

10 vecí, ktoré majú viac baktérií, ako vaša toaleta!

Zdroj: Shutterstock®

7 komentárov
simona v.

simona v.

28.01.2017 08:23

dobre rady

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

28.01.2017 08:50

Dobre vediet.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

28.01.2017 08:56

ja mám vždy taký pocit v nákupných reťazcoch, keď tlačím vozík, rozmýšľam, že koľko je tam baktérií...dobrý článok

Vaše meno:

tofica

tofica

28.01.2017 16:37

Páni ,toľko baktérii všade..!! Ja si umývam ruky vždy ako je to len možné..Presne , na nákupných vozíkoch, kľučkách, tlačítkach vo výťahu , na peniazoch , nooo všade je veľa baktérii.. Ale vôbec som si neuvedomila ten mobil !!!! Už ho budem utierať vlhč.obrúskami každý deň.

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

28.01.2017 17:54

a čo je ich na klučkách niekde na verjnosti ako obchody, namocnice, autobusy pod

Vaše meno:

Daniela Šurláková

Daniela Šurláková

20.02.2017 18:05

To sú mršky,tie baktérie,kto by to povedal,kde všade ich nájdeme.

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

20.02.2017 20:04

Och, všade sú tie baktérie!! :D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE