Ako si opticky vyhriať domácnosť?

Tak ako v lete akosi automaticky siahame po studených farbách a chladivých materiáloch, tak počas sychravej jesene a v zime nás to láka k úplnému opaku. Napriek tomu, že radiátory v bytoch už nejaký ten piatok  vieme zapnúť na maximum, teplomilným ľuďom nevysvetlíte, že vnútri je príjemných dvadsať niečo. Celý dojem môže narúšať pohľad vonku, kde sa pod silným studeným vetrom prehýnajú stromy a zúrivý dážď naráža do vašich okien. Dupľom ak ste v interiéri svojej domácnosti ešte nezrušili letné doplnky. Pomaly sa blížiaci október však priam vyzýva na zmenu.  S našimi jednoduchými tipmi si svoj domov zútulnite a minimálne opticky mu pridáte aj pár stupňov k dobru. Ako teda na to?

 

TEPLÉ FARBY – zabudnite na studené farby, ktoré vás chladili počas leta. Odtiene modrej, ktoré nám mali pripomenúť more, narobia v zimnom období skôr zimomriavky, než príjemnú letnú náladu. Za to teplé zemité odtiene majú naozaj schopnosť zahriať nás. Patrí tu žltá, hnedá, červená, oranžová a všetky im podobné farby. Oblečte do nich svoju posteľnú bielizeň, vankúšiky v celom byte, na gauč prehoďte deku a do teplých odtieňov zaodejte aj svoj jedálenský stôl.

Ako si opticky vyhriať domácnosť?

Zdroj: Shutterstock®

STENY – pokiaľ patríte k tým „fanatičkám“, ktoré s príchodom nového ročného obdobia menia interiér svojho bytu radikálne, práce v zime budete mať o čosi viac. Obzvlášť, ak pravidelne meníte aj farbu na svojich stenách a aktuálne sú na nej už vyššie spomínané studené tóny. Pokiaľ ste si za stálu farbu svojich stien vybrali naopak tie teplejšie máte vyhraté. A ak je na nich farba neutrálna, ako napríklad biela, aj tú viete poľahky oživiť a „otepliť“ – zaobstarajte si napríklad nálepky na stenu (a keď už horúci motív, tak čo tak nejaká vášeň, alebo rovno slniečko, či kvetiny?), väčšiu zmenu zabezpečia aj tapety a samozrejme obrazy, na ktorých nebude trebárs umelecká fotografia ľadu :)

 

Odporúčame prečítať: Zeleninové šťavy – na každý deň iný nápoj

Ako si opticky vyhriať domácnosť?

Zdroj: Shutterstock®

DOPLNKY – to, že doplnky vedia z nášho bytu urobiť gýč, alebo naopak „home sweet home“ je nám myslím všetkým zrejmé. A podobne tak nám vedia pomôcť aj v zime, keď chceme svojim domovom dodať väčšie teplo a viac svetla. Na výber máte naozaj množstvo kadejakých drobností. Medzi takú najväčšiu klasiku patria svietniky a sviečky. Na jeseň si viete vypomôcť aj „živými“ dekoráciami z prírody. Vyrobte si svietnik z hrejivej oranžovej tekvice, do vázičky umiestnite živé kvety, alebo aj nazbierané halúzky, krásny dojem vyvolajú aj červené šípky. Ak ste doteraz mali doma v obývačke vystavené nazbierané mušle z letnej dovolenky, premiestnite ich do kúpeľne a nahraďte práve jesennými plodmi.

 

Odporúčame prečítať: Čo všetko sa dá vyčarovať z tekvíc?

 

OKNÁ – teplé zemité farby by sa mali dotknúť aj vašich okien. Zveste z nich tmavé závesy, ktoré vás v lete chránili pred silným slnkom a nahraďte ich krémovou, žltou, či oranžovou farbou. Ak ste veľké fanynky sviatočných udalostí, pokojne si vyrobte nejaké ozdôbky (pre menej kreatívne sú tu opäť obchody) a vyzdobte si nimi počas celej zimy okenné tabule. 

Ako si opticky vyhriať domácnosť?

Zdroj: Shutterstock®

KUCHYŇA – v nej býva akosi najviac tepla a tak sa počas zimy pokojne odviažte a vyvárajte, koľko vám len vaše gurmánske srdce ráči. Ani v kuchyni by nemali chýbať hrejivé doplnky, dupľom ale napríklad čerstvé bylinky. Pestujte pažítku, rozmarín, bazalku, alebo aj chilli papričky. V zime by z vašej kuchyne mala rozvoniavať aj škorica, perníkové korenie, zázvor, štipľavé papričky, hríby, či jablkové koláče...

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

3 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

20.10.2015 19:46

aj my sme vymaľovali niektoré steny na červeno, má to niečo do seba

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

11.12.2015 20:03

mám rada žltú aj zelenú ,kuchyňu mám bielu a doplnky chromové vela pečiem takže vonia tam škorica jablčka,suším jablčka,slivky,hrušky a zberám bylinky suším a varím čajík lipový ,mätový,bazový a iné

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

17.12.2015 11:47

žltú, zelenú mám na stenách veľmi rada :) a sviečky tiež

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE