Už jeden hryz vyplaví toľko endorfínov, že nedokážeme prestať. Chutné, šťavnaté, červené jahody sú dokonalým pôžitkom pre každého. Aj len jedna jahoda v pohári so šampanským dokáže vystreliť naše chuťové zážitky do vesmíru, no čo sa deje, keď začneme konzumovať jednu od druhej? Vďaka ich chuti im nedokážeme odolať a v konzumácii prestať, kým nie je prázdna miska. ALE!
Prinesieme si z obchodu balenie dokonalo červených a na pohľad krásne vyzerajúcich jahôd, uložíme do chladničky a po pár dňoch ich rovno hádžeme do koša, pretože sa na nich objavila pleseň. Jahody boli drahé a plytvanie jedlom je skľučujúce. Avšak pleseň na jahodách vzniká práve v dôsledku ich zlého skladovania. Našťastie existuje niekoľko metód, ako jahody udržať čerstvé dlhšiu dobu. Zistite teda, ako ich správne skladovať.
Odporúčame: Najobľúbenejšie recepty z jahôd: Marmeláda, sirup, bublanina a ďalšie
Základné tipy, ako jahody uskladniť
Pri správnom skladovaní v chladničke vám jahody môžu vydržať čerstvé a šťavnaté až po dobu jedného týždňa. Samozrejme, vždy platí, že pred konzumáciou je potrebné ich skontrolovať a uistiť sa, že na nich nie je žiadna pleseň. To platí aj v prípade, ak ich idete uložiť do chladničky. Skladovať by sa mali len tie jahody, ktoré nevykazujú žiadne známky poškodenia.
- Vzduchotesná nádoba – neumyté jahody preložte z plastovej nádoby (v ktorej ste si ich priniesli z obchodu) do vzduchotesnej nádoby. Nádobu uzavrite a uložte do chladničky.
- Metóda papierovej utierky – pred uskladnením a presypaním jahôd do nádoby položte na jej spodok papierovú utierku. Poukladajte na ňu neumyté jahody, nádobu uzavrite a skladujte v chladničke.
- Opláchnite v octovom roztoku – pripravte si roztok z octu a vody v pomere 1:3. Roztok rozmiešajte a ponorte do neho jahody na pár minút. Jahody následne sceďte, osušte a preložte do sklenenej nádoby, na spodku ktorej bude papierová utierka. Nasaďte veko a vložte do chladničky.
Takýmto spôsobom môžete v chladničke skladovať aj nakrájané jahody. No vedzte, že umyté a nakrájané jahody vydržia v chladničke pomerne kratšiu dobu – zvyčajne len maximálne 3 až 4 dni. Ak už jahody nakrájate, tak z nich spravte jahodovú dreň alebo džem. Takto ich ešte využijete a budete mať istotu, že nezhnijú a nevytvorí sa na nich pleseň.
Pozri tiež: Zelené stopky z jahôd už nikdy nevyhadzuj! Nevídané, ako tvojmu telu pomôžu!
Je možné jahody mraziť?
Popravde, neexistuje asi žiadne ovocie, ktoré by sa nemohlo mraziť – teda, možno sa nejaké nájde, ale jahody to nebudú. Jahody je totižto možné mraziť, a to buď vcelku, nakrájané na polovice, na plátky alebo akokoľvek inak.
Ak chcete jahody používať napríklad pri príprave koláčov a zákuskov, tak ich musíte aj správne zamraziť. Aby ste po rozmrazení nemali len jednu nevzhľadnú guču čohosi jahodového, tak jahody mrazte extra. To znamená, že nakrájané jahody je potrebné uložiť na plech vystlaný papierom na pečenie, a to reznou stranou nadol. Jahody naukladajte vedľa seba a plech vložte na pár hodín do mrazničky. Po zamrazení ich budete môcť preložiť do nádoby a skladovať v mrazničke. Takto zamrazené jahody by si mali udržať svoju čerstvosť a chuť po dobu 10 až 12 mesiacov.
V prípade, že ich budete chcieť použiť do koláča, tak ich rozmrazujte postupne. Buď ich môžete vybrať z mrazničky a preložiť do chladničky, kde sa budú rozmrazovať pomaly – táto metóda trvá cca 6 hodín. Druhou možnosťou, ako ich rozmraziť o niečo rýchlejšie, je ich ponorenie do studenej vody na 30 minút.
Počítajte však s tým, že po rozmrazení jahody nebudú úplne také krásne, ako keď ste ich do mrazničky vkladali. Budú o niečo tmavšie a popravde, na zdobenie koláčov sa hodiť nebudú. Skôr ich využijete do smoothie, do raňajkovej kaše alebo do koláča – skvelá je napr. jahodová bublanina.
Pozri tiež: Najzdravšie smoothie na svete? Jeho zloženie je len pre odvážnych!