Ako uvoľniť upchatý odtok v kuchyni? Neuveríš, ale toto ti pomôže!

Upchatý odtok, či už v kuchyni alebo v kúpeľni, potrápi nejednu domácnosť. Je úplne bežné, že sa odtok postupne upcháva a voda časom nie a nie odtiecť. Príčin tohto problému je mnoho, pričom najčastejšie sú vinníkom rozličné zvyšky jedla, ktoré sa do odtoku počas umývania riadu dostanú. 

K hotovej pohrome môže prispieť olej z vysmážania, kávová usadenina, zrnká ryže, zbytky cestovín či škrupiny z vajec. Pre odtoky v kúpeľni, či už v umývadle alebo vo vani, predstavujú najväčšiu hrozbu pravdepodobne vlasy a chlpy. Čo teda s tým neodtekajúcim odtokom spraviť?

V prvom rade je potrebné myslieť na prevenciu, aby ste tento otravný problém ani nemuseli riešiť. Nesplachujte do odtoku nič, čo tam jednoducho nepatrí. Pred umývaním špinavého riadu skontrolujte, či sa na ňom nenachádzajú väčšie zvyšky jedla. Po každej sprche zase povyberajte a odstráňte z odtoku popadané vlasy.

Vhodné je používať aj nerezové sitko do drezu a umývadla, ktoré neželané nečistoty zachytí. Vhodné je tiež pravidelne čistiť sifón či potrubie, aby ste sa vyhli spomínanému problému. A čo spraviť, keď sa odtok predsa len upchá? V našom článku nájdete niekoľko tipov, ako upchatý sifón uvoľniť!

Odporúčame: Na čo použiť vodu z cestovín? Vyliať ju je hriech, pozri prečo

gumený zvon

Zdroj: Shutterstock®

Čistenie odtoku bez prípravkov pomocou gumeného zvona

Najskôr môžete skúsiť uvoľniť odtok mechanicky. Prvým účinným bojovníkom proti upchatému odtoku vo vani alebo umývadle či dreze je totižto obyčajný gumový zvon, takže ak sa vám niekde v domácnosti potuluje, určite po ňom neváhajte siahnuť.

Ako na upchatý kuchynský drez pomocou zvonu na odpad? Priložte ho na otvor prepadu, poriadne pritlačte a následne začnite silno pumpovať, čím vytvoríte značný tlak. Vďaka tomu by sa mal odtok uvoľniť. Nakoniec ho už len prepláchnite horúcou vodou a máte hotovo!

Soľ a vriaca voda

Ak nebol gumený zvon dostatočne účinný alebo ho doma nemáte, môžete vyskúšať tento trik so soľou. Tú nájdeme dozaista v každej domácnosti. Je lacná a šetrne pomôže prečistiť odtok aj odstrániť nepríjemný zápach, ktorý sa z neho neraz šíri.

Do odtoku nasypte pol šálky kuchynskej soli a zalejte ju aspoň pol litrom horúcej vody. Nechajte pôsobiť a do odtoku potom pustite ešte teplú vodu. Tento trik je najúčinnejší pri menej zapchatých odtokoch.

Odporúčame: Ako prať páperovú bundu? Je potrebné to urobiť TAKTO, inak si koledujete o jej zničenie

sóda bikarbóna

Zdroj: Shutterstock®

Ocot a sóda bikarbóna

Ak soľ nepomôže, pomôcť môže jedlá sóda a obyčajný kuchynský ocot. Ako uvoľniť odpad sódou bikarbónou? Pripravte si konkrétne 1 šálku octu, 2 šálky jedlej sódy a 4 šálky vody. Ako prvé do odtoku nasypte polovicu sódy a zalejte ju trochou vriacej vody. Nechajte pár minút pôsobiť a následne do odtoku nasypte zvyšnú sódu a zalejte to octom.

V tomto momente je vhodné odtok zakryť či uzavrieť zátkou. Opäť nechajte pôsobiť aspoň 10 až 15 minút a odtok nakoniec len prepláchnite zvyškom vriacej vody. Táto kombinácia bežných kuchynských surovín vás zbaví usadenín, zápachu, mastnoty aj baktérií.

Prášok do pečiva a kola

Na prekvapenie možno na čistenie odpadov a uvoľnenie upchatého odpadu použiť známy kolový nápoj. Okrem neho budete potrebovať aj prášok do pečiva. Ako na to? Celý balíček prášku do pečiva nasypte do upchatého odtoku vo vani alebo v umývadle a zalejte to 1 dl koly. Hotovo! Odtok by mal začať správne odtekať.

Pozri aj: Vieš, ako vyčistiť TV a jej príslušenstvo? Neriskuj, že sa pokazí!

hydroxid sodný

Zdroj: Shutterstock®

Čistenie hydroxidom sodným

Ak domáce recepty nezaberú, chemické prostriedky nesklamú. Ak pre vás použitie chémie nie je prekážkou, spoľahnúť sa jednoznačne môžete na hydroxid sodný, ktorý bežne zoženiete aj v supermarketoch. Ide o pomerne lacnú záležitosť, kilogram stojí v priemere 2 až 3 eurá. Nájdete ho zvyčajne v oddelení s domácimi potrebami či farbami, pracovnými pomôckami a podobne.

Hydroxid sodný predstavuje veľmi silnú zásadu, ktorá má za normálnych podmienok pevné skupenstvo. Pri kontakte s ním sa treba mať na pozore. Nikdy ho nechytajte holými rukami! Táto látka môže vážne poškodiť pokožku. Ak ju doma skladujete, zabezpečte, aby sa k nej nedostali deti!

A ako účinný hydroxid sodný využiť na vyčistenie upchatého odpadu? Do odtoku umývadla, vane či drezu nasypte približne 100 gramov tejto látky a zalejte to pol litrom horúcej vody. Zmes nechajte pôsobiť aspoň 30 minút a odtok potom opäť poriadne prepláchnite. V prípade veľmi upchatého odtoku môžete procedúru zopakovať. Nezabúdajte však na opatrnosť!

Aktualizované na 04. 12. 2023

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

09.12.2019 07:40

Jedlú sóda s octom využívam, je to naozaj efektívny spôsob.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

09.12.2019 11:17

Poznáme....občas prečisťujem aj ja....večer nasypem guličky s hydroxidom sodným, zalejem hrnčekom studenej vody a ráno.....fungujeme...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

10.12.2019 00:36

V kuchynskom dreze mám sitko,tak isto aj v kúpeľni v umývadle,ale stať sa môže a preto rada uvítam takéto rady a hned si ich aj zapíšem.

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

10.12.2019 16:45

zkoušela jsem všechno možné, pomohlo jen na chvilku i když dávám pozor už nepomohlo nic, koupila jsem si tyčinky do odpadu a mám pokoj

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE