Ako zazimovať balkónové kvetiny? Drž sa overených rád!

Správne zazimovanie balkónových kvetín je veľmi dôležité. Nie všetky rastliny sú totiž mrazuvzdorné a zimné teploty by pre ne mohli znamenať koniec. Ak sa po jednom roku rozhodne nechcete lúčiť so svojimi balkónovými kvietkami a nemáte v pláne ďalší rok kupovať úplne nové rastliny, musíte ich počas zimy vhodne uskladniť. Typickým príkladom balkónových kvetín, ktoré sú na zimovanie ako stvorené, sú muškáty. Nie všetky rastliny však možno zazimovať a tie, ktoré áno, môžu mať odlišné požiadavky na starostlivosť. Ktoré balkónové rastliny zazimovať a ako na to?

Ktoré rastliny zazimovať?

Niektoré rastliny nie sú na prezimovanie úplne vhodné. Ide najmä o jednoročné rastliny, pri ktorých to nemá veľký zmysel. Ich celý životný cyklus totiž prebehne v jednom vegetačnom období. Zo semena vyrastie stonka a listy, následne rastlina rozkvitne, vytvorí semená a nakoniec odumrie. Jednoročné rastliny krásne a bohato rozkvitnú, pekne sa rozvetvujú, no každý rok je ich v podstate potrebné obmieňať. Príkladom sú napríklad petúnie či surfínie i ďalšie jednoročné kvetiny. Pestovať však možno veľké množstvo krásnych balkónových rastlín, ktoré sú vhodné na prezimovanie a z ktorých sa budete tešiť i počas viacerých rokov. Okrem spomínaných muškátov, respektíve pelargónií, sú to napríklad aj fuksie, oleandre, begónie hľuznaté, netýkavky a ďalšie. Dobre sa zimujú balkónové rastliny, ktoré vytvárajú krátke drevnaté stonky. 

Odporúčame: Jesenná dekorácia v nádobe, ktorú si zvládneš urobiť aj sama

ako prezimovať balkónové kvety

Zdroj: Shutterstock®

Aké miesto je vhodné na zazimovanie?

Čo sa týka prípravy rastlín na zimu, je dôležité povedať, že každá rastlina môže mať iné nároky a požiadavky. Vo všeobecnosti je balkónové kvetiny, najmä ak hovoríme o menších balkónových kvetináčoch s rastlinami, vhodné zazimovať v miestnosti s teplotou okolo 5 až 10 °C. V prípade nižších teplôt, najmä teplôt okolo bodu mrazu, môže dôjsť k úhynu rastlín. Na ich prezimovanie sú vhodné chodby, pivnice či garáže, niektoré však zvládnu prezimovanie aj na okne v miestnosti, v ktorej sa nekúri. Treba však dávať pozor nielen na teplotu, ale aj svetelné podmienky. Mnohé z balkónových rastlín preferujú svetlo aj v priebehu zimy, niektoré je však vhodné nechať prezimovať v tme.

Do tretice je potrebné myslieť aj na zálievku. Vo všeobecnosti je potrebné zalievať rastlinu približne každých 14 dní. Konkrétne rastlinky je pred uskladnením počas zimy vhodné aj ošetriť. Mnohé ocenia hlavne zastrihnutie a skrátenie stoniek, a to pokojne aj o 10 centimetrov. Je vhodné zbaviť sa napadnutých, zažltnutých, uschnutých či inak nezdravých lístkov. 

Odporúčame: Čo s nádobami od vyhorených sviečok? Takto ich očistíš a znova využiješ!

balkónové kvety

Zdroj: Shutterstock®

Ako na to?

Tak ako majú rastliny rozdielne požiadavky na bežnú starostlivosť, podobne je to aj v prípade ich zazimovania. Spomenúť však môžeme najlepší spôsob zazimovania niektorých veľmi obľúbených a často pestovaných balkónových kvetín. Skutočne veľké množstvo balkónových kvetín je možné prezimovať tak, že ich s kvetináčom premiestnime do interiéru s vhodnými podmienkami, o ktorých sme písali vyššie. Napríklad ťahavé muškáty (Pelargonium peltatum) mierne skrátime a umiestnime na svetlé a vzdušné stanovište s teplotou od 3 °C do 12 °C. Krúžkované pelargónie (Pelargonium zonale) zase dobre prezimujú aj v tmavej pivnici. Fuksie je vhodné zrezávať, korunku môžete zmenšiť až o polovicu. Dobre sa im bude dariť v svetlej chodbe, zimnej záhrade či nevykurovanej izbe.

Známy a obľúbený oleander na zimu nezrezávame. Umiestníme ho na chladné, no svetlé miesto s teplotou od 3 °C do 12 °C. Ak ho však počas noci vystavíte mrazu, keď bude jeden či dva stupne pod nulou, podporíte jeho kvitnutie. Hľuznaté rastliny na zimu uskladňujeme trochu inak. Tieto rastliny je totižto vhodné úplne vybrať z kvetináča a očistiť od rôznych nečistôt. Samotné hľuzy následne vložte do vrecka s rašelinou či pilinami a skladujte pri nižších teplotách. Príkladom je begónia hľuznatá. Zo zeminy vyberieme rastliny aj s hľuzami už v priebehu neskorej jesene, zelené časti odstrihneme a hľuzu necháme obschnúť. Potom ju uložíme do suchej rašeliny a odložíme do chladnej miestnosti.

zazimovanie balkónových rastlín

Zdroj: Shutterstock®

Pred zimou je potrebné postarať sa aj o rôzne stromčeky a menšie dreviny, ihličnany alebo bonsaje, ktoré sú často pestované aj ako balkónové rastlinky. Kým bežne v prírode žiadnu opateru spravidla nepotrebujú, v stiesnenom črepníku si vašu pomoc pred zimou priam vyžadujú. Ak takéto rastliny zostávajú v zimnom období na balkóne, najdôležitejšie je zabezpečenie črepníka voči mrazu, aby v ňom zemina nepremrzla. Hlinu môžete zasypať pilinami, alebo ju prikryte rohožou. Nádobu môžete zvonku obaliť do polystyrénu či bublinkovej fólie, rovnako môžete ako izoláciu použiť nejakú textíliu, vrecovinu či slamu.

Izoláciu doprajte rastline aj zospodu. Textíliou, vrecovinou či starou dekou možno vystlať aj vnútro nádoby. Tá by mala byť z pálenej hliny či keramiky. Nezabúdajte na dno nádoby pripraviť drenáž z kameňov či štrku. Ani rastliny, ktoré sú takýmto spôsobom zazimované priamo na balkóne, nezabúdajte počas zimy polievať. V čase, keď nemrzne, poskytnite rastline raz týždenne výdatnú zálievku. Prebytočnú vodu vždy odstráňte.

Odporúčame: Matná čierna v interiéri: Elegantná farba, ktorá by nemala chýbať v tvojej domácnosti

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

14.10.2020 06:04

Výborné rady!

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

15.10.2020 20:49

Fajn rady. Možno sa mi to tento rok už podarí

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE