Čo dokáže tableta do umývačky riadu? Tieto tipy musíš vyskúšať!

Určite nám dáte za pravdu, že tipy a triky na krajšiu, voňavejšiu a čistejšiu domácnosť sa vždy zídu. 

V minulých článkoch sme sa venovali aj netradičnému využitiu peny na holenie alebo lepiacej pásky a dnes si povieme, ako využiť tabletu do umývačky riadu mimo umývačky riadu. Neuveríte, na čo všetko ju možno v domácnosti veľmi efektívne použiť. Poďme teda na to.

Čistá a voňavá práčka

Na dôkladné vnútorné vyčistenie práčky sa používa špeciálny prostriedok. Ak ho však nemáte poruke a vaša práčka potrebuje rýchly prečisťujúci zásah, adekvátnou náhradou budú aj tablety do umývačky riadu.

Stačí, keď do prázdneho bubna vhodíte dve tablety a práčku nastavíte na dlhý program. Látky obsiahnuté v tabletách odstránia z práčky usadeniny a nielenže ju krásne vyčistia, ale aj prevoňajú.

Ako tabletou do umývačky na odolné škvrny?

Pri práčke ešte na chvíľku zostaneme, keďže tablety do umývačky riadu, možno využiť aj na naozaj kvalitné vypranie kuchynských utierok, na ktorých často zostávajú mastné a mimoriadne odolné škvrny. Samozrejme, že mastné škvrny dokážu „vyzdobiť“ aj iné textílie.

A na to, aby ste sa ich definitívne zbavili, stačí použiť tabletu do umývačky ako prací prostriedok. Jednu tabletu vhoďte do bubna práčky s textilom, ktorý potrebujete zbaviť mastných škvŕn a využite dlhší prací program.

Neprehliadnite: Horoskop na marec 2024 predpovedá úspech v práci, ale i pochybnosti vo vzťahoch

vyčistenie práčky tabletou do umývačky riadu

Zdroj: Shutterstock®

Netradičné využitie tabliet do umývačky - plastový nábytok bude ako nový!

Možno ste už vytiahli svoj plastový nábytok na balkón či terasu a zistili ste, že nie je práve v top stave na ďalšiu jarnú a letnú sezónu. Zažltnutý, ale aj inak znečistený plast môžete veľmi efektívne vyčistiť s kašičkou, ktorú si vytvoríte z rozdrvenej tablety do umývačky riadu a z malého množstva vody. Po vyčistení s takto jednoducho zhotoveným prípravkom nezabudnite plast poumývať aj čistou vodou.

Používať tabletu môžete aj na dokonale čisté WC

Určite skúste zaexperimentovať s tabletami do umývačky aj v prípade WC. Vhoďte jednu tabletu dnu do misy a nechajte pôsobiť najlepšie cez noc, kým sa tableta nerozpustí. Potom môžete dočistiť WC kefou a výsledkom bude čistý a príjemne voňajúci záchod.

Odporúčame aj: Domáce hnojivo na kvety: S týmto ti kvety porastú raz-dva!

tableta do umývačky na špinavý záhradný nábytok

Zdroj: Shutterstock®

Keď už neviete, čo použiť na špinavú rúru

Pripečená mastnota v rúre vie znechutiť asi každú gazdinku. Niekedy nepomáhajú ani prostriedky, ktorým inak plne dôverujete. Čo teda použiť na znečistenú rúru na pečenie?

Skúste si vyrobiť kašičku z dvoch až troch tabliet do umývačky riadu a z vody. Do nej môžete pridať aj trochu z prostriedku, ktorý bežne používate.

  • Ďalej je ideálne využiť hubku na riad, ktorou zmes nanesiete na znečistený povrch rúry a necháte na chvíľku účinkovať.
  • Potom už len zotriete, mastnota by sa mala púšťať už bez prílišného drhnutia.
  • Na záver ešte nezabudnite povrchy umyť vodou, aby na nich nezostala žiadna chémia.

Vybrali sme: Čo prezradí farba očí o tvojej osobnosti? Neuveriteľné, ale sedí to!

špinavá rúra na pečenie a tableta do umývačky riadu

Zdroj: Shutterstock®

Tablety do umývačky využijete aj inak - ako vrátiť „život“ zašlému porcelánu?

Časom sa na porceláne vytvára akýsi matný povlak a možno máte doma aj zažltnuté kúsky, ktorým by ste chceli vrátiť ich pôvodnú krásu. Postup, ktorý vám prezradíme, sa však nedá použiť na neglazúrovaný porcelán a tiež porcelán s kovovým zdobením. V ostatných prípadoch si môžete vytvoriť intenzívny bieliaci kúpeľ z tablety do umývačky riadu, ktorú si rozpustíte v primeranom množstve vody. Porcelánový riad do neho ponorte a nechajte pôsobiť účinné látky aspoň 4 – 5 hodín. Potom už len dôkladne opláchnite vodou a môžete sa tešiť z krásne žiarivého porcelánu.

Ako využiť tablety do umývačky riadu inak? Toto netušené využitie vás prekvapí!

  • Na čistenie chladničky – stačí vložiť tabletu do teplej vody, nechajte tabletu rozpustiť a roztokom poumývajte vnútro chladničky.
  • Mastné škvrny na oblečení – oblečenie namočte do roztoku vody (tá by mala mať 60 °C) a rozpustite jednu tabletu na umývanie riadu. Po odmočení vyperte v práčke. Ak sú škvrny skutočne odolné, môžete tabletu pridať aj priamo do bubna práčky.
  • Mastnota na kuchynskej linke – časom sa na kuchynskej linke môže vytvoriť mastný film. Ten odstránite roztokom z vody a tablety. Tabletu nechajte rozpustiť a následne kuchynskú linku poriadne poumývajte.  

Aktualizovaný článok: 28.02.2024

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.04.2019 07:18

Super, vďaka za článok!

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

26.04.2019 17:33

Wau,to vážne?!To by ma nenapadlo.

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

26.04.2019 19:12

Mám odskúšané v práčke, ale treba použiť kvalitné tablety do umývačky.

Vaše meno:

Janka Jurasova

Janka Jurasova

27.04.2019 07:36

tak určite tieto rady vyskúšam hlavne na plastový nábytok a pračku

Vaše meno:

Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

27.04.2019 11:18

Ďakujeme za tip,určite vyskúšam takto vyčistiť práčku a skúsim aj do WC...

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

14.05.2019 08:20

zaujímavé

Vaše meno:

Dušan Varga

Dušan Varga

11.06.2019 17:08

Zaujímavé tipy. Použiť tablety do umývačky riadu by mi ani nenapadlo. Vyskúšam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE