Najideálnejšie rastliny čistiace vzduch: Zabudni na drahé čističky vzduchu

Prečo by sme sa mali zaujímať o naše ovzdušie? Človek dokáže byť dni bez jedla a pitia, ale iba pár sekúnd až minút bez vzduchu. Každý človek v priemere vdýchne okolo 11 300 litrov vzduchu každý deň. To znamená, že ak chcete byť zdraví, musíte dýchať čistý vzduch. V 21. storočí používame veľa chemikálií a tie sú všade. Jeme ich, natierame si ich na seba a, bohužiaľ, ich aj dýchame. Aby sme mali doma čistejší vzduch, musíte si ho nejakým spôsobom vyčistiť. Nie sú to len drahé čističky vzduchu, ktoré sú účinné, ale aj kvety a zelené rastliny. Podľa štúdie NASA sú práve toto rastliny, ktoré čistia vzduch veľmi účinne!

Odporúčame: Už si ochutnala úžasný levanduľový sirup? Ak nie, rýchlo to naprav!

ake rastliny si dat do izby

Zdroj: Shutterstock®

Epipremnum Aureum / Scindapsus / Pothos

Všetky tieto názvy označujú jednu rastlinu. Efektívne čistí vzduch od benzénu. Je to číra a nemiešateľná kvapalina, ktorá má sladkastú vôňu. Je však veľmi nebezpečná. Môže privodiť problémy s dýchaním až bezvedomie. Používa sa ako rozpúšťadlo, palivo, ale nájdeme ho aj v odlakovači. Epipremnum Aureum (potosovec zlatý) je rastlina, ktorá ho dokáže pohltiť a veľmi jednoducho sa pestuje. Nemá špeciálne požiadavky na zálievku, ale ani na miesto, kde ju dáte. Je to dobrá voľba pre dekoráciu, ale aj na čistenie vzduchu.

Zelenec / Chlorophytum comosum

Táto rastlina je kvitnúca a vytrvalá. Je perfektná ako dekorácia, ale aj čistička vzduchu. Absorbuje totiž emisie zo spaľovacích motorov. Zelenec je neskutočne jednoduché pestovať. Ak ste začiatočníčka v pestovaní čohokoľvek, táto rastlina je pre vás ako šitá. Má veľa listov a drobných bielych kvetiniek. Filtruje vzduch od benzénu, formaldehydu, oxidu uhoľnatého a xylénu-A, ktorý sa používa najmä v tlačiarňach a priemysle, ktorý spracováva kožu či gumu.

ktoré rastliny čistia vzduch

Zdroj: Shutterstock®

Dracaena

Dracena Warancekii, Reflexa či Deremensis sú tie, po ktorých chcete siahnuť! Aj keď sa to nezdá, tieto rastliny pohlcujú nečistoty v ovzduší a robia ho lepším pre naše zdravie. Dracaena absorbuje xylén a formaldehyd. Rastie aj v tieni bez priameho slnka, takže ju môžete dať aj do rohu obývačky, kde by iná rastlina neprežila. Táto rastlina či lepšie povedané polostrom dokáže narásť do výšky až 3 metrov, no rastie veľmi pomaly. Dracaena môže byť jedovatá pre domácich miláčikov, a preto je lepšia do izieb, kde majú chlpáči vstup zakázaný.

Azalky

Pre milovníčky kvetov sme do tohto článku zaradili aj kvitnúce rastliny. Azalky kvitnú na jar, a to až niekoľko týždňov. Obľubujú tieň, predsa aj v prírode rastú väčšinou pod stromami. Keď si prinesiete tento kvitnúci ker domov, jednoducho sa zbavíte formaldehydu a ostatných zlých zlúčenín.

ako čistiť vzduch rastlinami

Zdroj: Shutterstock®

Svokrin jazyk

Táto retro rastlina, ktorá väčšinou rástla na schodiskách a na úradoch, si postupne našla cestu až do domov, obývačiek a spální. Nielenže je teraz v móde pre jej jednoduchý vzhľad, ale dokáže vyčistiť vzduch. Je to jedna z najlepších rastlín na čistenie vzduchu od formaldehydu. Spomínali sme ho asi pri každej rastline. To preto, že ho nájdeme naozaj všade. Čistiace prostriedky, toaletný papier, vreckovky, no nájdete ho dokonca v produktoch intímnej starostlivosti. Svokrin jazyk teda patrí medzi rastliny, ktoré sú prospešné pre vzduch okolo nás. Dajte si jednu do kúpeľne a bude vám vďačná za vlhkú a občas zaparenú klímu, kým vám bude s láskou čistiť vzduch.

Toto bolo niekoľko rastlín, ktoré čistia vzduch. Medzi ďalšie patria aj Aloe Vera, brečtan, figovník, ale aj prútovnica štíhla. Tieto rastliny vám nielen skrášlia domov, ale aj zlepšia klímu. Čo viac si priať? Štýlový doplnok, ktorý vám robí čistejší vzduch.

2 komentárov
Ivana Fajdelová

Ivana Fajdelová

18.08.2019 17:11

Svokrin jazyk máme v obyvačke :)

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

27.08.2019 10:21

Ja si plánujem kúpiť svokryne jazyky :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE