Pestujte chren v záhrade a využite ho v kuchyni

 

Chren je známy svojou silnou arómou, ktorá sa často využíva pri príprave rôznych omáčok.

 

Táto trváca rastlina s veľkými listami, dorastá až do výšky jedného metra a využíva sa z nej dlhý valcovitý koreň, z ktorého potom gazdinky varia rôzne pokrmy. Čas sadenia chrenu je tu a vy máte možnosť vypestovať si ho na záhrade.

 

Liek starých mám

 

Pozitívne účinky na organizmus poznali už naše staré mamy. Výťažky z koreňa pôsobia proti baktériám a plesniam a majú skvelý dezinfekčný účinok. V ľudovom liečiteľstve sa chren využíval pri chorobách močového mechúra a taktiež pri zdravoných problémoch s reumou. Chren tiež pomáha rozširovať cievy a znižuje vysoký krvný tlak. 

 

 

Odporúčame prečítať: Oslaďte si život javorovým sirupom

Chren

Zdroj: Shutterstock®

Veľký obsah vitamínu C

 

Zaujímavosťou je, že chren obsahuje omnoho viac vitamínu C ako citrusové plody, ktoré sú toľko zmieňované pri množstve obsahu vitamínov. Ďalej sa v ňom nachádza vitamín E, vitamíny skupiny B a provitamín A, mnoho minerálnych látok ako horčík, draslík, vápnik alebo železo.


Chren je skvelým liekom pri prechladnutí, bolesti v hrdle a pomáha pri vylučovaní hlienov z horných dýchacích ciest. Podporuje tiež činnosť tráviaceho traktu a vylučovanie žalúdočných štiav. Na záver treba dodať, že má mierne močopudné účinky.
 

 

Odporúčame prečítať: Solíme veľa, prečo je to nezdravé?

Chren

Zdroj: Shutterstock®

Pestovanie v záhrade

 

Chren je veľmi nenáročná bylina a mnohí ho označujú za burinu, pretože často rastie kdekoľvek v záhrade. Ak ste ho však vo vašej záhrade neobjavili, môžete si ho jednoducho zasadiť a vyskúšať jeho liečivé účinky na vlastnej koži.

 

Najjednoduchší spôsob je zasadiť približne 1 cm hrubý koreň chrenu. Ten sa postupom času pri dobrých podmienkach rozrastie. Ideálne podmienky pre pestovanie chrenu sú vlhká, bohatá pôda a svetlé miesto, na ktorom bude rásť. 

 

 

Odporúčame prečítať: Krásna pleť vďaka púpave lekárskej

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

7 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

22.05.2015 10:30

Chren puzívam nie moc často no občas sprav8m chrenovú omáčku,k mäsku ,zo slahačkou do šunky,rastie ako burina na lúke tak ho mám stále čerstvý

Vaše meno:

Nikola Sisáková

Nikola Sisáková

22.05.2015 12:14

chren len na Veľkú noc

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

22.05.2015 13:05

chren mávame pár krát do raka , hlavne cez velkú noc ale aj v lete ho zvyknem nastrúhať keď si grilujeme mäsko, niet nad čerstvý chren

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

18.05.2016 19:57

chren neobľubujem

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

15.11.2016 19:15

U nás chren je neodmysliteľný počas veľkonočných sviatkov a v priebehu roku do cviklového šalátu.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

09.05.2017 17:27

Chren ja nemusím

Vaše meno:

Anna Podmanická

Anna Podmanická

02.12.2018 19:11

O blahodarných účinkoch chrenu viem od detstva, no pestovať ho v záhrade veľmi neodporúčam. Táto rastlina sa dokáže rýchlo a hlavne nekontrolovateľne rozrásť po celej záhrade a veľmi ťažko sa ho zbavíte.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE