Trpíte prokrastináciou - chronickou tendenciou odkladať povinnosti?

Prokrastinácia je termín, ktorý sa v dnešnom slovníku ľudí vyskytuje čoraz častejšie. Pod týmto krkolomným názvom sa v skratke skrýva chronická tendencia odkladať povinnosti na neskôr, a z toho vyplývajúce nepríjemné úzkostné pocity.

 

Nemýľte si však prokrastináciu s lenivosťou. Odkladanie povinností v tomto prípade nemá s ľudskou pohodlnosťou nič spoločné. 

 

Vznik prokrastinácie

 

Celý proces prokrastinácie začína pocitom, že stojíme pred úlohou, ktorú nedokážeme zvládnuť. Človek sa automaticky snaží o únik skrze prokrastinovania. Ak sme v tomto začarovanom kruhu neustále, nie je jednoduché sa z neho dostať von. Čas, ktorý venujeme regenerácii a oddychu, už v podvedomí vnímame ako čas, kedy unikáme pred tým, čo by sme mali dokončiť. Následne sa bojíme, že danú úlohu nesplníme a vzniká úzkosť a strach.

 

 

Odporúčame prečítať: Zaspávajte v spálni príjemne

Prokrastinácia

Zdroj: Shutterstock®

Trpíte aj vy?

 

Ak zodpoviete na väčšinu otázok kladne, pravdepodobne máte problém s prokrastináciou.

 

1. Máte nereálne predstavy o čase?

2. Nemáte presne stanovené hodnoty a ciele?

3. Obávate sa, že pri každom rozhodnutí urobíte chybu, za ktorú budete kritizovaní?

4. Cítite sa nespokojní, znechutení a úzkostliví?

5. Brzdí vás vo vašej práci a osobnom živote nízke sebavedomie?

 

 

Odporúčame prečítať: Farbami a kvetmi proti zlej nálade

Prokrastinácia

Zdroj: Shutterstock®

Neodkladajte prácu

 

Zbaviť sa prokrastinácie dokáže každý človek. Závisí len na sile vlastnej vôle a odhodlanosti. Je však dokázané, že ak si svoj čas naplánujete a rozložíte na menšie celky, využijete ho efektívnejšie. Taktiež sa snažte zbaviť všetkých rušivých vplyvov, ktoré vám prekážajú pri práci.

 

Každé ráno si napíšte zoznam vecí, ktoré chcete v daný deň urobiť a postupne si ich vyškrtávajte. Začnite s ťažšími úlohami a jednoduchšie si nechajte na neskôr. Pocit z dobre odvedenej práce a pohľad na vyškrtané úlohy bude skvelou motiváciou do ďalšieho dňa.

 

 

Odporúčame prečítať: Ako si poradiť s „depkou“ ?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

2 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

13.05.2015 08:32

Zložitý odborný výraz ešte som ho nepočula mňe toto nehrozí ja práveže musím mať všetko hned spravené a neodkladám na další deň no vždy to tiež nejde

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

13.05.2015 08:47

raz mi jeden kamarát povedal vetu "eat the frog first", čo znamená, že človek by mal vždy najskôr spraviť veci, ktoré sú síce nepríjemné, ale musíme ich spraviť..týmto heslom sa snažím riadiť aj ja :) aj keď nie vždy je to úplne jednoduché

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE