Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!

Domov má byť naším útulným miestečkom, v ktorom sa cítime príjemne. Avšak niekedy sme jeho otrokom. Zabúdame na to, že byt/dom má slúžiť nám, a nie my jemu. Za každých okolností sa snažíme aby bol maximálne čistý a bez akýchkoľvek nepríjemných vôní. Preto pravidelné behanie s vysávačom, mopom a prachovkou je každotýždenným maratónom povinností.

Niekedy však ani všetky prípravky, ktoré použijeme nemusia byť účinné. Ak máme v byte priveľkú vlhkosť, môže sa to odraziť na plesni, ktorá má tendenciu okupovať steny, rohy stien alebo stropy. 

Spočiatku je neškodná, ale z dlhodobejšieho hľadiska môže spôsobovať rôzne zdravotné problémy. Čo s tým? Rozhodne nemusíte utekať do obchodu po chemické prípravky. Stačí ak zájdete do kuchyne a vyberiete si správne ingrediencie. Prečo plesne vznikajú? Ako odstrániť pleseň prírodnou cestou?

Ako vyzerá pleseň v kúpeľni či domácnosti?

Čo je pleseň a ako spoznať pleseň? Plesne sú mikroskopické huby, ktoré rastú vo vlhkom prostredí a môžu sa vyskytovať v rôznych farbách a textúrach. Plesne môžu mať rôzne farby vrátane bielou, čiernou, hnedou, zelenou alebo šedou. Farba plesní môže závisieť od druhu a podmienok rastu.

Plesne v domácnosti sa môžu prejaviť ako škvrny, ktoré môžu byť vláknité, šupinaté, hrubé alebo mastné. Ich povrch môže byť hladký alebo hrboľatý. Plesne môžu vyžarovať charakteristický zápach, ktorý je často popísaný ako plesňovitý, zatuchnutý alebo dokonca hnilobný. Tento zápach sa môže zosilňovať v prípade zvýšenej vlhkosti.

Plesne môžu byť mäkké alebo suché na dotyk, v závislosti od druhu a ich veku.

Zdroj plesne – prečo vzniká pleseň?

Aké sú príčiny vzniku plesní? Plesne sa často vyskytujú v oblastiach so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, kuchyne, pivnice, oblasti pod oknami a miesta s únikmi vody. Plesne vznikajú v dôsledku prítomnosti vlhkosti a organického materiálu, ktorý poskytuje živiny pre ich rast. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k vzniku plesní vo vnútri domu.

Vlhkosť je kľúčovým faktorom pri vzniku plesní. Vlhké prostredie umožňuje plesniam rásť a rozmnožovať sa. Vysoká vlhkosť môže byť spôsobená únikmi vody, kondenzáciou, zlým vetraním, záplavami alebo inými vodnými škodami.

Plesne sa najčastejšie vyskytujú pri miernych teplotách, ktoré sú typické pre vnútorné prostredie domu. Ideálna teplota pre rast plesní je obvykle medzi 20 a 30 °C. Nedostatočná ventilácia môže spôsobiť hromadenie vlhkosti vo vnútri domu, čo vytvára ideálne podmienky pre rast plesní a plesnenie stien.

Odporúčame: Tibetská gymnastika: 5-minútové cvičenie pre lenivých

soľ a prášok z horčičných semien

Zdroj: Shutterstock®

Babské rady a jednoduché tipy, vďaka ktorým sa zbavíte plesní:

1. Kuchynská soľ a horčičné semená – pomôžu vyčistiť pleseň

Soľ je jedným z najlepších pomocníkov pri odstraňovaní plesne. Tento prostriedok proti plesniam nájde doma každý. Dokáže ľahko absorbovať vlhkosť a vytvára ochrannú bariéru proti rozmnožovaniu a rastu mikroorganizmov. Slúži nielen na dezinfekciu, ale aj na odstránenie plesnivých škvŕn.

V tomto prípade nasypte ½ kg soli do fľaše s väčším hrdlom a umiestnite ju do stredu miestnosti alebo v blízkosti plesnivej steny. Soľ tak bude pohlcovať vlhkosť a zabraňovať množeniu baktérií a húb, ktoré spôsobujú pleseň. Ak si všimnete, že soľ vo fľaši zmení farbu, tak je načase ju vymeniť, pretože už nedokáže pohlcovať vlhkosť. 

Na rovnakom princípe fungujú aj horčičné semená, ktoré majú dezinfekčné vlastnosti, čím pomáhajú odstraňovať huby, ktoré napadajú steny a stropy, a vytvárajú na nich pleseň. Prášok z horčičných semien pohlcuje vlhkosť v miestnosti, preto je vhodné nasypať ho do misky a položiť do blízkosti plesnivých stien. Tento prášok vymeňte raz za týždeň. 

Odporúčame: Čím nahradiť klasické biele pečivo? Skús tieto tvarohové bagety zo špaldovej múky so semienkami

ocot a sóda

Zdroj: Shutterstock®

2. Biely ocot a sóda – účinní bojovníci proti plesniam

Ocot je jedným z najlepších ekologických čistiacich prostriedkov, ktoré sa využívajú aj na odstraňovanie plesní. Má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré pôsobia priamo na mikroorganizmy spôsobujúce vlhkosť a plesne.

Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:1 a zmes vlejte do fľaše s rozprašovačom. Nastriekajte na stenu a nechajte pôsobiť 20 minút. Po uplynutí danej doby steny zotrite vlhkou handričkou alebo špongiou.

Aj sóda pomáha pohlcovať vlhkosť v domácnosti. Má antibakteriálne vlastnosti, preto sa používa na čistenie mnohých povrchov. Navyše má bieliace vlastnosti a pôsobí ako dezodorant, ktorý pomáha odstraňovať zápach a vlhkosť.

Zmiešajte sódu s vodou alebo citrónovou šťavou. Vytvorenú zmes naneste na plesnivé mapy na stene a nechajte pôsobiť 20 až 30 minút. Následne zvyšky zotrite štetcom alebo handričkou. 

Odporúčame: Maska na popraskané päty len z 3 surovín: Lepšia než pemza

tea tree olej

Zdroj: Shutterstock®

3. Čajovníkový olej (Tea Tree olej) – pomôže odstrániť pleseň

Čajovníkový olej patrí medzi populárne oleje, pretože slúži nielen nášmu zdraviu a kráse, ale je pomocníkom aj pri zdravom upratovaní domácnosti. Má protiplesňové vlastnosti.

Pridajte lyžičku čajovníkového oleja do pol litra vlažnej vody, nalejte do fľaše s rozprašovačom a poriadne pretrepte. Vytvorený prípravok nastriekajte na stenu a nechajte pôsobiť 15 minút. Potom povrch steny utrite handričkou.

Samozrejme, v tomto období nezabúdajte na poriadne vetranie miestností, pretože pravidelné vetranie je kľúčom k odstráneniu vlhkosti v domácnosti. 

Prevencia vzniku plesní – ako predísť opätovnému výskytu?

 1. Dobre vetrajte: Udržiavajte dobrú ventiláciu vo vašom dome, aby sa minimalizovala vlhkosť vzduchu. Plesne sa najčastejšie vyskytujú vo vlhkom prostredí.
 2. Odstráňte zdroje vlhkosti: Identifikujte a opravte všetky zdroje vlhkosti vo vašom dome, ako sú úniky vody, netesnosti, poruchy klimatizácie alebo kondenzácia.
 3. Monitorujte vlhkosť: Investujte do vlhkomerov, aby ste mohli pravidelne monitorovať úroveň vlhkosti vo vašom dome. Pokiaľ je vlhkosť vysoká, uvažujte o použití odvlhčovača vzduchu.
 4. Izolujte studené povrchy: Zabezpečte, aby studené povrchy, ako sú steny a okná, boli dobre izolované, aby sa minimalizovala kondenzácia vlhkosti.
 5. Pravidelne vykonávajte údržbu: Zabezpečte pravidelnú údržbu domácnosti, ako je čistenie odtokov, odstraňovanie plesní a iných znečistení.
 6. Používajte odolné materiály: Pri renováciách alebo stavbách zvážte použitie odolných materiálov, ktoré sú odolné voči plesniam a húb, ako sú špeciálne nátery alebo materiály s antimikrobiálnymi vlastnosťami.
 7. Opatrne s nábytkom a dekoráciami: Nenechávajte nábytok a dekorácie priliehajúce k stenám, aby sa minimalizovala akumulácia vlhkosti a zvýšila sa cirkulácia vzduchu.
 8. Dôkladne sušte textílie: Po praní bielizne alebo iných textílií, ako sú uteráky alebo závesy, ich dôkladne usušte, aby ste minimalizovali vlhkosť vo vnútri domu.
 9. Zabezpečte dobré odtokové systémy: Uistite sa, že vaše odtokové systémy sú správne fungujúce a odvádzajú vodu ďaleko od základov domu.
 10. Pravidelne kontrolujte dom na príznaky plesní: Akonáhle zbadáte aj malé znaky plesní, okamžite ich odstráňte a zistite príčinu, prečo sa objavili, aby ste predišli ich opätovnému výskytu.

Neprehliadni: Chrípková sezóna je v plnom prúde. Tak ju vyžeň týmto domácim liekom!

 

plesnivé steny

Zdroj: Depositphotos

Prečo je pleseň nebezpečná?

 • Zdravotné riziká: Niektoré druhy plesní produkujú toxíny známe ako mykotoxíny, ktoré môžu byť škodlivé pre ľudské zdravie. Vdýchnutie alebo vystavenie týmto toxínom môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, ako sú respiračné ťažkosti, alergie, podráždenie očí, kože a dýchacích ciest, ale aj vážne problémy ako astma alebo iné respiračné ochorenia.
 • Zhoršenie kvality vnútorného vzduchu: Plesne môžu spôsobiť znečistenie vnútorného vzduchu vo vašom dome, keď sa spóry a toxíny uvoľňujú do vzduchu. To môže viesť k zhoršeniu kvality vnútorného vzduchu, čo môže mať negatívny vplyv na zdravie a pohodu obyvateľov domu, najmä tých trpiacich alergiami alebo respiračnými problémami.
 • Poškodenie štruktúry domu: Plesne na stene môžu poškodiť štruktúru domu, keď sa začnú rozrastať a infikovať stavebné materiály ako drevo, izolácia, gipskartón alebo iné povrchy. To môže viesť k rozkladu materiálov a potenciálnym problémom s bezpečnosťou a stabilitou budovy.
 • Estetické problémy: Okrem zdravotných a štrukturálnych problémov môže plesňový rast spôsobiť aj estetické problémy vo vašej domácnosti. Plesne môžu špinavé a škaredé škvrny na stenách, strope, podlahe alebo iných povrchoch, čo môže viesť k nutnosti drahých opráv alebo renovácií.
 • Šírenie infekcie: Akonáhle sa plesne začnú šíriť vo vašom dome, môžu sa rýchlo rozšíriť do ďalších častí budovy a vyžadovať rozsiahlejšie opatrenia na ich odstránenie.

Článok aktualizovaný 4.4.2024

14 komentárov
Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

31.10.2017 18:39

aj naša rodina bojuje s vlhkosťou v byte, používam ekektrický odvlhčovač ale ani ten niekedy nestíha, skúsim tú octovú vodu aj keď to je len riešenie dôsledkov...

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

31.10.2017 18:56

Dobré rady,, Ja pleseň chválabohu nemám v byte , ale poradím bratovi ..!!

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

31.10.2017 20:15

My sme si kedysi dali zatesniť okná a vtedy sa nám do domu nasťahovali plesne...bojovali sme s nimi dlho a neustále, najčastejšie Savom. Potom sme sa naštvali, tesnenia odstránili a plesne sú fuč..

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

31.10.2017 20:26

Super rady, ďakujem, zaručene vyskúšam, najmä horčičné semienka sú pre mňa novinkou!

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

01.11.2017 10:25

nekonečný boj :(

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

01.11.2017 12:42

vyskúšali sme všetko a nakoniec zase pomohla iba chémia a zatiaľ máme pokoj

Vaše meno:

Marián Podmanický

Marián Podmanický

03.11.2017 21:25

Zaujímavé rady. Manželka bojuje s týmto problémom dlhé roky, no doteraz iba so Savom proti plesni. Zaberá to celkom dobre, ale dlho ho cítiť, hoci riadne vetrá. V tomto období to je najhoršie. Keď začneme vykurovať bez prerušovania, dúfam, že sa to zlepší.

Vaše meno:

Zoran Majkovic

Zoran Majkovic

03.11.2017 22:40

Ak sa chcete zbavit vlhkosti, najskor treba vzdy ako prve zistit, co ju sposobuje. Ci to je zatekanie obvodoveho plasta, poskodeny zvod zo strechy, derava strecha, presakujuca trubka, vzlinanie vody zo zakladov alebo kondenzacia par na chladnej stene. Az po odstraneni primarnej zavady ma zmysel zacat sa "hrat" tak, ako pise autorka tohoto clanku. Najproblematickejsi je ten posledny pripad - ten sa casto objavuje po zatepleni - presnejsie po nespravnom a nedostatocnom zatepleni! Tym, ze po zatepleni sa menej kuri a niektore miesto je nedostatocne zateplene, moze sa stat, ze murivo ochladne az pod teplotu rosneho bodu a je zle! Nepomozu ziadne rady typu olejcek a semienka - treba docielit zvysenie teploty muriva nad rosny bod! A to najlepsie opravou (do)zateplenim zvonku alebo (ak sa inak neda) zvnutra alebo casto staci zlepsit vykurovanie a vetranie. Spravne zateplena a vykurovana budova ma povrchovu teplotu vnutornych stien daleko nad rosnym bodom! Bez vykurovania nakoniec vychladne a zacne sa zvnutra rosit a plesniet kazda, lebo na stenach kondenzuje vodna para, ktoru vsetko zive vydychuje!

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

05.11.2017 15:22

na pleseň som použila savo a stálo za figu borovú.teraz vyskúšam vaše rady,dúfam,že budú účinnejšie.

Vaše meno:

janko komada

janko komada

17.11.2017 08:54

dobrá rada nad zlato

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.12.2017 08:58

niet nad dobré rady

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

17.12.2017 18:05

vlhkosť síce máme ale plieseň nie

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

25.09.2018 14:42

Mám s nou tiež skúsenosť no pomohlo savo a elektrický odvlhčovač

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

24.10.2020 15:25

Zas som sa dočítal niečo nové

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE