Pomarančovú kôru nevyhadzujte, ale recyklujte!

Zbožňujem toto zimné obdobie, ale nie kvôli počasiu vonku (to nemám rada), hlavne preto, lebo sa na pulty obchodov a do našich domácnosti opäť dostáva ovocie, po ktorom v lete nebolo stopy, respektíve sme naň nepomysleli. K takémuto ovociu patria aj pomaranče. Tie signalizujú, že sa k nám blíži čas vianočný.

 

Ak patríte k milovníčkam pomarančov, tak by ste mali vedieť, že kôru z pomaranča nemusíte vyhadzovať do koša, ale použite ju inak. Môžete z nej vytvoriť domácu sviečku, ozdôbku do domácnosti alebo aj niečo iné.

 

Odporúčame tiež: Káva, nie iba lahodný nápoj

Pomarančovú kôru nevyhadzujte, ale ju zrecyklujte!

Zdroj: Shutterstock®

1. Náhrada za drahé pleťové krémy

 

Každá sa o svoju pleť snažíme starať čo najlepšie. Minieme množstvo peňazí na kúpu drahých krémov, ktoré sľubujú zázraky takmer na počkanie, no zázrak väčšinou nepríde. Skúste si vytvoriť domácu pleťovú masku z pomarančovej kôry. Tá pohltí všetky toxíny a olej, a zanechá vašu pokožku sviežu a žiarivú.

 

 

2. Rast vlasov

 

Ak chcete mať krásne dlhé vlasy, mali by ste do starostlivosti  o ne zapojiť pomarančovú kôru. Nechajte cez noc pomarančovú kôru vo vode. Druhý deň si s touto vodou opláchnite vlasy. Pomôže vám zbaviť sa lupín a bude tiež stimulovať rast vlasov.

 

Odporúčame tiež: Pijete džúsy? Viete, čo sa skrýva za ich priemyslom?

Pomarančovú kôru nevyhadzujte, ale ju zrecyklujte!

Zdroj: Shutterstock®

3. Domáci čistič

 

Ak používate v domácnosti rôzne čistiace prostriedky, určite ste už postrehli, že obsahujú množstvo chemikálií, ktoré môžu spôsobovať rôzne alergie. Pri najbližšom upratovaní to skúste inak. Zmiešajte pomarančovú kôru s niekoľkými šálkami organického bieleho octu a nechajte odstáť asi týždeň. Zmes dodá vášmu domovu lesk.

 

 

4. Otravné komáre

 

Tie dokážu znepríjemňovať krásne teplé, slnečné dni hlavne v lete. Sú také otravné, že si vždy nájdu nejakú obeť, na ktorej si pochutia. No aj na to pomáha pomarančová kôra. Jediné, čo musíte spraviť, je položiť pomarančovú kôru k oknu, tá ich bude odpudzovať svojou vôňou.

 

Odporúčame tiež: Privítajte jeseň v čistom a voňavom domove

Pomarančovú kôru nevyhadzujte, ale ju zrecyklujte!

Zdroj: Shutterstock®

5. Záchranca hnedého cukru

 

Ak používate v domácnosti namiesto bieleho cukru zdravší hnedý, tak ste určite postrehli, že ak ho máte otvorený dlhší čas, tak vám jednoducho stvrdne. Preto odteraz, ak ho chcete mať stále sypký aj po týždni, čo ste ho otvorili, vložte k nemu kúsok pomarančovej kôrky. 

 

Odporúčame tiež: Ako šetrne na pranie a sušenie bielizne, podľa jej druhu

5 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

03.11.2016 17:34

ja používam pomarančovú kôru na dekorácie

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

03.11.2016 20:41

chemicky neošetrené pomaranče u nás teda nie je ľahké zohnať a dávať si na seba kôru so všetkým tým hnusom nie je dobrý nápad... lepšie využite má podľa mňa v dekoráciách

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

04.11.2016 19:29

prikláňam sa aj ja k dekoráciám, tie si robievam

Vaše meno:

Alena Hocková

Alena Hocková

03.12.2016 12:33

Dakujem, vzdy sa tu dozviem nieco nove a prospesne. Odteraz uz porancovu kôru nebudem vyhadzovat :-)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

03.05.2020 11:33

Niekde som čítala, že je aj dobrá na čistenie rúry :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE