TOP izbové rastliny s farebnými listami: Upriamia na seba všetku pozornosť!

Dalo by sa povedať, že v našich domácnostiach sa vyskytujú prevažne dva typy izbových rastlín, a to v prvom rade kvitnúce izbové rastliny, ako sú napríklad obľúbené africké fialky či orchidey, a potom také, ktoré v podstate nekvitnú, prípadne len zriedkavo. Aj nekvitnúce interiérové rastlinky však majú svoje čaro. Stačí, keď má rastlina veľké zelené listy a hneď zútulní domov a prinesie doň trochu prírody. Mnohé rastliny však vedia očariť aj netradičným tvarom listov či dokonca ich sfarbením. Medzi veľmi zaujímavé rastliny s okrasnými listami môžeme zaradiť Pileau peperomioides, marantu či alokáziu. Nemalé množstvo izbových rastlín je však špecifické aj farbou svojich listov, ktorá nemusí byť iba v rôznych odtieňoch zelenej. Presvedčte sa sami!

Pozri aj: Originálne a jedinečné kvetináče: Vyrob si ich jednoducho sama!

podrostovka a zebrina

Zdroj: Shutterstock®

Podrostovka listoklasá

Ako prvú spomenieme podrostovku listoklasú, latinsky Hypoestes phyllostachya (na obrázku vyššie vľavo). Táto rastlina je charakteristická menšími listami vajcovitého tvaru. Tie majú veľmi pekné škvrny, ktoré sú podľa konkrétneho kultivaru biele, svetlo ružové, červenkasté, fialkové až bordové. Podrostovka pochádza z Madagaskaru. Vo svojej domovine vytvára až 50 cm vysoké kríčky. U nás sa vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu často pestuje ako izbová rastlina. Nie je náročná na pestovanie. Potrebuje však svetlé až stredne svetlé stanovište bez priamych slnečných lúčov. Ak jej nedoprajete dostatok rozptýleného svetla, listy môžu strácať svoje krásne sfarbenie. Tento jav je bežný pri mnohých rastlinách s farebnými listami. Zvyčajne vyžadujú viac svetla.

Zebrina previsnutá

Na obrázku vyššie je vedľa podrostovky rastlinka s latinským názvom Tradescantia zebrina, u nás známa ako zebrina previsnutá. Vďaka svojmu sfarbeniu vynikne v každom interiéri. Na tmavých listoch má kresbu v podobe dvoch striebristých pásikov, pričom na rube sú listy spravidla sýto purpurové. Konkrétne sfarbenie opäť závisí od kultivaru. Zebrina je tiež charakteristická ťahavým rastom. Aj tejto izbovej rastline je potrebné dopriať dostatok slnečných lúčov, ale nie priamych. Čím viac svetla zebrina dostane, tým budú jej listy hýriť krajšími farbami a dokonca sa budú na slnku až ligotať. Veľmi pekný je aj príbuzný druh z rodu Tradescantia, a to Tradescantia fluminensis, ktorej niektoré kultivary sú typické bielymi či ružovkastými fľakmi na listoch. 

krotónovec a stromanta

Zdroj: Shutterstock®

Krotónovec strakatý

V zozname izbových rastlín s farebnými listami nemôže chýbať ani krotónovec strakatý, latinsky Codiaeum variegatum. Na obrázku vyššie ho môžete vidieť vľavo. Jeho listy vyzerajú v podstate ako jesenná príroda, rovnako hýria rozličnými farbami, a to viacerými odtieňmi zelenej, taktiež žltou, červenou, oranžovou či hnedou farbou. Čím viac slniečka opäť rastline poskytnete, tým bude kresba listov výraznejšia a zaujímavejšia. Priame slnko jej však škodí. Krotónovec si okrem toho vyžaduje aj bohatú zálievku. Jeho koreňový systém by nemal úplne vyschnúť. 

Stromanta (Triostar)

Nádhernou okrasnou izbovou rastlinou je stromanta, a to druh s latinským názvom Stromanthe sanguinea, konkrétne kultivar Triostar (na obrázku vyššie vpravo). Má úchvatné vzorované listy, ktoré vyzerajú, ako keby boli postriekané rôznymi farbami, a to ružovou, béžovou, zelenou i fialovou. Táto izbová rastlinka je vítanou dekoráciou v každom interiéri. K dobrému rastu potrebuje dostatok rozptýleného svetla a primerane vlhký substrát. Potrebuje veľa vlhkosti, preto je vhodné jej listy pravidelne rosiť. Zaujímavosťou je, že Stromanthe sanguinea sa bežne vyskytuje v Amazónii od Brazílie až po Peru, kde vo voľnej prírode vytvára bujný porast v dolných častiach tropického pralesa.

begónia a kyslička

Zdroj: Shutterstock®

Begónia kráľovská

Medzi izbové rastliny s nádhernými farebnými listami môžeme zaradiť aj begóniu kráľovskú, latinsky Begonia rex. Na obrázku vyššie ju môžete vidieť vľavo. Podľa kultivaru majú listy begónie skutočne rôznorodé sfarbenie s rozličnými škvrnami. Konkrétne odrody majú striebristú, ružovú, krémovú, purpurovú či dokonca čiernu kresbu. Listy majú zväčša srdcovitý tvar, sú nesúmerné a povrch ich čepele je zvrásnený. Nesú ich ochlpené mäsité stopky. Begónia kráľovská potrebuje slnečné stanovište bez priamych slnečných lúčov a pravidelnú zálievku. Zabráňte však premokreniu substrátu, inak by mohlo dôjsť k hnitiu koreňov. Dávajte pozor na to, aby sa voda nedostala na listy rastliny. Rosenie by mohlo spôsobiť vznik škvŕn na listoch a rozvoj múčnatky. 

Kyslička trojhranná

Ako poslednú si v krátkosti predstavíme ešte kysličku trojhrannú, latinsky Oxalis triangularis. Vyššie na obrázku ju môžete vidieť vedľa spomínanej begónie. Ak vás predchádzajúce rastliny svojím vzhľadom až tak nenadchli, táto kráska z Argentíny to rozhodne dokáže. Má totižto vzorované listy trojuholníkového tvaru, ktoré majú vínovo fialové až tmavo purpurové sfarbenie. Rastlinka v podstate vyzerá ako posiata malými motýľmi. Listy sú počas dňa doširoka otvorené, v noci sa však zatvárajú. Kyslička, na rozdiel od predchádzajúcich rastlín, až toľko svetla nepotrebuje. Vyhovuje jej i polotieň. Medzi jednotlivými zálievkami je vhodné substrát rastliny nechať preschnúť. Počas leta je možné rastlinu pestovať v exteriéri.

Odporúčame: Trendy bytové dekorácie so vzorom listov: Podľahla si im aj ty?

9 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.09.2020 17:35

som závislá od kvetov, niektoré z nich mám, napr. fitóniu, oxalis, tradeskanciu i calatheu

Vaše meno:

Ivana Ragulová

Ivana Ragulová

25.09.2020 18:12

Mám velmi rada kvety. Čistia ovzdušie, spríjemňujú prostredie. Ten kto nemá rad kvety nemôže mať rád ani ľudí

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

25.09.2020 18:36

Pekné. Najviac ma zaujala Kyslička trojhranná

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

25.09.2020 22:27

Kyslička trojhranná je moja obľúbená - pestuje doma

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.09.2020 06:53

Krásne izbové rastlinky, prijala by som do zbierky!

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

26.09.2020 08:20

Kysličku mám v kvetináči, je to nádherná dekoratívna rastlina a vôbec nie je náročná na pestovanie

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

26.09.2020 15:45

krásne a zaujímavé kvetiny

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

26.09.2020 16:01

nádherné, niektoré mám doma a robia mi veľkú radosť

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

26.09.2020 21:25

Krásne...tiež mám,okrem kvitnúcich orchideí a fialiek,aj také "iba" listové :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE