Už ste si vyrezali svoju halloweensku tekvicu?

 

Halloween. Magická noc plná strašidiel, deti oblečené v kostýmoch, pýtajúce sladkosti od iných ľudí. Vždy v noci z 31. októbra na 1. novembra. Pôvodne keltský sviatok konca leta Samhain, kde Kelti verili, že sa duše mŕtvych vracajú na zem. Svetlo malo pomôcť odohnať ich.

 

Či už tento sviatok s radosťou oslávite, alebo ho ani neregistrujete s tým, že je to výmysel Američanov, môžete si vtipnú tekvičku – Jacka, vyrezať aj vy. 

 

Odporúčame prečítať:  Starajme sa o svoje dýchacie cesty prevenciou

popoluška tekvica

Zdroj: Shutterstock®

Vedeli ste, že dnešné vyrezávané tekvice mali ako predchodkyňu repu? Len nakoľko bola repa nevzhľadná, nahradila ju krajšia tekvica. Halloween ako sviatok Američania prevzali a dali mu samozrejme komerčnejšiu podobu, ako to už u nich chodí. Tento sviatok má u nich veľkú obľubu, konajú sa párty, kde všetci prídu v maskách, mnohé z týchto akcií majú aj benefičný charakter. Vyrezávané tekvice zdobia takmer každý príbytok. 

halloween

Zdroj: Shutterstock®

horiace tekvice

Zdroj: Shutterstock®

Inšpirujte sa s nami a vytvorte si svoju tekvičku. Budete potrebovať samozrejme tekvicu, nôž, sviečku a trpezlivosť. Pokiaľ ste začiatočník, je dobré na papier si fixkou nakresliť vzor, podľa ktorého budete vyrezávať. Vzor následne odtlačiť na tekvicu. Týchto vzorov je plný internet, dajú sa pohodlne stiahnuť vo formáte pdf, vytlačiť a hurá obkresľovať. Bude sa vám pracovať ľahšie. Na tekvici odrežte vrch a následne ju vydlabte, aby zostala dutá. Stačí hrúbka 2 až 3 centimetre. Pre umelecké duše, ktoré nepotrebujú návody prinášame pár fotiek pre inšpiráciu. 

 

Odporúčame prečítať: Varíme z tekvice

tekvica

Zdroj: Shutterstock®

Myslite na to, že tekvicu treba odtrhnúť dostatočne včas, aby trošku uschla a tým sa s ňou ľahšie pracovalo. Netreba zabudnúť ani na to, že je to len zelenina a keďže má veľký obsah vody, podlieha plesni. Preto je vhodné mať ju umiestnenú vonku a občas ju po rezných stranách pretrieť octovou vodou, nesplesnie tak rýchlo. 

 

Odporúčame prečítať: Tekvica - malý zázrak jesene

halloween

Zdroj: Shutterstock®

usmiate tekvice

Zdroj: Shutterstock®

Samozrejme, myslite aj na zvyšky vyrezanej tekvice a niečo dobré z nich pripravte. Chutné recepty nájdete v našej sekcii recepty. Za seba ale odporúčam horúcu tekvicovú polievku, alebo sladučký tekvicový koláč, fantázii sa medze nekladú. A na koniec už len, či už Halloween oslavujete, alebo nie, užite si tento sviatočný víkend so svojimi blízkymi.  

sviatky vsech svatych

Zdroj: Shutterstock®

dušičky

Zdroj: Shutterstock®

tekvice

Zdroj: Shutterstock®

3 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

28.10.2014 16:51

máme dve nachystané ale na svoju chvíľku ešte iba čakajú :-)

Vaše meno:

Lenka

Lenka

28.10.2014 22:43

Skvelé nápady, akurát zajtra idem zháňať tekvicu, lebo v nedeľu mali len také, čo z nich už mušky lietali.

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

29.10.2014 09:45

urcite sa posnazime aj tento rok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE