Aké je instantné šťastie ázijcov? Shinrin-yoku, wabi-sabi a ikigay!

V minulom článku ste sa dozvedeli, čo znamenajú niektoré tajomné názvy zo Škandinávie a teraz pokračujeme v Ázii. Niektoré síce znejú ako indiánske zaklínadlá, no nie je to celkom tak. Táto trojica výrazov pochádza z ázijských krajín, kde sú ľudia veľmi šťastní. Niektorí tvrdia, že je to kvôli vyššej fyzickej námahe, iní zasa hovoria, že je to kvôli ich ekonomike, no v skutočnosti je to vďaka ich životným štýlom plným pohody a šťastia.

Odporúčame: Liečivé minerály pomôžu odstrániť bolesť

shinrin-yoku kúpať sa v lese meditácia

Zdroj: Shutterstock®

SHINRIN-YOKU

Toto dvojslovné pomenovanie doslovne znamená „kúpanie v lese“. Je to japonská teória, ktorej základom je prechádzka lesom, ktorá ma zlepšiť celkové zdravie človeka. Takéto prechádzky vraj majú niekoľko benefitov, ako napríklad zníženie úzkosti, zníženie krvného tlaku, zlepšenie spánku a pocit, že žijete. Stačí iba vypnúť telefón, ísť do najbližšieho lesa, chodiť bezcieľne, dávať si prestávky, obdivovať prírodu ako turista a vytvoriť si z toho rutinu.

wabi-sabi nedokonalá krásna žena

Zdroj: Shutterstock®

WABI-SABI

Tento koncept je založený na troch veľmi pekných heslách. Nič netrvá večne. Nič nie je dokončené. Nič nie je perfektné. V podstate je to umenie hľadania krásy v nedokonalostiach, a to v prírode a akceptácii životného cyklu od narodenia po smrť. Wabi-sabi je oslava nedokonalosti prasklín a trhlín dreva, pôdy a plodov, ktoré za sebou zanechalo počasie a prírodné úkazy. Pripomína nám, že sme len pominuteľní obyvatelia tejto planéty a naše telá, rovnako ako okolie, sa raz obrátia na prach, z ktorého vzišli.

Pozri aj: Poznáš tieto neuveriteľné klávesové triky na zefektívnenie písania?

ikigay priatelia a úsmev šťastie

Zdroj: Shutterstock®

IKIGAY

Je to japonský koncept, ktorý by sme mohli voľne preložiť ako dôvod na bytie. Každý z nás má ikigay, ale jeho nájdenie nie je také jednoduché. Vyžaduje si hlboké a zdĺhavé hľadanie samého seba. Toto hľadanie je považované za veľmi dôležité, pretože objavenie ikigay prináša do života spokojnosť a zmysel. Medzi zásady ikigay patrí zostať aktívny, ísť na všetko pomaly a s rozmyslom, neprejedať sa, obkolesiť sa pozitívnymi ľuďmi, spojiť sa s prírodu, ďakovať každému a za všetko, žiť v prítomnosti a usmievať sa.

gratitude a šťastie je všetko čo potrebujeme

Zdroj: Shutterstock®

Ako môžeme vidieť, škandinávske koncepty sú skôr o tom, ako byť šťastný zvonka, no ázijské šťastie korení hlboko v nás a pomocou prírody ho prebúdzame. Oba koncepty však majú niečo spoločné, a to pocit pokoja a šťastia. Je jedno, ktorým smerom sa vyberiete, dôležité je, aby ste sa cítili šťastnejšie a lepšie.

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

16.03.2019 08:38

Skvelé koncepty, vďaka za článok!

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

25.03.2019 06:27

Rada som si prečítala

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

16.04.2019 11:19

Skvelé myšlienky, páči sa mi kúpeľ v lese.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE