Môže byť stres aj na niečo dobrý? Odhaľ jeho svetlú stránku!

Mnohí sa častokrát zamýšľajú: Môže byť stres aj na niečo dobrý? Veď tak ako sa hovorí o negatívnom strese a jeho škodlivom dopade na psychiku aj zdravie človeka, tak sa predsa z času na čas vynorí aj spojenie pozitívny stres. Že vám to nedáva žiadnu logiku? V tom prípade nikam neodchádzajte a poďte s nami odhaliť svetlú stránku fenoménu dnešnej doby – stresu!

Zmeňte uhol pohľadu!

Všetci o ňom vieme, že z dlhodobého hľadiska je škodlivý, že je v každom prípade mimoriadne nákazlivý, dokonca snáď viac, ako chrípka, no len málokto sa mu dokáže vyhnúť. Aby sme však nemaľovali čerta na stenu, dnešný článok nebude na strese hľadať len samé chyby a negatíva, ale naopak, posvietime si na to, čo dobré nám táto emócia dokáže vniesť do života. Čo je nepopierateľné, je fakt, že stres udržuje náš mozog v strehu a v kondícii. A čo je úplne nespochybniteľné a zhodujú sa na tom aj psychológovia je to, že ak je krátkodobý, dokáže byť aj prospešný, užitočný a prínosný. A preto je, svojím spôsobom, až nevyhnutný.

Zaujme ťa: Hrozí ti open space? Zisti, ako si zvyknúť na otvorenú kanceláriu!

pozitíva stresu

Zdroj: Shutterstock®

Pochopiteľne, je ťažké hľadať na strese akúkoľvek svetlú stránku, ak vás úplne opantal, vstávate s ním, aj s ním zaspávate. No na druhej strane, ak ste z tých šťastlivcov, ktorí žijú pokojný a harmonický život, pričom z času na čas krátky stres predsa len pocítia, vedzte, že ste na dobrej ceste uchovať si zdravú myseľ, vysoký stupeň koncentrácie aj dobrú pamäť a ste na tom neporovnateľne lepšie, než ľudia, podliehajúci dlhodobému stresu. Pozitívne tiež je, že stres sa môžeme naučiť cielene a vedome ovládať. A to je niečo, na čom by ste si mali dať obzvlášť záležať, ak sa pohybujete v spoločnosti vystresovaných ľudí alebo máte zamestnanie, v ktorej sa vplyvu tejto emócie jednoducho vyhnúť nedá.

ako čeliť stresu

Zdroj: Shutterstock®

Nie je to jednoduché, no nie je to ani nemožné

Naučiť sa ovládať stres či dokonca využiť ho vo svoj prospech, rozhodne nie je jednoduchá méta. Ak sa vám to však podarí, výrazne tým prospejete svojmu mentálnemu zdraviu. Okrem vyššie spomenutých pozitív budete schopné oveľa rýchlejšie spracovávať informácie, namotivuje vás to podávať lepší výkon a v neposlednom rade budete obozretnejšie. Okrem toho zrazu pozdvihnete na vyššiu úroveň aj také faktory, ako je vaša slovná zásoba, reagovanie na rôzne podnety či kreativita. Budete mať oveľa viac chuti a energie prekonávať samy seba, pretože vás stres neudupe na dno, naopak, nakopne vás k činnosti. Dovolíme si tvrdiť, že sa všeobecne zlepší kvalita vášho života.

 

Bude sa ti páčiť: Zázrak pre mozog i cievy: Zisti, čo všetko dokáže ginko dvojlaločné!

stres ako výzva

Zdroj: Shutterstock®

Čím začať?

Čo je úplne prvoradé a najdôležitejšie, je vaše uvažovanie o strese. Je len pochopiteľné, že ak vám doposiaľ nepriniesol do života nič pozitívne, budete naň nahliadať akokoľvek, len nie cez ružové okuliare. No ak si zo stresu nebudete robiť zbytočne strašiaka, ale začnete ho vnímať ako výzvu, uvidíte, že jeho samotné zvládanie budete mať zrazu v malíčku. Celý tento obranný mechanizmus bude fungovať aj vtedy, keď si prestanete démonizovať veci, ktoré sa vám dejú alebo by sa mohli diať a začnete byť viac otvorené tomu peknému a pozitívnemu, začnete vidieť pekné aj v úplne bežnom a obyčajnom.

 

V praxi vám k tomu môže dopomôcť krátka meditácia, kedy si pomocou hlbokého a vedomého dýchania privodíte pozitívne myšlienky, pokúsite sa vizualizovať si to, o čom ste doposiaľ len nesmelo snívali, jednoducho, keď doprajete telu aj mysli čo najviac relaxu a uvoľnenia. Boli by ste prekvapené, akú to má vo vašom živote váhu. Budete vďaka tomu odolnejšie a predovšetkým schopnejšie zvládať stres bez zbytočne negatívnych dopadov.

prečo meditovať

Zdroj: Shutterstock®

Nuž a v neposlednom rade to, čo vám výrazne pomôže odolávať negatívnemu dopadu stresu, je kvalitný spánok, šport a zdravá životospráva. Možno ste už unavené z toho, ako sa všade dokola omieľa potreba dobrého spánku, pohybu či vhodného stravovania. Avšak kým účinky týchto faktorov nepocítite na vlastnej koži, neuveríte, akú silu v sebe ukrývajú a ako výrazne vedia váš život posunúť na vyšší level. To sa potom stresu odoláva jedna radosť. :-)

 

Neprehliadni: Najúčinnejšie cviky na brucho, ktoré ťa skutočne zbavia tuku

2 komentárov
Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

04.12.2018 18:35

anoi pocula som ze cvicenie pomaha odburavat stres, ja si obcas zacvicim zostavu 5 tibetanov

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

23.12.2018 19:54

asi to nie je najsprávnejšie ale pri strese toho stihnem viac ale za to sa potom niečím odmením :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE