Vieš, ako si prinavrátiť psychickú pohodu aj bez antidepresív?

Skĺznuť do apatie, smútku, úzkosti, až depresie, je žiaľ veľmi jednoduché. Oveľa ťažšie však je späť prinavrátiť psychickú pohodu, ktorá odišla, ani nevieme ako. Častokrát sme nútené vyhľadať odbornú pomoc a nasleduje užívanie antidepresív. Zvlášť v tejto dobe to nie je nič výnimočné a ľudí, odkázaných na pomoc liekov, je vo svete čoraz viac. To však nemusí byť cesta, ktorá čaká aj vás. Viete, ako sa vyhnúť tomuto kroku, kým je čas?

„Šťastie nie je niečo hotové. Pochádza z tvojich vlastných skutkov.“ Dalajláma

Táto náročná a hektická doba nie je dvakrát žičlivá pre psychickú pohodu, čo poviete? Udržať sa v dobrej kondícii po telesnej aj duševnej stránke je často až nadľudský výkon. Je to o dôvod viac dbať na dobrú psychohygienu. Ale – ako na to? Ako sa vyhnúť všetkým tým neduhom, od pocitu vyhorenia, až po rôzne paranoje, ktoré na nás číhajú z každej strany? A čo to vlastne tá psychická pohoda znamená?

 

Na poslednú otázku je veľmi jednoduchá odpoveď. Byť duševne zdravý znamená mať radosť zo života a zvládať každodenné problémy. Áno, o čo ľahšie sa to vysloví, o to ťažšie sa to praktizuje.

 

Odporúčame: Jarná únava: Zažeň ju prostredníctvom tejto zázračnej zložky! 

pohoda bez liekov

Zdroj: Shutterstock®

Nie je žiadnou novinkou, že emócie, ako strach, zlosť či frustrácia, zvlášť ak ich v sebe pestujeme dlhodobo, sa skôr či neskôr prejavia aj na našom telesnom zdraví. Nie nadarmo sa hovorí, že všetko ide z hlavy. Prinavrátiť si duševnú pohodu je teda nielen príjemné, no predovšetkým zdravé. Vraví sa, že čo robíte často, to v sebe posilňujete. A dvojnásobne to platí pri negatívnych emóciách.

 

Ak ste si napríklad zvykli na pocit rozčúlenia, postupne vás začne rozčuľovať absolútne všetko. Čo tak otočiť toto pravidlo vo svoj prospech a zvyknúť si usmievať a smiať sa, kedy sa len dá? Uvidíte, ako rýchlo pookrejete a váš život bude razom oveľa krajší.

vypíšte sa z toho

Zdroj: Shutterstock®

Vypíšte sa z toho!

O dôležitosti zapisovania myšlienok počúvame z každej strany. Nie je to náhoda, veď vyventilovať svoju myšlienku či pocit tým, že ju hodíme na papier, je výrazne uvoľňujúce. Už ste to niekedy vyskúšali? Hoďte si do kabelky zápisník a ceruzku a píšte všetko, čo vám v priebehu dňa napadne, čo vás trápi, prípadne ako by ste to vyriešili k vašej spokojnosti. Úľavu pocítite veľmi rýchlo.

 

Pozri aj: Obľúbený chlebík vo vajíčku trochu inak? Pozri, ako ho ozvláštniť!

potraviny pre psychickú pohodu

Zdroj: Shutterstock®

Psychickú pohodu udržujú aj potraviny

Neveríte? Zaraďte do svojho jedálnička datle, banány alebo čučoriedky a uvidíte, že to funguje! Predovšetkým datle sú duševným životabudičom číslo jeden. Môže za to ich vysoký obsah magnézia, takže si ich pokojne doprajte aj každý deň. Aj banány sú doslova energetickou bombou, preto ich konzumujte hlavne ráno. Zároveň dbajte na vyváženú stravu a jedzte radšej častejšie a v menších množstvách.

 

Neprejedajte sa, aby ste tým potlačili stres alebo depresiu! A už vôbec sa neprejedajte sladkosťami. Na chvíľu vám to možno zdvihne náladu, ale v konečnom dôsledku to pôsobí kontraproduktívne.

športom proti stresu

Zdroj: Shutterstock®

Nezanedbávajte dostatočný spánok!

Hoci sa to nezdá, aj spánok je aktívny proces, preto je mimoriadne dôležitý pre našu psychickú pohodu. Spravte teda všetko pre to, aby ste mohli každú noc spať sedem až deväť hodín. Poďakuje sa vám za to nielen odpočinuté telo, no predovšetkým zrelaxovaná psychika.

 

Hýbte sa a športujte!

Nie je to nič nové, avšak treba si tento fakt pripomínať, pretože udržať si duševné zdravie bez aktívneho pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu je takmer nemožné. Ak nemáte čas a chuť na aktívny šport, rozhodne si ho nájdite aspoň na pravidelné prechádzky v prírode. Darmo – v zdravom tele zdravý duch.

 

Neprehliadni: Folklórny motív: Trendová záležitosť alebo návrat ku koreňom?

naplánovať si deň

Zdroj: Shutterstock®

Spravte si denný plán!

Možno to znie zvláštne, ale vyhnete sa vďaka tomu zbytočnému stresu. Ak si detailne naplánujete napríklad zajtrajší deň, bez problémov a s prehľadom zvládnete všetko dôležité – prácu, najdôležitejšie domáce povinnosti, aj príjemný oddych s partnerom alebo deťmi. Najmä ten posledný bod je pre zachovanie psychickej pohody mimoriadne dôležitý. Nezanedbávajte svojich blízkych a kamarátov a udržujte s nimi dobré vzťahy!

 

Skúste si namiesto pozerania televízie zájsť s rodinou na bowling alebo na prechádzku – uvidíte, koľko pohody vám to prinesie do života! A ak predsa len televízia, vyberte si vždy taký program, ktorý na vás vplýva pozitívne, nie naopak.

 

Zaujme ťa: Recept: Neodolateľný pohár Horúce jablko

pohoda v práci

Zdroj: Shutterstock®

Mimoriadne dôležité je však aj naučiť sa povedať nie a nenechať ostatných, aby sa zbavovali svojich povinností na váš úkor. Malo by to platiť tak v práci, ako aj doma. Takisto, vždy, keď je to možné, doprajte si saunu alebo masáž. Jedno aj druhé sú doslova balzamom na dušu. Svojej psychickej pohode pomôžete aj tým, že sa prestanete stretávať s negativistickými ľuďmi a takzvanými citovými upírmi.

 

A na záver – majte sa rady také, aké ste. V žiadnom prípade sa nepodceňujte a ak máte pocit, že je v niečom u vás priestor na zlepšenie, stanovte si výzvu a choďte za ňou. Každý človek je jedinečný a v niečom výnimočný – a to isté platí aj o vás.

10 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

19.03.2018 07:21

život nám prináša rôzne situácie, niekedy je naozaj každá rada drahá a bez odbornej pomoci to nejde

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

19.03.2018 08:35

ach jaj.... keby to bolo také ľahké..... ale určite treba na sebe popracovať.... šport a príroda tomu len pomôže...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

19.03.2018 08:40

veľmi dobrý článok, veľmi dobré rady - pohyb, spánok, plánovanie, strava

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

19.03.2018 08:57

Inspirativne

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

19.03.2018 17:19

Kedysi som svoje trápenia a krivdy zapisovala do denníka a pomáhalo mi to vyventilovať sa. No len do chvíle, keď manžel denník našiel a prečítal.Odvtedy mi pravidelne vyčítal, že som tam o ňom napísala niečo kritické. Vtedy som s denníkmi navždy skončila...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

19.03.2018 20:00

Inšpiratívny článok, ďakujem!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

19.03.2018 21:36

veru,niekedy príde aj zlá nálada,ale po každom daždi zas vyjde slniečko a zas je dobre :-)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.03.2018 13:43

Vo svojom živote som zažila ťažké chvíle no zatiaľ som to ustála aj bez liekov

Vaše meno:

Mária Liščinská

Mária Liščinská

02.05.2018 23:29

Úplný súhlas. Strava, pohyb na čerstvom vzduchu, neustály (skoro... a najmä ak sa dá..) POHYB akéhokoľvek druhu, pozitívne myslenie, kľud-pokoj-rozvaha, príjemná hudba (v pozadí či v ušiach-myslím v slúchadlách), tanec, iná forma umenia, spoločenský život (nezanedbávať)- - -a antidepresíva, sedatíva, lieky proti úzkosti a na nespavosť môžete pomaly vysadiť (radšej sa ale prv poraďte s odborníkom ak ich teda beriete).. no viem to z vlastnej skúsenosti a tento článok mi to len a len potvrdil.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

04.10.2018 22:49

Zasa som si rada prečítala tento článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE