Zdravé a pevné nechty na dosah: Toto nikdy nerobte!

Sú vaše nechty nezdravé a bez života? Nie ste sami. Toto je bežný problém azda každého z nás. Snom všetkých ľudí a nepochybne najmä žien je mať krásne a pevné nechty so zdravým vzhľadom.

 

Najmä pri častom osobnom kontakte s ľuďmi je priam nežiadúce, aby ste podávali ruku, či na niečo ukazovali s poškodenými a zanedbanými nechtami.

 

Najdôležitejšia je samozrejme správna strava a tesne za ňou je starostlivosť. Slabé a zanedbané nechty sa ľahko štiepia, lámu, nerastú a ich zlý stav nikomu na kráse nepridá. Aké sú teda najčastejšie zlozvyky, ktorými si ničíme naše nechty? 

 

Zabudnite na umývanie riadu bez rukavíc

Bohužiaľ, domácim prácam sa nevyhne nikto z nás. To by bol teda určite krásny život. :) Ak však vystavujeme svoje ruky vode a čistiacim prostriedkom na dennej báze, mali by sme ich poriadne chrániť. Najlepším pomocníkom sú v tomto prípade gumené rukavice.

 

Nechty totiž na naše prekvapenie absorbujú vodu rýchlejšie ako samotná pokožka. Áno, čítate správne. Aj keď to znie ako celkom pozitívna informácia, nie je to tak. Vždy, keď sa voda dostáva do nechtov a von, namáha to citlivé bunky nechtov. Časté máčanie môže mať nakoniec za následok oslabené nechty náchylné na lámanie.

 

Odporúčame: Jemná pokožka rúk - povieme vám ako na to!

umývanie riadu

Zdroj: Shutterstock®

Jedna vrstva laku nestačí

Takzvané base coat a top coat laky neboli vyvinuté len za účelom marketingu a zisku. Práve spodná vrstva a vrchná vrstva laku chránia naše nechty pred zničením a pred agresívnymi chemickými látkami, ktoré sa v lakoch na nechty nachádzajú. Tie sa nám niekedy dokážu poriadne zažrať do nechtov. Pokiaľ si chcete nechty ochrániť počas lakovania ešte dôkladnejšie, vyhnite sa nasledujúcim látkam: dibutylftalát, toluén, formaldehyd, gáfor a živicové chemikálie. 

 

Malý tip: Ruka v ruke s lakovaním nechtov prichádza aj odlakovanie. Pri nákupe odlakovaču na nechty zvoľte ten, ktorý nebude obsahovať acetón. Zabránite tým drastickému vysúšaniu vašich nechtov.

 

Odporúčame: Lunula na nechtoch vám prezradí fakty o zdraví. A čo je lunula?

lak na nechty

Zdroj: Shutterstock®

Hydratácia je dôležitá

Tak ako musíme naše telo hydratovať zvnútra, musíme mu pomôcť aj z vonkajšej strany. Odvšadiaľ počúvame o ženách, ktoré si ruky vôbec nenatierajú žiadnym krémom a nevenujú im pozornosť. Okrem fľakov a vrások, ktoré sa tak môžu vytvoriť pomerne skoro, riskujeme aj vznik takzvanej "suchej kožičky" okolo nechtov, ktorá im nepridáva na kráse.

 

Na trhu existujú mnohé druhy krémov a rôzne olejčeky a prípravky určené práve na boj so zádermi a suchou kožou. Rovnako si ich môžete pripraviť aj doma z dostupných surovín.

 

Bude vás zaujímať: Obťažujú vás komáre? Zbaví vás ich týchto 6 surovín!

suchá kožička okolo nechtov

Zdroj: Shutterstock®

Nezanedbávajme prísun vitamínov

Aj my si radi pochutnáme na najrôznejších pochúťkach a maškrtách. Zamyslime sa však aj nad ich zložením a doprajme telu potrebné vitamíny. Práve ľudia, ktorí nevenujú pozornosť zloženiu a pestrosti svojho jedálnička riskujú, že sa im za to telo odvďačí neželaným spôsobom. Vitamín B je najsilnejším bojovníkom proti lámavosti a štiepeniu nechtov. Samozrejme, nemôžeme očakávať zázraky v okamihu, ako ho začneme užívať. Potrvá to okolo 6 mesiacov, kým nechty úplne vyrastú a kým budete vidieť prvé výsledky. Netreba sa však vzdať a strácať nádej. Môžeme si dopomôcť aj konzumovaním vajec, arašidov, mandlí či lososa.

 

Malý tip: Slabé nechty môžu byť aj výsledkom genetických predispozícií v rodine. Niekedy dokonca zhoršený stav nechtov naznačuje vážnejšie zdravotné problémy. Pokiaľ spozorujete náhle a nečakané zmeny stavu vašich nechtov, navštívte svojho lekára. Istota je istota.

 

Odporúčame: Signály nechtov sú jasné, stačí ich vedieť rozlúštiť!

3 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

22.08.2017 14:49

preventívne papám vitamíny na zdravé nechty a vlasy... vonku v záhradke pracujem v rukaviciach a riady neumývam... máme myčku.. a hlavne ručičky pekne nakrémikovať zakaždým....

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

01.11.2017 21:06

Kupujem si vitamíny na nechty kadejaké olejčeky no strašne sa mi lámu

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

27.12.2017 14:44

nechty si nelakujem, snažím sa konzumovať vitamíny a ruky by som si mohla krémovať aj viac...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE