Adventné obdobie: Vieš vôbec, aká je jeho pointa a čo znamená?

Adventné obdobie sa začne už tento víkend, konkrétne v nedeľu. Čaká nás prvá adventná nedeľa, pričom tá posledná, štvrtá, nastane 23. decembra. Avšak, tipujeme správne, ak si myslíme, že to je to jediné, čo o advente viete? Samozrejme, v žiadnom prípade nechceme podceňovať a znevažovať vaše znalosti, ale pravdou je, že o adventnom období ako takom, o jeho tradícii, pointe a priebehu, sa bežne nehovorí.

Žijeme dobu, kedy nás oveľa viac zaujíma to, či nám budú ladiť sviečky na adventnom venci s gaučom a či naša ratolesť nezjedla viac čokolády z adventného kalendára, ako mala, ale prečo štyri nedele pred Vianocami tie sviečky vlastne zapaľujeme, nad tým sa zamýšľa málokto. Ak vás to však zaujíma, zistíte to v nasledujúcich riadkoch.

Začiatok liturgického (cirkevného) roka

Adventné obdobie si vieme laicky vysvetliť ako pokojný predvianočný čas (hoci v skutočnosti len málokedy v roku pobehuje po nákupných centrách viac vystresovaných ľudí, než práve počas adventu). Ak by sme však chceli ísť viac do hĺbky a to my dnes rozhodne chceme, advent (lat. Adventus – v preklade príchod) je prvou časťou takzvaného liturgického roka. Preto, keď hovoríme o adventnom období, hovoríme o niečom oveľa vzácnejšom a hlbšom, ako len predvianočnom čase, kedy sa zapaľujú sviečky, ozdobuje stromček a rýchlo rýchlo dopeká štrnásty druh vianočného pečiva.

 

Prečítaj si: Najlepšie pred Vianocami? Zisti, prečo jesť mandarínky po celý rok!

čo znamená advent

Zdroj: Shutterstock®

Začiatok vianočného obdobia

Ide o obdobie, vymedzené štyrmi nedeľami. Adventom sa prakticky začína vianočné obdobie. Adventom a jeho pointou žijú predovšetkým veriaci, pre ktorých znamená posledné obdobie pred narodením Ježiša Krista. Pre veriacich je adventné obdobie akousi duchovnou prípravou na samotné vianočné sviatky. Znamená pre nich obdobie mieru, pokoja a radosti. V tomto období sa zároveň v kostoloch čítajú špeciálne liturgické texty a modlitby, spievajú sa adventné piesne. Chrámové rúcho počas adventu je fialové, ale tretia adventná nedeľa sa môže sláviť aj v takzvanom ružovom ornáte.

adventné tradície

Zdroj: Shutterstock®

Adventný veniec

Symbolom adventu, ktorý poznáme všetci a nachádza sa každoročne snáď v každej domácnosti, je adventný veniec. Jeho súčasťou sú štyri sviečky, ktoré sa postupne zapaľujú a to tak, že v prvú adventnú nedeľu sa zapáli jedna, v druhú dve, v tretiu tri a počas štvrtej adventnej nedele už by mali horieť všetky štyri sviečky naraz. Posledná adventná nedeľa sa môže prekrývať so Štedrým dňom, ako to bolo napríklad aj v minulom roku.

Zaujímavosti o adventnom období:

  • Advent býval ešte donedávna úzko spojený s rôznymi poverami, veštením a ľudovými tradíciami. Ľudia verili, že čokoľvek sa udeje v tomto období, predurčí to, či už pozitívne alebo negatívne, ich budúcnosť.
  • Jeho pôvod siaha ešte do 4. storočia, kedy začal postupne prenikať z kresťanského Východu až do Španielska.
  • Kedysi trval advent až šesť nedieľ, takže sa začínal už po Martinovi (11.11.) a mal prísny pôstno-kajúcny charakter.
  • Oficiálne sa advent končí západom slnka na Štedrý deň.
  • Súčasťou každého adventného venca muselo byť aj ihličie ako symbol večného života. Ozdoby, ako šišky či oriešky, boli zase symbolom vzkriesenia. Najčastejšie býval okrúhly, pretože mal symbolizovať to, že nemá začiatok ani koniec a teda nesmrteľnosť duše.
  • Štvortýždňový advent zaviedol pápež Gregor Veľký na prelome 6. a 7. storočia.
  • V minulosti museli mať sviečky na adventnom venci výlučne tmavomodrú alebo fialovú farbu.

 

Zaujme ťa: Dokonalé Vianoce: Sú toto aj tvoje najobľúbenejšie vianočné filmy?

prvá adventná nedeľa

Zdroj: Shutterstock®

Či už ste veriace alebo nie, advent by mal byť úplne pre každého pokojným obdobím, kedy si každý nájde čas na svojich blízkych, kedy si uvedomí, čo má a nebude chcieť bezhlavo prijímať viac a viac, kedy skúsime o čosi častejšie a s väčšou pokorou ďakovať za to, čo máme. Advent by nemal byť o nákupnej horúčke a o tom, aby sme zásadne napiekli viac druhov, než kamarátky a o tom, aby sme mali okná viac vyleštené, než susedky. Mal by byť čo najmenej o hmotnom a čo najviac o všetkom ostatnom, čo vy na to? Skúsime to? Krásne adventné obdobie, milé naše čitateľky! :-)

 

Bude sa ti páčiť: Vianočné tradície nevymreli! 5 vecí, ktoré sa oplatí dodržiavať

11 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

30.11.2018 06:31

Prečo štyri nedele pred Vianocami tie sviečky vlastne zapaľujeme, nad tým sa zamýšľa naozaj málokto. Advent by mal byť byť čo najmenej o hmotnom a čo najviac o všetkom ostatnom, súhlasím!

Vaše meno:

Andrejka Smutňáková

Andrejka Smutňáková

30.11.2018 09:00

Pekne a pravdivo napísané, žiaľ dnes je advent naozaj len o zladení venca podľa trendov, a zhonom za hmotnými vecami.

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

30.11.2018 09:50

Je dobre si to takto kazdy rok pripomenut, lebo v tejto uponahlanej dobe na to akosi vzdy zabudneme...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

30.11.2018 12:07

ja mám adventné obdobie a prípravy na Vianoce ešte radšej ako samotné Vianoce, asi je to vekom...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

30.11.2018 20:37

Adventom začínajú najkrajšie sviatky v roku a ja sa veľmi teším.Najprv je síce trošku zhonu,ale potom začne ten krásny pokojný čas...čas Vianočný.

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

01.12.2018 13:43

adventné obdobie je krásne a snažíme sa ho čo najviac si s rodinkou užiť ... ozdobujeme , pečieme , chodíme nasať Vianočnú atmosféru na Vianočné trhy ... večer si pozapaľujeme sviečky a sme radi že sme spolu...

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

01.12.2018 19:34

mám rada toto predvianočné obdobie a tešenie sa na Vianoce...

Vaše meno:

Dušan Varga

Dušan Varga

01.12.2018 19:46

História ma zaujíma. Váš článok je veľmi pekne
spracovaný.Musim povedať, že o adventnom období som vedel len stručné fakty.

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

07.12.2018 14:19

pre mnohych je to akasi rutina ale je dobre si pripomenut podstatu a vyznam a myslim ze to naberie iny rozmer ten zhon pred Vianocami...

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

10.12.2018 13:42

Pre mňa je advent obdobím, kedy môže začať všade panovať vianočná atmosféra

Vaše meno:

Barbora Kubelková

Barbora Kubelková

13.12.2018 11:06

Veľmi pekné obdobie -aspoň ja ho mám veľmi rada. Ale stretávam sa s tým, že mladí (nie všetci , ale väčšina) ani netušia prečo pálime sviečky.. Smutné

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE