Arašidový olej: Takto sa ti telo poďakuje za jeho konzumáciu!

Takmer denne vám prinášame informácie o nových a nových prospešných olejoch, ktoré sú síce známe už pomerne dlho, avšak k nám sa dostávajú pomaly, mnohokrát až neisto. A pritom na nesmelosť rozhodne dôvod nemajú, pretože dokážu naozaj veľké veci. Arašidový olej je jeden z nich. Pozrite sa, prečo sa oplatí rozšíriť si svoju zbierku vzácnych olejov aj o ten arašidový!

Arašidový olej ÁNO, no arašidy radšej v menšom množstve

Arašidový olej je plný vzácnych a prospešných látok. Ako už isto tušíte, pôvod tohto oleja treba hľadať v dobre známych arašidoch (nazývaných aj búrske oriešky či dokonca buráky). Keď zistíte, čo všetko v sebe tieto oriešky ukrývajú, veríme, že tá solená pochúťka k večernému filmu pre vás náhle otvorí úplne novú dimenziu. No dobre, nie tak celkom – lepšou voľbou budú predsa len tie nesolené a nepražené arašidy. Hoci, vzhľadom na vysoký podiel tukov v arašidoch, si aj tie skutočne doprajte len sporadicky a v malom množstve. To však neplatí o arašidovom oleji!

Odporúčame: Karanjový olej: Spoznaj jeho účinky, ktoré v lete určite využiješ

olej z arašidov

Zdroj: Shutterstock®

Čo všetko ukrývajú arašidy?

Späť k arašidom. Pozrite sa, čo všetko v sebe ukrývajú! Začnime vitamínmi a minerálmi, ktorých tieto obľúbené oriešky skrývajú naozaj neúrekom a vo vysokom percente. Z vitamínov v nich nájdete bohaté zastúpenie skupín A, B, C, D, PP aj E, predovšetkým posledného spomenutého. Obsahujú takisto vzácne minerály a stopové prvky, ako vápnik, draslík, horčík, železo, kobalt, jód, ale aj antioxidanty a kyselinu listovú. Mimochodom, arašidy sú semená podzemnice olejnej (Arachis hypogea).

čo obsahujú arašidy

Zdroj: Shutterstock®

Arašidový olej sa nezľakne ani vysokých teplôt

Arašidový olej, ako už jeho názov a pôvod napovedá, má príjemnú orieškovú chuť.  Skvelé na ňom je, že má skutočne široké využitie, predovšetkým teda v kuchyni. Výborne vám poslúži pri vyprážaní, takže ako vidíte, vysoké teploty mu vôbec neprekážajú. Dokonale vám však ozvláštni aj prípravu doposiaľ bežných dressingov, šalátov či omáčok.

 

Napriek tomu, že arašidový olej spomíname prevažne v súvislosti s vyprážaním, ide o mimoriadne zdravý olej, čo dokazuje už jeho unikátne zloženie. Nezaťažuje srdcovo-cievny systém tak ako iné oleje a jeho benefitom je skutočne nízky obsah cholesterolu. Zároveň predchádza vzniku trombózy, pokiaľ teda hovoríme o pravidelnej konzumácii.

 

Pozri aj: Tamanu olej: Exotika s jedinečným vplyvom (nielen) na pokožku

najzdravšie oleje

Zdroj: Shutterstock®

Arašidový olej ako liek na vnútorné aj vonkajšie použitie

V neposlednom rade arašidový olej prospieva nervovej sústave a nepôsobí alergicky dokonca ani na inak silných alergikov. Tento olej je ďalším z radu prírodných afrodiziak a pomohol už nejednému páru so zvýšením potencie. Arašidový olej je, ako sme už uviedli v súvislosti s jeho zdrojom, bohatý na vitamín E a nenasýtené mastné kyseliny. Určite sa nemôže sťažovať ani na nedostatok minerálov. Zahŕňa najmä horčík, obsahuje však aj vzácny koenzým Q10 či o nič menej vzácny niacín a resveratrol.

 

Arašidový olej vám dobre poslúži aj v kozmetike, hlavne ako masážny olej, ale tiež ako čistiaci olej, a to aj na citlivú pleť. Na pokožku pôsobí antioxidačne a omladzujúco. Tak čo, vyskúšate ho?

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

19.06.2018 07:53

Olej som zatiaľ ešte neskúšala, zato maslo, najmä domáce využívam na rôzne spôsoby.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

19.06.2018 10:54

arašidové maslo zbožňujem, olej som neskúšala.. dnes sa už dá skoro zo všetkého vylisovať olej..

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

19.06.2018 19:04

tento olej som v obchode ešte nevidela, páči sa mi, ak ho uvidím-kúpim a vyskúšam...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

19.06.2018 21:05

Tých olejov je už tak veľa,že už ani neviem,ktorému dať prednosť pri kúpe...

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

19.06.2018 21:36

Olejov je veľmi veľa druhov, o arašidovom som nepočula, ale zato makový, orechový, sezamový som už vyskúšala:))

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.06.2018 22:21

Určite si ho kúpim

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

20.06.2018 07:52

Mozno ho aj pouzivam, neviem, olivovy pouzivam, takze nie je vylucene, ze aj arasidovy, ....

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

17.07.2018 18:50

arašidový olej nepoznám,ale určite na vyprážanie ho používať nebudem/pre jeho cenu/,najlepšia je bravčová masť/najmä domáca/ a vôbec mi nevadí,že ma za to budete kritizovať.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE