Naozaj to funguje?! Terapeuti prezradili recept na šťastné manželstvo!

 Tí z vás, ktorí nosia snubný prsteň už nejaký ten piatok vedia, o čom je reč. Romantické randenie sa časom zmení na manželskú rutinu, k čomu prispieva spoločné bývanie a dlhé roky v manželskom zväzku. Každý ďalší rok je tak výzvou, ktorú musia manželia dennodenne prekonávať. Hlavou mnohých manželských párov (alebo budúcich manželov) tak behá otázka, aký je vlastne  recept na šťastné manželstvo a či vlastne existuje. Čo na to hovoria odborníci, ktorí sa úskaliami manželstva zaoberajú na terapeutickej úrovni?

Rande aspoň raz týždenne

Jednou z nevýhod života v spoločnej domácnosti je jednoznačne stereotyp, do ktorého viac menej skĺzne každé manželstvo či dlhé partnerstvo. Poďla odborníkov by sme mali do dlhodobých vzťahov vniesť trocha romantiky a vzrušenia, napríklad prostredníctvom plánovaného rande aspoň raz do týždňa. Tento čas by sme pritom mali tráviť s partnerom mimo domova. Ak sa však rozhodnete spoločné rande tráviť doma, okoreňte ho činnosťou, ktorú spolu často nerobíte. Napríklad si zahrajte spoločenskú hru. Pozor, tento bod patrí pre všetky dlhodobé vzťahy aj tie, v ktorých sú aj deti. Spoločný čas potrebujú ako soľ aj rodičia.

Pozri aj: Čo muži neznášajú na ženách? Na odplašenie stačí naozaj málo

šťastie v manželstve

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá otázka

Väčšina manželských párov sa v pohodlí domova stretáva každý deň po práci. Aj tu terapeuti vidia príležitosť na zlepšenie vzťahu. Pýtať by ste sa mali jeden druhého každý deň jednu otázku a síce otázku: „Čo sa ti dnes podarilo?”. Väčšinou sa totiž pýtame na to, aký bol deň toho druhého, čo často skĺzne do negatívnej konverzácie vedúcej k negatívnym pocitom. Presne toho by sme sa mali podľa odborníkov vyhnúť a pokiaľ je to možné, konverzácie by sme mali viesť čo najviac pozitívnym smerom. 

Vklad do banky

Terapeuti manželský zväzok označujú za pomyslený bankový účet, do ktorého by sme mali pravidelne, každý deň, vkladať. Nie však peniaze, vkladajú sa naň činy. Vôbec pritom nejde o veľké gestá, práve naopak, sú to maličkosti, ktoré vzťah posilnia a vyjadríte nimi tomu druhému náklonnosť. Napríklad za toho druhého vyneste smeti, uvarte mu večeru alebo pripravte raňajky, aby si mohol partner či partnerka dlhšie pospať. Je to len na vás, no tieto činy by mali vášmu druhému JA zjednodušiť život, aby vedel, že vám na ňom záleží. Všetky tieto drobnosti sa postupne na účte hromadia a v prípade, že to bude nutné, budú pre váš naštrbený vzťah záplatou, teda pomyslenou pôžičkou. 

ako nájsť lásku

Zdroj: Shutterstock®

Ktorým jazykom lásky hovoríte vy?

Jeden hovorí rečou slovného uznania, druhý uznáva skôr materiálne ocenenie. Podľa odborníkov na vzťahy a lásku existuje niekoľko základných jazykov lásky a je celkom možné, že váš partner či partnerka hovorí iným jazykom lásky ako vy. A to je potrebné odhaliť. Pomôcť vám pri tom môžu testy dostupné na internete, ktoré musíte obaja absolvovať. Následne budete vedieť, že ak váš partner túži po uznaní, budete ho viac oceňovať. Ak zasa vy túžite viac napríklad po fyzických prejavoch lásky, mala by to zohľadniť i vaša polovička.

Inšpiruj sa: Veľká očista kúpeľne: Pozor, tieto hygienické potreby musia preč!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE