Nauč sa diagnostikovať choroby podľa stavu jazyka! Ktoré príznaky neignorovať?

príznaky jazyka

Ľudský jazyk je jedným z najkomplexnejších a najdôležitejších nástrojov v tele človeka. Primárne slúži na komunikáciu, artikuláciu a chuť. Pomáha nám vytvárať zvuky potrebné pre reč, čo je základom pre medziľudskú komunikáciu. Okrem toho, jazyk obsahuje chuťové poháriky, ktoré umožňujú rozpoznávanie rôznych chutí, čím prispieva k našej schopnosti vychutnať si jedlo a vnímať rôzne chuťové podnety.

Zmeny na jazyku môžu byť často indikátorom rôznych zdravotných problémov. Napríklad, biely povlak na jazyku môže naznačovať prítomnosť kandidózy, čo je infekcia spôsobená kvasinkami. Suchosť a praskliny na jazyku môžu byť príznakom dehydratácie alebo nedostatku vitamínu B. A je toho omnoho viac.

Lekári často používajú vyšetrenie jazyka ako súčasť diagnostických postupov. Pri prehliadke jazyka môžu identifikovať rôzne abnormality, ako sú zmeny farby, textúry alebo povrchovej štruktúry. Týmto spôsobom môže byť jednoduché vyšetrenie jazyka kľúčovým nástrojom pri včasnej diagnostike rôznych ochorení. Aké príznaky na jazyku sledovať a neignorovať? Čo znamená biely povlak na jazyku a ktoré príznaky môžu poukazovať na zápal jazyka alebo rakovinu ústnej dutiny?

Diagnostika zdravotných problémov z jazyka – na čo si dávať pozor?

 • Osvetlenie: Najlepšie sa skúma jazyk na slnečnom svetle. Svetlo ukáže skutočný stav.

 • Poloha: Jazyk by sa mal pri vyplazení predĺžiť v uvoľnenom spôsobe a nemal by sa naťahovať na omnoho dlhšiu dĺžku, ako zvyčajne.

 • Jedlo a pitie: Nezabúdajme, že pred našim „samovyšetrením“ by sme nemali piť nápoje ako napríklad káva, zelený čaj a jesť potraviny, ktoré môžu zmeniť farbu jazyka, napríklad cukríky.

 • Kartáčovanie jazyka: Počas umývania zubov niektorí z vás kartáčujú svoj jazyk, aby dosiahli lepší dych. Avšak, pred vyšetrením jazyka sa odporúča mať aspoň dva dni neočistený jazyk.  

 • Ročné obdobia: V lete môže byť väčšia vlhkosť v obale jazyka, práve preto môže byť trochu hrubší a na svetle žltastý. Na jeseň jazyk môže byť tenší s povlakom, ktorý je suchší. V zime môže byť jazyk tiež vlhký a hrubší. Na jar by mal byť jazyk normálny.

 •  Čas dňa: Povlak jazyka sa od rána k večeru stenšuje, pričom jeho farba sa stáva červenšia a lesklejšia.

 Ako stav jazyka môže ovplyvňovať vek či hmotnosť?

Stav jazyka môže byť ovplyvnený viacerými faktormi, vrátane veku a hmotnosti jednotlivca. Ako ľudia starnú, môže dôjsť k rôznym zmenám v ústnej dutine, vrátane jazyka. U starších ľudí sa často pozoruje znížená produkcia slín, čo vedie k suchosti v ústach a môže spôsobovať praskliny či citlivé miesta na jazyku. Navyše, chuťové poháriky môžu s vekom strácať svoju citlivosť, čo môže ovplyvniť schopnosť vnímať chute.

Hmotnosť človeka tiež môže ovplyvniť stav jazyka. Obezita je často spojená s rôznymi zdravotnými problémami, vrátane syndrómu spánkového apnoe, kde sa môžu objaviť zmeny na jazyku ako je opuchnutie alebo zhrubnutie. 

Obezita môže tiež zvýšiť riziko vzniku cukrovky, ktorá môže viesť k rôznym komplikáciám v ústnej dutine, vrátane infekcií a suchosti jazyka. Naopak, podvýživa môže spôsobiť nedostatok živín, čo môže mať za následok zmeny na jazyku, ako sú atrofia chuťových pohárikov alebo zmeny v jeho farbe a textúre.

Odporúčame prečítať: 7 dôvodov, prečo by každý jeden z nás mal praktizovať plank

problémy s jazykom Depositphotos

Ako je jazyk prepojený s vnútornými orgánmi?

Ľudský jazyk môže byť v niektorých tradičných diagnostických metódach považovaný za mapu tela, kde rôzne oblasti jazyka korelujú s vnútornými orgánmi. Toto konceptuálne usporiadanie je často používané v tradičnej čínskej medicíne na diagnostiku a monitorovanie zdravotného stavu. Ktoré časti jazyka a vnútorné orgány sú podľa tradičnej medicíny prepojené?

 • Obličky, močový mechúr, črevá: sú sústredené v koreni jazyka

 • Slezina, pankreas, žalúdok: sa sústreďuje v strede jazyka

 • Pečeň, žlčník: sú koncentrované na ľavú a pravú stranu jazyka

 • Srdce: je sústredené v úplnej špičke jazyka

 • Pľúca: sú orientované hneď medzi špičkou a stredom jazyka 

Najčastejšie príznaky jazyka – biely povlak alebo abnormálna farba jazyka, malinový jazyk

 • Biele škvrny na jazyku - leukoplakie je nutné sledovať, môžu sa zvrhnúť v rakovinu jazyka.

 • Povlak na jazyku rôznej farby a vzhľadu - stretnete sa s ním pri infekčných ochoreniach a aj pri poruche orgánov žalúdočno-črevného traktu.

 • Biely povlak na špičke jazyka signalizuje zápal sliznice žalúdka. 

 • Malinový jazyk (hladký, červený lesklý jazyk) – môže to byť šarlach, Kawasakiho choroba, zápal jazyka. 

 • Biely povlak v strede značí ochorenia dvanástorníka. 

 • Žltý povlak signalizuje zápal pečene alebo cirhózu. 

 • Hnedý povlak signalizuje ochorenie žlčníka. 

 • Modravosť jazyka vzniká pri srdcovo cievnych príhodách.

 • Tmavočervený jazyk signalizuje život nebezpečný zápal pľúc, infekčné ochorenia, poruchy obličiek, otravu krvi.

 • Žltá farba v zadnej časti jazyka, ak ho zdvihneme k podnebiu, môže byť jedným z príznakov žltačky.

 • Suchosť jazyka predpovedá veľkú stratu tekutín v organizme, pozorujeme ho často pri cukrovke. Suchý a vyhladený jazyk môže byť príznakom chudokrvnosti.

 • Suchý a hlboko zbrázdený jazyk značí cukrovku.

 • Bezkrvný (bledý) jazyk poukazuje na náhlu slabosť a anémiu.

 • Červené bradavičky na pravej strane jazyka svedčia o poruche funkcie ľavej časti pečene.

Odporúčame prečítať: Zistite s nami, aké benefity v sebe ukrývajú konopné semená!

príznaky na jazyku Depositphotos

Hladké jazykové papily môžu naznačovať nedostatok vitamínov aj ochorenie

Hladké jazykové papily môžu naznačovať niekoľko zdravotných problémov alebo stavov. Normálne má jazyk hrubú textúru vďaka prítomnosti malých výbežkov nazývaných papily, ktoré obsahujú chuťové poháriky. Ak sú tieto papily hladké alebo znížené, môže to byť príznakom rôznych zdravotných ťažkostí:

 1. Nedostatok vitamínov: Hladký jazyk môže byť príznakom nedostatku niektorých vitamínov, najmä vitamínov B komplexu (napr. B12, riboflavín) a železa. Tento stav sa často označuje ako glositída a môže byť sprevádzaný bolesťou alebo pálením.

 2. Anémia: Nedostatok železa alebo vitamínu B12 môže viesť k anémii, ktorá sa môže prejaviť hladkým a bledým jazykom. Anémia spôsobuje zníženie počtu červených krviniek, čo môže ovplyvniť vzhľad jazyka.

 3. Infekcie a zápaly: Niektoré infekcie, ako napríklad kandidóza (kvasinková infekcia), môžu spôsobovať zmeny v štruktúre papíl na jazyku, čo vedie k hladkému povrchu. Zápalové ochorenia, ako je napríklad lichen planus, môžu tiež spôsobiť zmeny na povrchu jazyka.

 4. Autoimunitné ochorenia: Niektoré autoimunitné ochorenia, ako je Sjögrenov syndróm alebo lupus, môžu postihovať slinné žľazy a iné časti ústnej dutiny, čo môže viesť k hladkému jazyku.

 5. Hormonálne zmeny: Hormonálne zmeny, napríklad počas tehotenstva alebo menopauzy, môžu ovplyvniť vzhľad a textúru jazyka.

Čo môže spôsobovať bolesť jazyka?

Najčastejšou príčinou bolesti jazyka sú drobné poranenia, ako sú hryznutie do jazyka, popáleniny spôsobené horúcim jedlom alebo nápojmi, či podráždenie ostrými hranami zubov alebo protéz. Avšak, za bolesťou môžu byť infekcie, vredy na jazyku, zápal jazyka či nádorové ochorenie. Prípadne môže byť bolesť vedľajším účinkom liekov alebo liečby. 

Odporúčame prečítať:  8 druhov šalátov, ktoré znížia váš príjem kalórií

Článok aktualizovaný 11.6.2024

11 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

17.03.2016 06:31

zaujimave

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

07.04.2016 21:33

veľmi zaujímavé :)

Vaše meno:

Monika Filípková

Monika Filípková

03.02.2017 09:26

Ufff, tak tento problém pozorujem na jazyku môjho syna, tiež sa mu urobia niekedy fľaky, ale skôr také červené. Tak musím to poctivo sledovať.

Vaše meno:

Anna Kralovičová

Anna Kralovičová

03.02.2017 11:17

S týmto som sa stretla už viackrát, podľa jazyka viem, že niečo nie je v poriadku.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

03.02.2017 13:01

dobré rady.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

03.02.2017 13:49

Zaujímavé,idem skúmať.

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

03.02.2017 15:35

To je super! Toto som nevedela :)

Vaše meno:

tofica

tofica

03.02.2017 18:56

Pozorujem to už dávno.. A viem, že ked je biely povlak na jazyku , tak som chorá .. Ostatné veci ,čo som tu teraz čítala som nevedela a pomohlo.. Nabudúce si to budem vedieť vysvetliť.. Dakujem..

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

05.02.2017 11:55

zaujímavý článok

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

12.02.2017 20:53

Rada som si prečítala

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

09.05.2017 17:17

Zaujímavé postrehy

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE