Nevyhnutnosť v každom štúdiu: Prečo si zaobstarať trvalé svetlá?

Už je to veľmi dávno, čo sa naša zemeguľa rozsvietila. A my ju už dnes ani inak nepoznáme. Nielen v každom väčšom meste, ale aj na dedinách či vidieku nie je nočné osvetlenie ničím výnimočným. Tme sa jednoducho povedané tak trochu vyhýbame, vyhľadávame ju snáď až vtedy, keď ideme zaľahnúť do postele. Len pre zaujímavosť môžeme spomenúť, že prvé pokusy o zhotovenie žiarovky siahajú až do polovice 19. storočia k nemeckému hodinárovi Henrichovi Göbelovi. Samozrejme, žiarovka dnešného typu bola zostrojená až neskôr, a to v 70. rokoch 19. storočia, pričom od seba nezávislými vynálezcami boli Joseph Swan z Veľkej Británie a Thomas Edison z USA.

Vráťme sa však späť k problematike osvetlenia. Naše domácnosti sú v dnešnej dobe plné rozličných osvetlení, či už vonkajších alebo vnútorných. V každej izbe máme stropové závesné svetlá, malé stolové lampičky či veľké stojaté lampy, ktoré tvoria dominantu miestnosti. Svetlá sa však využívajú aj na pracovné účely. Napríklad pri fotografovaní či natáčaní videí sú dobré svetelné podmienky úplným základom. Pri takejto práci, či už v domácich priestoroch alebo profesionálnych štúdiách, sa využívajú rozličné typy umelých osvetlení. Veľkým pomocníkom sú napríklad dobre prenosné kruhové svetlá, no rovnako sa značne využívajú aj trvalé svetlá. O akú techniku ide a ako dokáže pomôcť pri práci s fotografiou a videom, to vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Odporúčame: Vieš, ako postupovať pri čistení obrazoviek? Tieto chyby nikdy nerob!

osvetlenie v štúdiu

Zdroj: Shutterstock®

Aké štúdiové svetlá poznáme?

Pri zariaďovaní štúdia, či už v domácom prostredí alebo niekde mimo, sú svetlá nevyhnutným vybavením, najmä, ak majú tieto priestory slúžiť na fotografovanie či natáčanie. Poznáme pritom niekoľko typov štúdiových svetiel, pre ktoré sa je možné rozhodnúť. V rámci najzákladnejšieho rozdelenia svetelných zdrojov môžeme rozlišovať zábleskové a trvalé svetlá. Štúdiové svetlá vo všeobecnosti zabezpečujú konštantné osvetlenie aj farebnú stálosť s menším výkonom. Sú neoceniteľným pomocníkom pre fotografov aj filmárov a tvorcov videí. Aký je však rozdiel medzi spomenutými dvomi kategóriami? Zábleskové aj trvalé svetlá majú svoje výhody i nevýhody.

Takzvané zábleskové svetlá, tiež štúdiové blesky, ponúkajú vysoký výkon bez veľkého odberu energie. No samotný záblesk, ktorý ponúka osvetlenie, trvá len zlomok sekundy. Tento záblesk je však pomerne intenzívny. Ich výhodou je, že nevyžarujú toľko tepelnej energie. Je ich možné využívať v kombinácii s inými typmi osvetlenia. Trvalé ateliérové svetlá na rozdiel od bleskov svietia nepretržite, no sú charakteristické menším výkonom. Ich výhodou je, že vďaka trvalému osvetleniu fotograf či kameraman stále vidí, ako je konkrétna scéna nasvietená.

trvalé svetlo

Zdroj: Shutterstock®

Kedy sa rozhodovať pre trvalé svetlá?

Ako sme spomenuli už vyššie, trvalé svetlá po zapnutí svietia nepretržite. Sú to v podstate akési lampy. Práca s nimi je pomerne jednoduchá a prirodzená. Sú charakteristické konštantným odberom prúdu. V rámci kategórie trvalých svetiel môžeme rozlišovať ešte niekoľko podskupín. Ide napríklad o LED trvalé svetlá, ktorých výhodou je najmä nízka spotreba, no potrebné je spoľahnúť sa najmä na kvalitné LED diódy. Ďalším typom sú halogénové osvetlenia, ktoré však môžu pri používaní meniť farebnú teplotu svetla, čo môže byť napríklad pri fotografovaní nežiaduce. Pre doskové žiarivkové svetlá je naopak typická pomerne stála farebná teplota a veľmi dobrá schopnosť nasvietenia scény. Využívať je ich možné napríklad pri točení videí, no ich cena býva vyššia.

Trvalé svetlá umožňujú využívať rozličné príslušenstvo pre moduláciu svetla, a to vrátane dáždnikov, klapiek či softboxov. Trvalé svetlá patria v ateliéroch či štúdiách medzi základné svetelné zdroje, pričom ich značne využívajú kameramani či fotografi. Vhodné sú však aj pre prácu v exteriéri pri potrebe kvalitného osvetlenia. Môžu byť nápomocné napríklad pri točení rôznych videí, fotení zátišia či drobných produktových fotografií, vrátane jedla odolného voči teplu, keďže toto osvetlenie vyžaruje pomerne dosť tepla.

svetlá v štúdiu

Zdroj: Shutterstock®

Ako si vyberať?

Pri výbere trvalých svetiel je potrebné zohľadniť viacero aspektov a stanoviť si odpovede na nejednu otázku. Nevyhnutné je si napríklad určiť, do akých veľkých priestorov sú svetlá kupované, na čo majú slúžiť, aké funkcie by mali mať a aké príslušenstvo sa k nim dá použiť alebo koľko sme ochotní za ne zaplatiť. Voliť si tiež môžeme medzi svetlami s rôznymi výkonmi, pričom je vhodné brať do úvahy práve priestory, v ktorých bude daný zdroj svetla používaný. Ak napríklad chcete mať objekt nasvietený nabielo bez žltkastých či modrastých tónov, vyberajte žiarivky s farebnou teplotou 5500K. Obľúbené sú trvalé svetlá, ktorých súčasťou sú takzvané softboxy, štvorhranné aj osemhranné, ktoré napomáhajú vytvárať mäkké svetlo.

Takzvané dáždniky predstavujú trvalé svetlá, ktoré sú komfortným a výkonným osvetľovacím zdrojom pri filmovej aj fotografickej práci. Sú charakteristické mäkkým difúznym svetlom bez prítomnosti ostrých tieňov. Sú nápomocné ako doplnkové aj hlavné osvetlenie do štúdií aj exteriérov. Ich výhodou je aj nízka obstarávacia cena. V dnešnej dobe sú dobre dostupné aj veľké sady trvalých svetiel, ktoré obsahujú nielen zdroje svetla, ale aj rozličné príslušenstvo, a to napríklad softboxy, úsporné žiarivky s rozličným výkonom, nastaviteľné statívy či dokonca fotopozadia a držiaky na fotopozadia aj odrazové dosky. Takéto zostavy umožňujú po rýchlej montáži okamžitú prácu s fotoaparátom či kamerou.

Množstvo trvalých svetiel, vrátane rozličných setov a zostáv, medzi ktorými si vyberie každý, nájdete na cvaknito.sk.

Pozri aj: Ako si doma aj v mysli vytvoriť oázu pokoja

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE