Ako sa zbaviť ploštíc a štípancov od nich? Tieto triky pomôžu na 100 %!

Aj vám sa už neraz stalo, že ste sa ráno prebudili s menšími štípancami (vo veľkosti 1 – 3 mm) blízko pri sebe a vôbec ste netušili, čo to spôsobilo? Tak tento článok je určený presne pre vás. Tieto malé štípance sú častokrát spôsobené plošticami, ktoré sú aktívne najmä medzi 5. a 6. hodinou ráno. Väčšinou štipnutie týmto bezkrídlym hmyzom nepocítite, pretože pri uhryznutí do tela vstriekava látky s anestetickými účinkami, ktoré pokožku mierne znecitlivia, čím dokážu cicať krv aj bez toho, aby ste o tom vedeli.

Keď sa povie ploštica, tak automaticky každému ako prvé napadne prehliadať matrac, v ktorom sa udomácňujú najčastejšie. No vedeli ste, že ploštice by ste mali hľadať aj v iných častiach nábytku? Napríklad, častokrát sa zabývajú aj v lištách na podlahe, za obrazmi, v škárach nábytku, za tapetami a dokonca aj v elektrických zásuvkách.

Odporúčame: Ako ošetriť štípance od komárov? Takto zmierniš bolesť aj svrbenie!

čo pomáha na štípance od ploštíc

Zdroj: Shutterstock®

Ako zmierniť štípance od ploštíc?

Štípance od ploštíc sa najčastejšie vyskytujú v okolí pása alebo na tých častiach tela, ktoré nie sú počas spánku chránené kusom oblečenia. Štípance sú červené a navyše svrbivé. Základom však je neškriabať si ich, aby ste si nevytvorili krvavé rany, ktoré sa budú ťažšie hojiť. Ak ste teda boli štípancami obdarení, tak vyskúšajte niektorý z nasledujúcich trikov, ktoré vám od svrbenia uľavia.

  • Ľad – ak máte možnosť priložiť si na poštípané miesto ľad alebo aspoň studený obklad, tak to urobte. Je to to najlepšie, čo môžete spraviť pre zmiernenie svrbenia a pálenia pokožky.
  • Bazalka – táto bylinka má chladivé účinky, preto stačí rozdrviť niekoľko lístkov bazalky a priložiť na postihnuté miesto.
  • Jablčný ocot – obsahuje množstvo liečivých enzýmov a zároveň obsahuje protizápalové zložky, ktoré zmierňujú podráždenie pokožky. V tomto prípade stačí, ak pridáte dva a pol pohára do horúceho kúpeľa a vytvoríte si tak liečivý kúpeľ.
  • Citrón – má protizápalové účinky, vďaka ktorým zabíja baktérie a tým pomáha zmierniť akékoľvek podráždenie. Treba si však dávať pozor, pretože citrónová šťava je pomerne agresívna. Ak sa ju ale rozhodnete vyskúšať, tak ju odporúčame zriediť s vodou.
  • Aloe vera – je to najlepší pomocník pri liečbe viacerých problémov súvisiacich s pokožkou. A v tomto prípade nie je žiadnou výnimkou. Stačí ho aplikovať na postihnuté miesto a jeho chladivé, antibakteriálne a antimykotické účinky svrbenie zmiernia.

Poštípanie plošticou nie je vôbec nebezpečné. Ide len o nepríjemný pocit, hlavne čo sa svrbenia pokožky týka, ktoré pri správnej liečbe zmizne v priebehu jedného až dvoch týždňov. V prípade, že máte citlivejšiu pokožku, tak liečba štípancov od ploštíc sa môže predĺžiť až na tri a viac týždňov. No v takom prípade je potrebné siahnuť po silnejších liečivách, ako sú antihistaminiká či špeciálne krémy a gély určené na zmierneniu opuchov a svrbenia. 

čo pomáha na ploštice

Zdroj: Shutterstock®

Ako „vyhnať“ ploštice z domácnosti?

Vôbec nie je pravda, že sa ploštice udomácňujú len u ľudí, ktorí nedbajú na hygienu. Ploštice si jednoducho môžete priniesť ako suvenír z dovolenky alebo ako bonus k posteľnej bielizni, ktorú ste si kúpili. A zbaviť sa ich vôbec nie je jednoduché! Je to skôr beh na dlhú trať.

Pomôže vám však obyčajná biela krieda, ktorú stačí natrúsiť do blízkosti postele. Ploštice sa vám tak do nej nedostanú. Vyskúšať tiež môžete vodnú paru alebo odbornú dezinfekciu. Vodná para sa dostane aj do tej najmenšej štrbinky, kde dokáže ploštice vyhubiť. Ďalším riešením, ktoré môžete vyskúšať, je lepiaca páska. Ňou oblepte nožičky postele. Ploštice sa nedokážu držať na šmykľavom povrchu, preto sa k vám do postele nedostanú.

Dokonca pri probléme s plošticami môžeme nahliadnuť do análov a nazrieť tak do starodávnych spôsobov, ktoré proti nim používali naši predkovia. V tomto prípade môžeme hovoriť o fazuľových listoch, ktoré si ukladali okolo postele. Nie je to síce humánne, ale prečo to funguje? Fazuľové listy majú na svojom povrchu pichľavé štetinky, na ktoré sa ploštice napichajú svojimi nožičkami, a tak uhynú.

Mali ste už niekedy „tú česť“ byť poštípaní plošticami? Čo vám pomohlo pri liečbe štípancov?

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

24.06.2019 06:06

Fazuľové listy prekvapili.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

24.06.2019 18:24

mám veľa štípancov od komárov, ploštice by ma už asi dorazili

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

24.06.2019 21:51

Poznám a používam no fazulové listy tak to je novinka pre mňa

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

25.06.2019 10:50

zaujímavé

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE