Štípance od ploštíc? Zistite, ako ich rozpoznať a zmierniť svrbenie!

ako sa zbaviť ploštíc

Aj vám sa už neraz stalo, že ste sa ráno prebudili s menšími štípancami (vo veľkosti 1 – 3 mm) blízko pri sebe a vôbec ste netušili, čo to spôsobilo? Tak tento článok je určený presne pre vás. Tieto malé štípance sú častokrát spôsobené plošticami, ktoré sú aktívne najmä medzi 5. a 6. hodinou ráno. 

Väčšinou štipnutie týmto bezkrídlym hmyzom nepocítite, pretože pri uhryznutí do tela vstriekava látky s anestetickými účinkami, ktoré pokožku mierne znecitlivia, čím dokážu cicať krv aj bez toho, aby ste o tom vedeli.

Keď sa povie ploštica, tak automaticky každému ako prvé napadne prehliadať matrac, v ktorom sa udomácňujú najčastejšie. No vedeli ste, že ploštice by ste mali hľadať aj v iných častiach nábytku? Napríklad, častokrát sa zabývajú aj v lištách na podlahe, za obrazmi, v škárach nábytku, za tapetami a dokonca aj v elektrických zásuvkách.

Odporúčame: 10-minútová make-up rutina Cindy Crawford

Ploštica posteľná – ako vyzerá?

Ploštica posteľná (Cimex lectularius) je malý, plochý hmyz s oválnym telom, ktoré je po napití krvou mierne vypuklé. Má červenohnedú farbu a dosahuje veľkosť približne 4–7 mm, čo je podobné veľkosti jablkového jadra. Ploštice majú šesť nôh a dve antény, no nemajú krídla, takže nedokážu lietať. 

Sú najaktívnejšie v noci a živia sa krvou ľudí alebo zvierat. Ich ploché telo im umožňuje ľahko sa ukryť v štrbinách postelí, matracov, nábytku či stien, čo ich robí ťažko spozorovateľnými.

Odporúčame: Ako ošetriť štípance od komárov? Takto zmierniš bolesť aj svrbenie!

čo pomáha na štípance od ploštíc
Shutterstock®

Ako zmierniť štípance od ploštíc?

Štípance od ploštíc sa najčastejšie vyskytujú v okolí pása alebo na tých častiach tela, ktoré nie sú počas spánku chránené kusom oblečenia. Štípance sú červené a navyše svrbivé. Základom však je neškriabať si ich, aby ste si nevytvorili krvavé rany, ktoré sa budú ťažšie hojiť. Ak ste teda boli štípancami obdarení, tak vyskúšajte niektorý z nasledujúcich trikov, ktoré vám od svrbenia uľavia.

  • Ľad – ak máte možnosť priložiť si na poštípané miesto ľad alebo aspoň studený obklad, tak to urobte. Je to to najlepšie, čo môžete spraviť pre zmiernenie svrbenia a pálenia pokožky.
  • Bazalka – táto bylinka má chladivé účinky, preto stačí rozdrviť niekoľko lístkov bazalky a priložiť na postihnuté miesto.
  • Jablčný ocot – obsahuje množstvo liečivých enzýmov a zároveň obsahuje protizápalové zložky, ktoré zmierňujú podráždenie pokožky. V tomto prípade stačí, ak pridáte dva a pol pohára do horúceho kúpeľa a vytvoríte si tak liečivý kúpeľ.
  • Citrón – má protizápalové účinky, vďaka ktorým zabíja baktérie a tým pomáha zmierniť akékoľvek podráždenie. Treba si však dávať pozor, pretože citrónová šťava je pomerne agresívna. Ak sa ju ale rozhodnete vyskúšať, tak ju odporúčame zriediť s vodou.
  • Aloe vera – je to najlepší pomocník pri liečbe viacerých problémov súvisiacich s pokožkou. A v tomto prípade nie je žiadnou výnimkou. Stačí ho aplikovať na postihnuté miesto a jeho chladivé, antibakteriálne a antimykotické účinky svrbenie zmiernia.

Sú štípance od ploštíc nebezpečné?

Poštípanie plošticou nie je vôbec nebezpečné. Ide len o nepríjemný pocit, hlavne čo sa svrbenia pokožky týka, ktoré pri správnej liečbe zmizne v priebehu jedného až dvoch týždňov. V prípade, že máte citlivejšiu pokožku, tak liečba štípancov od ploštíc sa môže predĺžiť až na tri a viac týždňov. No v takom prípade je potrebné siahnuť po silnejších liečivách, ako sú antihistaminiká či špeciálne krémy a gély určené na zmierneniu opuchov a svrbenia. 

Odporúčame: 4 hlavné minerály pre zdravie a kvalitu ženských vajíčok

čo pomáha na ploštice
Shutterstock®

Máte podozrenie na výskyt ploštíc?

Ak máte podozrenie, že sa vo vašej domácnosti vyskytujú ploštice, existuje niekoľko príznakov, ktoré vám môžu pomôcť ich prítomnosť odhaliť:

  • Uhryznutia: Ploštice sa živia ľudskou krvou, a preto môžu zanechávať červené, svrbiace štípance na koži, ktoré sa často objavujú v rade alebo skupinách na odhalených častiach tela počas spánku.
  • Malé krvné škvrny: Na posteľnej bielizni, matraci alebo vankúšoch môžete nájsť malé škvrny krvi, ktoré pochádzajú z rozdrvených ploštíc po uhryznutí.
  • Exkrementy: Ploštice zanechávajú malé čierne alebo tmavohnedé bodky, ktoré sú ich výkalmi, najčastejšie na matraci, posteľnej bielizni, či okolo švov nábytku.
  • Zápach: V prípade silného zamorenia môžete cítiť mierne sladký, nepríjemný zápach, ktorý ploštice uvoľňujú.
  • Viditeľné ploštice alebo ich zvyšky: Pri dôkladnej kontrole matracov, rámov postelí, nábytku alebo štrbín v stenách môžete vidieť dospelé ploštice, ich vajíčka (malé biele oválne útvary) alebo prázdne škrupiny z ich zvliekania.

Otravné ploštice – ako sa ich zbaviť?

Vôbec nie je pravda, že sa ploštice udomácňujú len u ľudí, ktorí nedbajú na hygienu. Ploštice si jednoducho môžete priniesť ako suvenír z dovolenky alebo ako bonus k posteľnej bielizni, ktorú ste si kúpili. A zbaviť sa ich vôbec nie je jednoduché! Je to skôr beh na dlhú trať, keď sa snažíte odstrániť tieto parazity z domácnosti.

Pomôže vám však obyčajná biela krieda, ktorú stačí natrúsiť do blízkosti postele. Ploštice sa vám tak do nej nedostanú. Vyskúšať tiež môžete vodnú paru alebo odbornú dezinfekciu. Vodná para sa dostane aj do tej najmenšej štrbinky, kde dokáže ploštice vyhubiť. Ďalším riešením, ktoré môžete vyskúšať, je lepiaca páska. Ňou oblepte nožičky postele. Ploštice sa nedokážu držať na šmykľavom povrchu, preto sa k vám do postele nedostanú.

Dokonca pri probléme s plošticami môžeme nahliadnuť do análov a nazrieť tak do starodávnych spôsobov, ktoré proti nim používali naši predkovia. V tomto prípade môžeme hovoriť o fazuľových listoch, ktoré si ukladali okolo postele. Nie je to síce humánne, ale prečo to funguje? Fazuľové listy majú na svojom povrchu pichľavé štetinky, na ktoré sa ploštice napichajú svojimi nožičkami, a tak uhynú.

Aktualizovaný článok: 17.10.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

24.06.2019 06:06

Fazuľové listy prekvapili.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

24.06.2019 18:24

mám veľa štípancov od komárov, ploštice by ma už asi dorazili

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

24.06.2019 21:51

Poznám a používam no fazulové listy tak to je novinka pre mňa

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

25.06.2019 10:50

zaujímavé

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.