Originálny vianočný darček pre deti – učiaca veža ZOODY

Kým sú deti malinké, nepotrebujú takmer nič. Len papajú, spinkajú a potrebujú maximálne opateru, ktorá zahŕňa nosenie na rukách, mojkanie a upokojovanie. No s prvým lozením prichádza aj strach. Rodičia zrazu oblepujú všetky rohy na stoloch, aby si bábätko neublížilo. A čo v prípade, keď deti už nezbedne pobehujú a zrazu sú všade? Zrazu všade lozia a vymýšľajú lotroviny. Snažia sa napodobňovať rodičov a robiť všetko to, čo robia oni. Ono je v podstate celkom prirodzené, že sa deti učia od svojich rodičov. A častokrát učenie začína v kuchyni, ktorá je plná nových podnetov a vecí na spoznávanie. A tak je načase zamýšľať sa aj nad bezpečnosťou samotných detí, ale aj nad svojim zdravím.

Deti veľmi rady pomáhajú v kuchyni, kde môžu spoznávať nové chute. No variť a zároveň držať dieťa, aby nespadlo zo stoličky, je niekedy nadľudskou schopnosťou aj pre superhrdinky, ktorými mamy sú. Práve preto je načase uvažovať nad učiacimi vežami (montessori veža), ktoré zaistia bezpečnosť detí a zároveň im pomôžu rozvíjať svoje schopnosti i zručnosti a rovnako aj spoznávať svet. Taká učiaca veža je zároveň skvelým tipom na vianočný darček.

Pozri aj: Aké sú najčastejšie úrazy bábätiek? Rodičia, takto im zamedzíte!

montessori učiaca veža

Zdroj: ZOODY.sk

Čo je učiaca veža?

Učiaca veža, montessori vzdelávacia stolička, montessori kuchynská pomocná stolička – mnoho pomenovaní, viacero rôznych štýlov a prevedení. No jedno je jasné, učiaca veža poskytuje malým deťom podporu, vďaka ktorej sa môžu bezpečne a pohodlne venovať každodenným činnostiam. Veže sú výškovo nastaviteľné, preto sa dá povedať, že rastú s deťmi. Sú navrhnuté a vytvorené tak, aby zabránili pádu dieťaťa, preto majú bočné, ale aj zadné opierky.  

Ako sme písali, tieto učiace veže sú veľmi populárne medzi montessori komunitou. Montessori priaznivci veria, že sa deti najviac naučia v prirodzenom prostredí, a teda počas reálneho života. Učiaca veža im tak poskytuje podporu pri skúmaní, tvorivosti, pri zapájaní sa do každodenných činností. Veria, že učiaca stolička im pomôže získať autonómiu na ceste za učením.

Učiaca veža však nie je pomôckou len do kuchyne, kde deti môžu pomáhať pri varení alebo spoznávať ovocie a zeleninu, koreniny a iné prísady, ktoré sa v kuchyni využívajú. Stolička je skvelou pomôckou aj v kúpeľni pri umývaní zúbkov či rúk, ale aj v záhrade pri oberaní jabĺk zo stromu a pod.

kuchynská vzdelávacia veža

Zdroj: ZOODY.sk

Ako využiť učiacu vežu?

Učiace veže sú skvelými pomocníkmi v domácnosti s malými deťmi. Dokonca existuje viacero spôsobov, ako ich v domácnosti využiť. Keďže deti milujú byť súčasťou tímu a sú, takpovediac, stále v akcii, učiaca veža im poskytne väčšiu zodpovednosť za ich priestor a aktivity. Deti budú totižto vo výške a budú mať všetko na dosah ruky.

  • Varenie a pečenie – existuje viacero aktivít, do ktorých môžete zapojiť deti pri práci v kuchyni. Učiaca stolička je „slobodou“ pre deti, ale aj pre vás. Nebudete totižto stále striehnuť a dieťa držať, aby nespadlo. Jednoducho aj príprava obedu vám pôjde od ruky.
  • Každodenné práce – prečo už odmalička nezapájať deti do každodenných činností? Aj také triedenie či skladanie bielizne, umývanie či odkladanie riadu, umývanie okien alebo zrkadiel môže byť pre deti zábavou. A verte, ony sa rady zapoja do týchto bežných činností.
  • Rozvíjanie zručností – aj maľovanie, kreslenie či vystrihovanie je pre deti zábavnejšie, keď sú vo výške. Zatiaľ, čo vy budete pripravovať večeru, vaše deti môžu pracovať na svojich umeleckých dielach pri stole.

Síce učiace veže vytvárajú u deti pocit slobody, nikdy nezabúdajte na to, že by ste ich nemali nechávať bez dozoru. Deti vďaka učiacej veži budú mať všetko na dosah, a teda aj predmety, na ktoré kedysi vôbec nedočiahli. Takže, pamätajte na to, že je potrebné odložiť všetky nože z dosahu a rovnako aj ostatné ostré predmety.

učiaca veža

Zdroj: ZOODY.sk

Prečo voliť učiacu vežu ZOODY?

Asi nám dáte za pravdu, že učiace veže sú skvelými pomocníkmi do každej domácnosti. Učiace veže ZOODY sú vyrábané na Slovensku zo slovenských a českých materiálov a komponentov. Sú prispôsobené jemným detským ručičkám a nôžkam. Nenájdete na nich žiadne ostré hrany, sú niekoľkokrát ručne opracovávané a zároveň sú spájané drevárskymi spojkami, vďaka čomu učiace veže vydržia niekoľko rokov. Treba tiež podotknúť, že učiace veže sú vyrábané s ohľadom na bezpečnosť dieťaťa. Na vežiach sa nenachádzajú žiadne viditeľné spoje, majú tri bezpečnostné tyčky, ktoré chránia dieťa pred vypadnutím a sú konštruované tak, aby boli stabilné aj po niekoľkých rokoch používania.

Učiace veže ZOODY sú vyrábané ručne, preto ich môžete prispôsobiť potrebám svojich detí alebo upraviť podľa vlastných požiadaviek. Či už máte predstavu o širšej veži s viacerými nohami, s počítadlom alebo bez neho, s tabuľou alebo bez nej, s viacerými polohami na státie a pod., v ZOODY vám radi vyhovejú. Učiace veže si tiež môžete prispôsobiť podľa seba – k dispozícii máte na výber z 30 farieb a 5 lakov, takže aj veža pre vaše dieťa môže byť unikátna.

Ak vás učiaca veža ZOODY zaujala, tak viac informácii nájdete na zoody.sk, kde si ju zároveň môžete aj objednať.

10 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.11.2020 06:46

Vyzerá na naozaj dobrého pomocníka.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.11.2020 07:50

Wau orginalna stolička mám tri malé vnúčatká a všetko chcú pomáhať hlavne keď pečiem

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

22.11.2020 15:09

deti sú roztomilé, keď chcú pomáhať, niekedy to však končí katastrofou

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

23.11.2020 09:29

Múdre mamy ,ktoré takto zapájajú svoje malé ratolesti.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

23.11.2020 14:01

Šikovná vecička ... moje dcérky sú už veľké, ale pre budúce vnúčatká úžasná inšpirácia na darček.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

23.11.2020 20:00

No,ja už mám deti dospelé,aj vnúčik je už veľký,ale stolička je super nápad.A idú Vianoce,tak by to bol skutočne výborný a užitočný darček,ktorý by bol určite využitý.

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

24.11.2020 09:49

super pomocník

Vaše meno:

Veronika Marejková

Veronika Marejková

14.12.2020 22:13

Urcite super vec. Veľmi som ju chcela pre syna,žiaľ máme malu kuchyňu a nebolo pre nu miesto a tak nám poslúži aj kuchynska stolička. Strach bol síce veľký, ale už si dáva pekne pozor a pomáha mi pri každom varení.

Vaše meno:

Barbora Kubelková

Barbora Kubelková

20.12.2020 16:25

Sranda, čo už nevymyslia. Ja som mame ešte pomáhala klasicky :) pri kuchynskom stole..

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

25.03.2021 23:07

podarený výmysel

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE