Prvé mesiace života dieťatka sú zväčša pomerne pokojné, aspoň čo sa pohybu týka. Táto idylka však, milí budúci alebo čerství rodičia, končí, keď sa dieťatko začne pretáčať a následne aj plaziť. Následne prichádza štvornožkovanie u dieťaťa, prvý sed a prvé kroky. Zrazu je preň objavovanie nových zákutí jeho domova novou výzvou, do ktorej sa púšťa úplne nekontrolovateľne a bezhlavo, a to každú minútu každého jedného dňa. Bezpečie bábätka tak zostáva na nás rodičoch, ktorí musia zamedziť tomu, aby ich dieťa okúsilo, aké sú najčastejšie úrazy bábätiek v domácnosti.
Pády, pády a zasa pády
Možno sa pýtate, aké vlastne sú tie najčastejšie úrazy bábätiek. Sú to odreniny, najrôznejšie úrazy hlavy, otvorené rany či popáleniny. Štatisticky ich spôsobuje najčastejšie padajúci nábytok či predmety, no veľké percento úrazov (viac ako 50 percent) spôsobujú aj pády detí ako také. Sú tu však aj ďalšie úrazy, ktoré sa neraz stávajú až smrteľnými. Ide napríklad o utopenie, udusenie, otravu a už spomínané nebezpečné popáleniny.
Inšpiruj sa: Je trestanie detí správna forma výchovy? Experti v tom majú jasno
Bezpečnosť nadovšetko
Vieme, znie to naozaj hrozivo. Žiadny rodič nechce, aby ich dieťatko trpelo a situácia sa stáva obzvlášť nepríjemnou a obtiažnou, ak sme tomu mohli vopred zamedziť. Aj preto sme pre vás pripravili zoznam základných bezpečnostných opatrení, ktorými môžete šance úrazu bábätka vo vašej domácnosti znížiť na minimum.
Galéria: Tipy, ako vytvoriť bezpečný domov pre bábätko
Opatrenia pred utopením
Aj keď si to možno neuvedomujeme, bábätko sa doslova dokáže utopiť aj v kaluži vody. Práve preto je váš záchod, vaňa, bazén, prípadne iná nádoba s vodou skutočné riziko. Záchody by preto mali mať bezpečnostné uzatváranie, vo vani by ste mali mať protišmykovú podložku či iné bezpečnostné sedenie pre dieťatko. Bazény (aj tie detské) musia byť patrične ohradené.