Prvá pomoc pri popáleninách – ako ju poskytnúť postihnutému správne?

Ovládať aspoň základné zásady poskytovania prvej pomoci je nesmierne dôležité. Poskytnúť človeku prvú pomoc pri nejakom úraze či v prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu (napríklad pri infarkte či mozgovej príhode) totiž neraz značí i zachrániť život postihnutému. Niekedy nestačí len privolať rýchlu zdravotnú pomoc, práve, kroky, ktoré podnikneme do príchodu záchranky, môžu mať obrovský význam. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké sú základné kroky v prípade poskytovania prvej pomoci pri popáleninách. Popáleniny predstavujú spravidla veľmi bolestivé poranenie, ktoré môže vo vážnych prípadoch ohroziť život človeka.

Popáleniny môže spôsobiť kontakt kože s rôznorodými zdrojmi tepla a horúcimi látkami, či už v pevnom, tekutom, alebo aj plynnom skupenstve. Vážne poškodenie kože môže spôsobiť napríklad oheň, slnečné žiarenie, vriaca voda, chemikálie, elektrický prúd, radiácia, ale dokonca aj extrémny chlad (vedúci k vzniku omrzlín). Rozlišujeme pritom viaceré stupne popálenín, ktoré klasifikujeme podľa závažnosti, a teda podľa toho, do akej hĺbky je koža zasiahnutá. Tiež je spravidla pri popáleninách potrebné zhodnotiť, aké percento povrchu tela je postihnuté. Aj pri popáleninách je nevyhnutné podať prvú pomoc, či už ide o malé poranenie, alebo závažnejšie. Ako postupovať? 

Odporúčame: Čo všetko môže spôsobovať nadmerné grganie? Môže ísť aj o ochorenie?

ošetrenie popálenín

Zdroj: Shutterstock®

Ako poskytnúť prvú pomoc pri menších popáleninách?

Pri poskytovaní prvej pomoci v prípade menších popálenín (napríklad popálenie na ruke) je nevyhnutným prvým krokom najmä okamžité odstránenie zdroja tepla, respektíve príčiny popálenia, ak teda ešte stále pôsobí. V prípade ohňa je dôležité jeho bezpečné uhasenie. Ak napríklad horí postihnutému kus odevu, uhaste ho, ideálne nejakou hrubou látkou či dekou. Hoci je cieľom poskytovania prvej pomoci hlavne pomôcť druhému, zároveň je potrebné myslieť i na vlastnú bezpečnosť a na to, aby sme vážne neohrozili i svoje zdravie. Potom postupujeme pri ošetrení poranenie nasledovne:

  • Po odstránení príčiny popáleniny z postihnutých miest opatrne odstránime prípadné oblečenie, kusy látky, tiež bižutériu, hodinky a podobne.
  • Potom popálené miesto schladíme, ideálne pod tečúcou vodou, prípadne ponorením končatiny do studenej vody. Na chladenie úplne postačí studená voda, vyhýbame sa použitiu ľadu, ktorý môže narobiť viac škody! Oblasť chladíme, až kým pacient pocíti úľavu a bolesť sa zmierni (pokojne 15 až 20 minút).
  • V prípade malých povrchových popálenín prvého a druhého stupňa je možné ranu ošetriť krémom, gélom či sprejom na to určeným (napr. kalciová masť, pantenolový sprej alebo pena, hydrogélové náplasti a iné pomôcky z lekárne).
  • Drobné popáleniny spravidla nie je potrebné prekrývať. Ak sú však na namáhaných miestach, alebo hrozí ich znečistenie, je lepšie použiť krytie, napríklad spomínané náplasti, ktoré podporia hojenie a zároveň bránia kontaminácii rany.
  • Ak sa na rane počas procesu hojenia vytvoria pľuzgiere, neprepichujeme ich!
  • Liečba menších popálenín môže trvať niekoľko dní až týždňov, dôležitá je hlavne trpezlivosť, udržovanie rany v čistote a pravidelné ošetrovanie vhodnými prípravkami. Pri problémoch s hojením je vhodné konzultovať zdravotný stav s lekárom. 

Odporúčame: Zvýšená hladina kyseliny močovej – aké škody môže v tele napáchať?

vážne popáleniny

Zdroj: Shutterstock®

Ako postupovať pri závažnejších popáleninách?

Pri skutočne závažných alebo rozsiahlych popáleninách je potrebné postupovať trochu inak, i keď niektoré základné kroky prvej pomoci sú rovnaké. I v prípade vážnych popálenín je nevyhnutné ako prvé odstrániť zdroj a príčinu popáleniny, čiže oheň, horúci predmet a podobne. Následne, rovnako ako v predchádzajúcom prípade, z postihnutých miest odstránime odevy, hodinky či rôznu bižutériu. Ak je však látka priškvarená a prilepená k pokožke, nasilu ju nestrhávame! Postačí, ak ju v okolí popálenej kože len dookola ostriháme a zvyšok odevu odstránime. Nasleduje chladenie popáleniny studenou (nie ľadovou!) vodou, ktoré by malo trvať aspoň 15 až 20 minút.

Nakoniec rany len prekryjeme sterilným obväzom alebo nejakou čistou tkaninou (ktorá nepúšťa chlpy), rany na tvári je vhodnejšie neprekrývať, len chladiť. Popáleniny v tomto prípade neošetrujeme žiadnymi ďalšími prípravkami, ničím ich nenatierame (žiadne krémy, gély, zásypy), nedezinfikujeme, s pľuzgiermi rovnako nemanipulujeme  Pri vážnych popáleninách je nevyhnutné privolať záchrannú zdravotnú službu (číslo 155 alebo 112), alebo inak zaobstarať prevoz k lekárovi. Do príchodu záchranky udržiavame postihnutého v pokoji a pri vedomí. Popálené miesto by malo byť znehybnené. Pri rozsiahlych popáleninách môže dôjsť k rozvoju šoku, preto myslíme na protišokové opatrenia:

  • ticho (postihnutého pohodlne uložíme a upokojujeme ho),
  • teplo (predchádzame podchladeniu organizmu),
  • tíšenie bolesti (v prípade popálenia ochladzujeme ranu vodou),
  • transport (zabezpečíme lekársku pomoc),
  • tekutiny (vodou len ovlažujeme pery, priamo nepodávame tekutiny ani jedlo).

Odporúčame: Vzácna izovalerová acidémia: Aké príznaky má táto genetická porucha?

liečba popálenín

Zdroj: Shutterstock®

Ako podporiť hojenie popálenín?

Hojenie popálenín neraz predstavuje dlhodobý proces. Liečba závažných a rozsiahlych popálenín patrí do rúk odborníkov a v žiadnom prípade by sme sa nemali pokúšať o domácu liečbu. Veľké zranenia pokožky môžu viesť k šoku, taktiež predstavujú život ohrozujúci stav. Hrozí nebezpečenstvo infekcie, vysoká strata tekutín, problémy s hojením rany a ďalšie komplikácie. Vyhľadanie lekárskej pomoci neodkladajte ani v prípade popálenín u detí či starších jedincov.

Ako sme spomínali vyššie, drobné popáleniny najmä povrchových vrstiev kože, ktoré sa prejavujú najmä sčervenaním kože, prípadne aj drobnými pľuzgierikmi, je možné liečiť v domácom prostredí a ošetriť vyššie spomínanými voľnopredajnými preparátmi z lekárne. V prípade veľkých pľuzgierov, alebo aj zlého hojenia rany, mokvania popáleniny či výskyte iných problémov, čo najskôr vyhľadajte lekára. 

Pri podpore liečby menších popálenín môžu byť nápomocné aj rôzne prírodné prostriedky, napríklad:

  • Aloe vera – šťava z listov (napr. aj vo forme gélu z lekárne) podporuje hojenie rán a regeneráciu pokožky,
  • rastlinné oleje – napr. ľubovníkový olej účinne hojí povrchové poranenia a pôsobí protizápalovo, vhodný je tiež konopný či baobabový olej, 
  • propolis – vo forme masti okrem iného podporuje aj hojenie kožných rán a popálenín,
  • nechtíková masť – pomáha pri popáleninách, modrinách, odreninách,
  • harmanček – odvar vo forme obkladov je možné aplikovať na rôzne kožné rany. 
Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Katarína Konečná

Katarína Konečná

11.08.2021 14:04

na drobné popáleniny a škrabance mám vyskúšané aloe vera, je výborné

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

11.08.2021 21:30

Práve dnes som sa popálila na grile. Trošku pomohla tečúca studená voda a potom mastička ale ešte stále to bolí.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

12.08.2021 06:23

Výborné rady!

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

12.08.2021 08:57

Mám vlastné nepríjemné skúsenosti s obarením .

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

12.08.2021 14:19

kalciovu mast použivame pri popáleninách už dlho a naozaj je dobra na takéto veci

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

12.08.2021 18:57

musí to byť hrozná bolesť, nikdy nezabudnem na hrozný krik malého chlapca pri prebaľovaní rán v nemocnici, zapchávali sme si uši

Vaše meno:

Renáta Mularčíková

Renáta Mularčíková

18.08.2021 20:47

Stačí chvíľka nepozornosti v domácnosti či pri práci a popálenina je na svete. Vhodným prípravkom na ľahké popáleniny je kalciová masť a prípravky s obsahom panthenolu.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.