Overené kulinárske triky a tipy: Vďaka ním budú tvoje jedlá ako z michelinskej reštaurácie

Niektoré z nás sa takpovediac s varechou v ruke aj narodili. Uvariť akékoľvek jedlo alebo upiecť nejaký zákusok nám vôbec nerobí problém. Ale na druhej strane sa medzi nami nájdu aj také, ktoré varenie alebo pečenie berú ako trest. Niektoré totižto nerady trávia v kuchyni čo i len minútu. Varenie je totižto niekedy zdĺhavá činnosť, ktorá zaberie veľké množstvo času.

Nepatríte ani vy k tým, ktoré by si varenie či pečenie užívali. A radšej než by ste mali stráviť celé doobedie v kuchyni využijete donáškové služby reštaurácii vo vašom okolí? Tak v tom prípade by ste si mali osvojiť základné kulinárske triky a tipy, pri ktorých ušetríte svoj čas aj energiu. A pri lepšej konštelácii hviezd ušetríte aj peniaze za minutú energiu (elektrinu) pri varení.

Odporúčame: Minimalizmus v kuchyni: Horúci trend pre rok 2021!

ako na šťavnaté mäso

Zdroj: Shutterstock®

Ako na šťavnaté mäso?

Pripraviť dokonalé mäso nie je vôbec jednoduché. Pri krátkom varení môže byť gumené a pri dlhom varení zase vysušené. Aby bolo mäso pripravené ideálne a bolo šťavnaté, tak ho naložte do „soľanky“. Zmiešajte ¼ šálky soli, tri poháre vody a ¼ šálky cukru. Mäso naložte do tejto zmesi a nechajte ho v nej aspoň hodinu – ideálne je, ak ho budete takto skladovať v chladničke. Pri varení či pečení si mäso zachová svoju šťavnatosť.

Rýchlo uvarené cestoviny

Aj keď v dnešnej dobe je pomerne trúfalé hovoriť o tom, ako cestoviny uvariť čo najrýchlejšie (veď asi všetci poznáme 3-minútové cestoviny), ale predsa len jeden trik existuje. Ak cestoviny pred varením namočíte, bude trvať len 60 sekúnd kým sa následne uvaria. Ideálne je vložiť cestoviny do vzduchotesnej nádoby a zaliať ich vodou. Takto ich nechajte namočené niekoľko hodín pred varením, no pokojne aj celú noc. Keď budete pripravovať obed, môžete ich priamo pridať do omáčky a chvíľku ich v nej povariť.

ako nespáliť cibuľu pri pražení

Zdroj: Shutterstock®

Rýchlo opražená cibuľka a mäkšie mäso

Aj vás občas štve, že pri restovaní cibule sa časť z nej spáli a časť opraží do sklovitá? Síce pečená cibuľa je chutná a zdravá, ale hovoriť môžeme predovšetkým o tej pečenej v rúre. Aby ste jej spečeniu pri pražení predišli, tak pri jej restovaní použite tajný trik šéfkuchárov – trik so sódou. Keď sa začne cibuľa sfarbovať, tak pridajte trošinku sódy bikarbóny. Cibuľka sa tak nespáli.

Sódu bikarbónu sa oplatí pridať aj do mäsa. Ak varíte napríklad guľáš a čakáte, kým mäsko zmäkne, aby ste pridali ďalšie ingrediencie, tak pridajte do základu aj trošku sódy bikarbóny. Mäsko tak zmäkne oveľa rýchlejšie.

Voňavé korenie

Niekedy je tajomstvo skvelého jedla ukryté v korení, ktoré bolo použité na jeho dochutenie. Ak chcete z korenia vyťažiť maximum, tak by ste ho mali chvíľku opiecť na panvici. Korenie tak uvoľní svoju arómu a jedlu dodá nezameniteľnú chuť.

ako na rýchle varenie zeleniny

Zdroj: Shutterstock®

Rýchle varenie zeleniny

Najbližšie, keď si budete pripravovať zeleninu, tak ju nedajte variť do vody z vodovodu, ale ju zalejte minerálkou. Sýtená minerálka pomáha zeleninu zmäkčiť, vďaka čomu sa rýchlejšie uvarí. Trik je to síce skvelý, ale už dlhšiu dobu sa hovorí o tom, že minerálky nie sú pre naše telo prospešné. Či sa teda rozhodnete tento trik vyskúšať alebo nie, je len a len na vás.

Zaujme ťa: Ako odstrániť pleseň v kvetináčoch izbových rastlín? Toto pomôže!

9 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

02.02.2021 18:26

vďaka za tipy a triky

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

03.02.2021 06:17

Výborné tipy, ďakujem!

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

03.02.2021 08:23

Zaujímavé triky.

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

03.02.2021 10:37

Wau, určite vyskúšam pred varením cestoviny namočiť do vody.

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

03.02.2021 16:27

Zeleninu do minerálky? Tak to raz vyskúšam a uvidím ;-) Cestoviny radšej neskúšam,mám ich rada tak ako ich vždy robievam .. Sodu bic. pridávam do mäska, aby bolo mäkkšie . Ale inak super triky , dakujem .

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

03.02.2021 22:33

Super triky a rady.Zaujalo ma hlavne namáčanie cestovín - vyskúšam.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

04.02.2021 08:13

Niektoré poznám ostatné vyskúšam

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

05.02.2021 19:07

Ďakujem za tipy.

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

18.03.2021 22:01

namočenie cestovín je zaujímavý nápad

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE