Ako odstrániť pleseň v kvetináčoch izbových rastlín? Toto pomôže!

Pri pestovaní kvitnúcich či zelených izbových rastlín sa môžu vyskytnúť viaceré problémy. Neraz za to môžu i časté chyby pri starostlivosti o izbové rastliny, ako nevhodné zalievanie, zlé umiestenie zelene v interiéri, neskoré presádzanie či nadmerné hnojenie. Rastlinky tiež môžu napadnúť rozličné škodce. Najmä počas jesenného obdobia je veľmi častým problémom aj pleseň v kvetináčoch. Vo väčšine prípadov ide o saprofytickú pleseň, ktorá nemusí byť nijako zvlášť škodlivá pre samotnú rastlinu. Môže jej však odoberať živiny z pôdy. V kvetináči na substráte však vytvára pomerne nevzhľadný biely chlpatý povlak, takže je lepšie sa jej zbaviť.

Spomenúť tiež môžeme, že určité množstvo plesní sa bežne vyskytuje v každej pôde. Spolu s pôdnymi baktériami či hmyzom napomáhajú rozkladať organické látky v pôde na hnojivo. Problémy však môžu nastať pri ich nadmernom rozšírení. K vzniku plesní v kvetináčoch môžu prispieť viaceré faktory, napríklad nevhodná zálievka a nadmerná vlhkosť. Tieto podmienky výrazne podporujú rast plesní. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako sa plesní v kvetináčoch zbaviť a ako im predchádzať.

Odporúčame: Ako zazimovať balkónové kvetiny? Drž sa overených rád!

pleseň v pôde

Zdroj: Shutterstock®

Pomôže škorica či peroxid vodíka

Ak spozorujete pleseň v kvetináči na povrchu substrátu niektorej z vašich izbových rastlín, máte viaceré možností, ako sa jej zbaviť. V prvom rade je nevyhnutné odstrániť vrchnú časť plesnivého substrátu, napríklad pomocou malej lopatky. Je však dôležité myslieť na to, že len odstránenie napadnutej časti pôdy vôbec nemusí stačiť a problém sa za pár dní či týždňov môže objaviť znova.

Zvyšok zdanlivo zdravého substrátu je vhodné ošetriť, a to najmä použitím nejakého fungicídneho prípravku. Veľmi dobrým pomocníkom je v tomto prípade mletá škorica, ktorá je vďaka svojím účinným látkam akýmsi prírodným fungicídom. Účinne tak ničí huby a zabraňuje im rásť. 

Aby ste zabránili rozvoju plesní po odstránení vrchnej časti pôdy, substrát jemne poprášte práve mletou škoricou. Následne rastlinu istý časť nepolievajte. Je dôležité, aby substrát dôkladne preschol. Plesniam sa vďaka tomu už viac nebude dariť. Samozrejme, dávajte pozor aj na to, aby nadmerné sucho následne izbovej rastline neuškodilo.

Substrát, v ktorom sa objavili plesne, môžete ošetriť i ďalšími prípravkami. Použiť sa dá napríklad peroxid vodíka. Pri plesniach v pôde zmiešajte 1 l vody a asi 20 až 25 ml 3 % roztoku peroxidu vodíka (nájdete v lekárňach) a touto zmesou v primeranom množstve zalejte rastlinu. Dávajte pozor na prelievanie, substrát vždy nechajte dostatočne preschnúť. 

plesnivý substrát

Zdroj: Shutterstock®

Čo s kontaminovaným substrátom?

Ak nie je napadnutá len vrchná časť substrátu v kvetináči, ale aj hlbšie vrstvy, alebo sa pleseň pravidelne objavuje znova a znova, ideálne je rastlinu presadiť do úplne čistého a nového substrátu. Ak rastlinku presádzate do toho istého kvetináča, nezabudnite ho dostatočne vyumývať, aby ste mali istotu, že v ňom nezostali žiadne spóry.

Opláchnite ho horúcou vodou, na dezinfekciu môžete použiť klasický kuchynský ocot. Potom ho nechajte vyschnúť. I koreňový systém rastliny dôkladne očistite od všetkých zvyškov starej pôdy. Následne môžete rastlinu presadiť do čistého kvetináča. Nezabudnite použiť nový kvalitný substrát. 

Niekedy tiež môže dôjsť k splesniveniu samotného substrátu, ktorý ste vo vrecku určitý čas doma skladovali. Dochádza k tomu z viacerých dôvodov. Môže ísť o nekvalitný substrát, takže si plesne prinesiete už z obchodu, no tento problém môže nastať aj pri jeho nesprávnom skladovaní.

Takto kontaminovaný substrát však nemusíte hneď vyhadzovať. Skúste ho radšej sterilizovať v rúre. Rozmiestnite ho na starý plech a v rúre ho nechajte piecť asi 20 až 40 minút pri teplote 80 až 90 °C. Následne ho vhodne uskladnite, a to predovšetkým na suchom mieste. Počas leta tiež môžete zlý substrát nechať poriadne vysušiť a prevetrať na slnku. 

zalievanie rastlín

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je prevencia

Oveľa jednoduchšie, ako bojovať s plesňami v kvetináčoch, je myslieť na prevenciu tohto problému. Výskytu plesní na substráte môžeme predchádzať hlavne minimalizovaním rizikových faktorov, ktoré k rozvoju tohto problému prispievajú. Medzi ne môžeme zaradiť hlavne:

  • prelievanie kvetín,
  • vysokú vlhkosť ovzdušia,
  • nízku teplotu vzduchu v miestnosti,
  • nedostatočné vetranie,
  • vysokú kyslosť pôdy.

V rámci prevencie plesní v kvetináčoch izbových rastlín je preto nevyhnutné vyhýbať sa nadmerným zálievkam, ktoré môžu okrem iného spôsobiť aj zahnívanie koreňov. Medzi jednotlivými zálievkami nechajte vrchnú časť pôdy dostatočne preschnúť. V jesenných a zimných mesiacoch stačí väčšinu rastlín polievať menej často, a to pokojne raz za dva týždne. Okrem primeranej zálievky myslite na pravidelné a dostatočné vetranie interiéru. Ak máte problémy v miestnosti s vysokou vlhkosťou, vyskúšajte rôzne pohlcovače vlhkosti.

Veľmi pomôže aj to, ak napríklad nebudete v izbách sušiť mokrú bielizeň. Okrem toho môžete izbovým rastlinám dopriať z času na čas aj prekyprenie vrchnej časti zeminy. Stačí použiť malé hrabličky, vďaka ktorým účinne prevzdušníte zeminu a koreňový bal.

Výbornou prevenciou pred plesňami v kvetoch je pridanie jednej lyžičky citrónovej šťavy do hnojiva, a to pravidelne. Prevenciou je aj „pečenie" substrátu. Stačí len substrát z obchodu nasypať na plech a pár minút prepiecť v rúre na najvyššej teplote. Zničíte tak zárodky húb a plesní. 

Odporúčame: Vintage štýl a jeho veľký návrat: Trend, ktorý ťa dostane na prvý pohľad!

Aktualizovaný článok: 4.11.2022

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

14 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

18.11.2020 06:15

Výborné rady! Škoricu používam.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

18.11.2020 08:25

O škorice som ešte nepočula, vyskúšam.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

18.11.2020 09:31

Niekedy sa objaví aj mne ,pri nadmernej zalievke.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

19.11.2020 08:42

Tú škoricu idem hneď vyskúšať !

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

19.11.2020 09:25

Ďakujem za typy, určite vyskúšam, nakoľko niekedy mávame tento problém, hlavne v zime, kedy sa vykuruje a nevetrá sa až tak často ako v iných obdobiach.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

19.11.2020 09:48

Ďakujem za výborné rady, občas aj ja musím riešiť problémy s plesňou v kvetináči. No to mi nenapadlo ani vo sne, že pomôže škorica :)

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

19.11.2020 23:54

Škoricu mám doma stále,takže ak bude treba,využijem ju aj takto.

Vaše meno:

beata kolkova

beata kolkova

20.11.2020 12:42

Zaujimavy clanok,urcite vyskusam,dakujem

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

20.11.2020 15:42

Určite vyskúšam

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

20.11.2020 18:13

škoricu používam pri odrezkoch, vyskúšam aj na pleseň

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

27.11.2020 17:46

praktické rady

Vaše meno:

Veronika Marejková

Veronika Marejková

14.12.2020 22:19

Akurát tento týždeň som si všimla,že sa mi začala objavovať v kvetinaci. Vyskúšam tu skoricu:)

Vaše meno:

Jana Petrášová

Jana Petrášová

21.12.2020 20:48

tento problém poznám, prehnala som to so zálievkou, vďaka za radu určite vyskúšam najskôr tú škoricu

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

25.03.2021 23:02

ak sa mi ten problém niekedy vyskytne, tak vyskúšam škoricu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.