Perlivá voda je voda obohatená o plyn oxidu uhličitého. Presne ten z nej v priebehu niekoľkých sekúnd urobí lahodný bublinkový nápoj. Zatiaľ, čo niektorí z nás si perlivú vodu vychutnávajú skôr výnimočne a považujú ju za náhradu sladených nápojov, niektorí z nás ju pijú pravidelne každý deň ba dokonca i namiesto vody z vodovodu. Ako však pôsobí perlivá voda na ľudský organizmus?
Hydratuje rovnako
Čo sa úrovne hydratácie týka, perlivá voda je rovnako dobrá ako voda bez bubliniek. Odborníci však napriek tomu odporúčajú perlivú vodu piť uvedomele. Perlivá voda bez sladidiel a iných aditív je síce lepšou alternatívou než sú sladené nápoje, no ak obsahuje minerály, mali by ste sa pred ňou mať na pozore a riadiť sa starým známym heslom, že všetkého veľa škodí.
Ak však potrebujete svoj pitný režim trocha ozvláštniť, čo sa pri pití obyčajnej vody môže stať, perlivá voda je veľmi vhodná a svieža možnosť. Existujú dokonca aj štúdie, ktoré tvrdia že perlivá voda dokáže i naštartovať spomalené trávenie.
Inšpiruj sa: Ako neplytvať jedlom? Tu je 9 spôsobov, ktoré šetria i financie!
Negatívny vplyv na zuby či kosti
Napriek tomu, že čistá perlivá voda je v podstate obohatená len o CO2 sa môže stať, že excesívnym pitím bublinkovej tekutiny si môžeme aj poškodiť. Nadbytočný plyn v tráviacom systéme môže spôsobiť nafukovanie, plynatosť a tiež nadmerné grganie. Niektorí odborníci tvrdia, že perlivá voda môže byť spúšťačom pálenia záhy a vyhnúť by sa jej pitiu mali ľudia s tráviacimi diagnózami, napríklad so syndrómom dráždivého čreva.
Tráviaci systém však nie je jedinou ohrozenou časťou tela. Perlivá voda môže podľa odborníkov narúšať zubnú sklovinu, a to pre obsah kyseliny uhličitej a s ňou spojené kyslé pH. Ak to s perlivou vodou preháňate, trpieť by mohli potenciálne i vaše kosti. Aj toto tvrdenie je spojené s kyslým pH perlivej vody, pre ktoré môže dochádzať k rednutiu kostí a k obávanej osteoporóze.
Pozor na aditíva
Nie je perlivá voda ako perlivá voda. Ako pri každom potravinovom produkte, aj pri kúpe perlivých vôd vám odporúčame čítať zloženie. Aj keď sa perlivá voda tvári ako čistá bez rôznych chemických prísad či príchutí, niekedy môže číra farba zavádzať. Aj perlivé vody s obsahom minerálov by sme mali piť umiernene a mali by sme ich aj striedať.
Ak si nie ste istí, ktorá perlivá voda bude pre vás vhodná, urobte si domáce bublinky pomocou dostupných prístrojov alebo si jednoducho načapujte vodu z vodovodu. Tá je najbezpečnejšia a niekoľkonásobne ak pochádza z filtračnej kanvice.
Pozri aj: Hlavné príčiny vypadávania vlasov: Ako problém účinne riešiť?