Spánok ako bábätko? Tieto rastliny vám pomôžu spať sladko!

Väčšina z nás dobre vie, že dobrý spánok je pre nás naozaj dôležitý, a že nedostatočný spánok (v priemere menej ako 8 hodín) môže prispieť k zvýšenej frustrácii, nižšiemu pracovnému výkonu, či k vyššej únave. Ponocovanie, večerná kontrola všetkých sociálnych sietí a zbieranie kačíc zo sveta showbiznisu, či dokončovanie pracovných povinností – a vy v dôsledku toho ani neviete, čo znamená „byť skutočne oddýchnutý“.

 

Potreby spánku sa v priebehu veku menia a sú dosť ovplyvnené životným štýlom a zdravím človeka. Navyše aj káva, energetické nápoje, budíky či vonkajšie svetlo (vrátane toho z elektronických zariadení) – zasahujú do prirodzeného cyklu. Ako si dopriať sladký spánok? Tieto rastliny vám v tom pomôžu.

 

Odporúčame: Krásna pleť klame: Vyzerá na 20 no v skutočnosti má 41 rokov!

Jazmín & Valeriána lekárska

Zdroj: Shutterstock®

Jazmín

Jazmín je tiež známy tým, že zmierňuje úzkosť a znižuje stres. Preto práve jazmín môže byť tou rastlinku, ktorá vám dopomôže ku kvalitnému spánku. Pestovanie jazmínu v spálni tiež pomôže zvýšiť bdelosť počas dňa.

 

Valeriána lekárska

Tieto kvety kvitnú počas leta a dokážu zaujať svojou vôňou. Avšak vôňa a krásne sfarbené kvety nie sú všetkým, čím táto rastlinka ohúri. Koreň z valeriány sa používa na liečenie nespavosti už po stáročia. No dokonca aj jednoduché pestovanie tejto rastliny v spálni dokáže prispieť ku kvalitnejšiemu spánku.

 

Odporúčame prečítať: Ako si vytvoriť vlastný hydratačný pleťový produkt?

Gerbera & Levanduľa & Brečtan popínavý

Zdroj: Shutterstock®

Gerbery

Gerbery alebo farebné sedmokrásky nie sú pekné len na dekoráciu. Možno potrebujú veľa starostlivosti, aby vydržali čo najdlhšie, no dokážu vytvoriť veľa kyslíka, ktorý za to úsilie stojí. Preto je to skvelý darček a inšpirácia na kyticu pre ľudí, ktorí trpia astmou alebo alergiami.

 

Levanduľa

Táto rastlinka, respektíve jej vôňa, spomaľuje srdcovú frekvenciu a znižuje tak krvný tlak. Z tohto dôvodu sa používa na pomoc ľuďom, ktorí bojujú s úzkosťou. Levanduľa je tiež veľmi užitočná rastlina pre ľudí s nespavosťou.

 

Brečtan popínavý

Rastlinka je tiež nazývaná ako Anglický Ivy – vyžaduje si málo slnečného svetla a starostlivosti. Brečtan pomáha zlepšiť kvalitu kyslíka v miestnosti, čo v konečnom dôsledku prispieva k lepšiemu dýchaniu a tým aj k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku. Pomáha tiež odstraňovať škodlivé toxíny zo vzduchu, preto je tiež vhodný na riešenie astmy a alergií.

 

Odporúčame prečítať: Červené záhradné ovocie - jahody, čerešne, maliny pre vašu krásu!

5 komentárov
Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

05.07.2017 09:18

Super, mám rada takéto články. U dávnejšie som pozerala čo pomáha na spánok a toto je pre mňa novinka :)

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

05.07.2017 19:01

Tak takéto rady niekedy potrebujem... často poriadne nespím..

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

14.07.2017 19:02

mňa spánok nezrádza

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

13.08.2017 17:32

nech zije levandula

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

27.12.2017 14:59

valeriánu a levanduľu mám doma

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE