Vajíčko na mäkko alebo na tvrdo? Zisti, ako dlho variť vajíčka aby boli podľa tvojich predstáv!

Bez vajíčok to proste nejde! Sú predsa tou najlepšou a najčastejšou pochúťkou, ktorú si pripravujeme na raňajky. Dajú sa pripraviť na množstvo spôsobov – niektorí nedajú dopustiť na omeletu, iní zase na volské oko alebo vajíčka uvarené na mäkko či na tvrdo. Sto ľudí, sto chutí, a preto každý si ich pripravuje na svoj spôsob. Ak by sme sa však mali pozastaviť pri vajíčkach uvarených na tvrdo alebo na mäkko, tak tu by sa mohli rozchádzať naše názory, ako dlho variť vajíčka aby boli presne podľa našich predstáv.

Dĺžka varenia vajíčok závisí predovšetkým od toho, do akého pokrmu ich chcete zakomponovať. Teda, ak si z nich chcete spraviť vajíčkový šalát, tak je potrebné variť ich dlhšie, aby sa vám ľahšie krájali. Ak máte radi opečený chlieb s avokádom a vajíčkom na mäkko, tak ho treba variť kratšie. Keď neviete, ako dlho variť vajíčko tak, aby spĺňalo vaše požiadavky, tak máme pre vás malú pomôcku.

Odporúčame: Čo ničí pečeň rovnako ako alkohol? Toto sú najväčší nepriatelia zdravej pečene!

ako uvariť perfektné vajcia

Zdroj: Shutterstock®

Ako variť vajíčka?

Spôsobov, ako variť vajíčka je mnoho a každý má ten svoj overený, ktorý mu vyhovuje. Niekto dáva vajíčka už do studenej vody a nechá ich vrieť potrebnú dobu. Niekto ich dáva až do vriacej vody. V tomto prípade však treba počítať s tým, že je potrebné variť ich trošku dlhšie než pri varení už v studenej vode. Po uvarení je potrebné vajíčka schladiť studenou vodou, aby sa vám lepšie šúpali a aby rýchlejšie vychladli.

Vajíčka sa však dajú „variť“ aj v mikrovlnnej rúre. Tu však platí, že si v mikrovlnke viete spraviť skôr volské oko, ktoré máte hotové za pár minút. Použiť môžete na to špeciálne nádobky, do ktorých rozbijete vajíčka a pokvapkáte troškou vody.

správna dĺžka varenia vajec

Zdroj: Shutterstock®

Ako si pripraviť ideálne vajíčko?

Na obrázku vyššie máte názornú ukážku toho, ako vajíčka vyzerajú po niekoľkých minútach varenia. Po prvých dvoch minútach je vajíčko viac-menej ešte surové, no ak máte radi tekutý žĺtok, tak to bude niečo pre vás. Po 13 minútach je vajíčko ideálne na obložené chlebíky a po 15 minútach budete mať vajíčko uvarené na tvrdo, no dalo by sa možno povedať, že až príliš uvarené. Žĺtok sa po 15 minútach varenia úplne rozpadáva.

Neprehliadni: Najzvláštnejšie zamestnania: Povedala by si áno takejto ponuke?

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

10.09.2020 07:42

Výborná názorná ukážka, vďaka!

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

10.09.2020 09:08

Varím vajíčka 3,5 min. na hniličku a 10minút na tvrdo a som som vždy spokojná s výsledkom.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

10.09.2020 10:26

keď varím viac vajíčok natvrdo, tak aby som si uľahčila šúpanie, tak dám do vody, v ktorej varím vajíčka plátok citróna a po dovarení ich dám do studenej vody zlejem a potom iba dobre zatrasiem a škrupina popraská a dobre sa šúpu

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

10.09.2020 19:26

celá veda, chce to len prax

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

11.09.2020 23:27

Mám rada vajíčka na všetky spôsoby,či to je praženica,alebo varené,či stratené,či oko,alebo chleba vo vajci...Ked chcem vajíčko na mäkko,takzvané na hniličku,tak dám vajíčko do studenej vody a od momentu,ked začne voda vrieť,tak si nastavím minútky na 3 minúty.Ked potrebujem vajíčko na obložené chlebíčky,tak od momentu varenia počítam s 10 minútami.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

14.09.2020 19:54

zaujímavé

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

14.09.2020 20:04

Jednoznačne na tvrdo a najlepšie iba samotné bielka :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE