4 jogové pózy, ktoré pôsobia lepšie ako zázračný krém

Joga patrí k najobľúbenejším cvičeniam na svete. Vďaka nej je vaše svalstvo a väzivo aktívne a okrem toho si ho aj spevňujete.  

 

Hneď po prvej hodine jogy síce budete vyčerpaní, ale zároveň plní energie a endorfínov. Nadobudnete navyše pocit harmónie, oddychu a relaxu. 

 

Toto všetko je prospešné pre vaše telo rovnako, ako aj pre váš dýchací a tráviaci systém. A ako všetci vieme, keď sa k tomu pridá prekrvená cievna sústava, tak sa to dokonale odrazí na našej pleti a celkovom vzhľade. 

 

Odporúčame prečítať: Najlepšie joga videá pre začiatočníčky :)

joga, dobrá pleť, zlepšenie pleti, joga na pleť

Zdroj: Shutterstock®

1. Camel póza

 

Je zameraná na zvýšenie krvného obehu. Vďaka tomu sa vám začne prekrvovať tvár a organizmus detoxikovať. Odborníci tvrdia dokonca o zlepšenom trávení a rozžiarenej pleti.

 

Ako sa dostať do tejto pózy:

 

Od základov: Kľaknite si a kolená dajte od seba na 30 cm vzdialenosť. Ruky si položte na vrch zadku. Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite v zaklonení. Krk by ste mali mať neustále vystretý a dýchať by ste mali bruchom. Vďaka tomu budete cítiť svaly v okolí pupka, ťahajúc sa až k chrbtici.

 

Začiatočníci: Vaša hlava pôjde ešte hlbšie, pretože pohľadom budete sledovať strop. Snažte sa čo najdlhšie ťahať krčné svaly a aj tie chrbtové. Cca 6-8 hlbokých nádychov a výdychov.

 

Pokročilí: Ak vám to vaše telo umožní, položte svoje dlane až na päty. Rovnako ako pre začiatočníkov, aj pre vás platí hlboké dýchanie. Opakujte 6-8 nádychov.

 

Odporúčame prečítať: Nebojte sa ashtanga jogy

joga, dobrá pleť, zlepšenie pleti, joga na pleť

Zdroj: Shutterstock®

2. Póza - podporovaný stoj na hlave 

 

Považuje sa za najzákladnejšiu a najdôležitejšiu pózu v joge. Po dosiahnutí správneho postoja sa u vás rozhostí harmónia a rovnováha. Vďaka tomu, že sa hlava odrazu nachádza pod srdcom, vaše líčka zružovejú (náznak správneho prekrvenia). Krv v žilách, prekrvený organizmus a žily = zdravá a žiariaca pokožka.

 

Táto póza je veľmi náročná, a preto sa ju odporúča praktizovať len s učiteľom jogy.

 

Návod: 

Položte predlaktia na podložku a uložte hlavu presne do stredu medzi položené predlaktia. Následne zdvihnite boky, posuňte ramená a boky posuňte nad ramená do jednej roviny. Ak ste pripravení, tak pokrčte kolená k hrudníku a začnite ich predlžovať smerom k stropu.

 

Odporúčame prečítať: Naučte sa ľahko nadväzovať priateľstvá!

joga, dobrá pleť, zlepšenie pleti, joga na pleť

Zdroj: Shutterstock®

3. Póza - nohy ako stena

 

Má perfektný vplyv na obličky, nadobličky, funkciu štítnej žľazy a bránice. Ak ste nezvládli predošlú pózu, nevadí, túto zvládnete na jednotku. Je dobré, ak pod seba dáte podložku alebo deku.

 

Začiatočníci: Ľahnite si čelom čo najbližšie k stene (zadok by sa vám mal takmer úplne dotýkať). Následne vystrite nohy, ale nedotknite sa steny. Využívajte ich len ako rovnováhu, aby ste videli, či ich máte vzpriamené. Ruky majte kľudne položené pozdĺž tela a zhlboka dýchajte.

 

Pokročilí: Taktiež si ľahnite čelom čo najbližšie k stene. Pokrčte kolená a nohami sa zaprite o stenu. Následne zdvihnite boky a snažte sa udržať 5-15 minút. Uvoľní sa vám aj krk, čelusť a oči.

 

Odporúčame prečítať: Koučka Janette Šimková: „Každý sa môže stať lepšou verziou samého seba“

joga, dobrá pleť, zlepšenie pleti, joga na pleť

Zdroj: Shutterstock®

4. Póza - mŕtvola 

 

Síce pôsobí bezvýznamne, ale dodáva nám potrebný oddych. Odporúča sa zotrvať v nej 5-10 minút. Budete pôsobiť oddýchnuto, vaše telo sa zrelaxuje a svaly uvoľnia.

 

Ľahnite si na chrbát a objímte si kolená na hrudi. Následne si vystrite a roztiahnite ruky aj nohy. Niekoľkokrát zopakujte, až napokon zostanete len ležať. 

 

Odporúčame prečítať: 6 sladkých maškŕt, z ktorých nepriberiete

 

5 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

06.01.2016 08:09

urcite skusim okrem toho stoju na hlave

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.01.2016 14:43

Odporúčam všetkým!

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

07.01.2016 08:52

Na joge som sa vždy cítila super :)

Vaše meno:

anka  -                fb anka all saga saganová

anka - fb anka all saga saganová

10.02.2016 11:30

výborne mi pomohla

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

09.03.2016 21:20

joga je skvelá :) treba vyskúšať

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE