Ako samu seba motivovať?

 

V niektorých momentoch potrebujeme viac ako povzbudzujúce slová, aby sme prikročili k činu. Niekoľko takýchto prostriedkov, ktoré podporujú našu motiváciu zhrnula nemecká koučka Antje Heimsoeth.

 

 

Teraz sa musíte už len rozhodnúť, ktorý nástroj je v danej situácii vhodný:

 

 

 

 Stanoviť si reálne ciele

 

Poznáte vaše ciele? Nielen cieľ vašej najbližšej dovolenky, ale aj ten v oblasti športu, v práci, zdraví a vašej rodiny? Kto nemá žiadne ciele, nemôže zažiť ten pocit, keď ich dosiahne a prežiť tak vzácne úspechy. Opätovne sa to prejavuje na sebavedomí a na vlastnom množstve energie.

 

 

Posilniť to silné

Čím viac ste schopní prispieť svojou šikovnosťou, o to viac ste motivovaní, keď ide o vaše úlohy. Cítite sa nedostatočne vyťažení, vaša motivácia klesá, rovnako máte pocit preťaženosti. Ruku na srdce: Viete v čom spočíva vaša sila? Veríte si a dôverujete? Vrchol dosiahne ten, kto má neobmedzený prístup k svojmu potenciálu a využíva svoje zdroje k dosiahnutiu cieľa. Čím lepšie poznáte sám seba a svoje silné stránky, ste dostatočne sebavedomí, tým menej sa dostávate pod tlak.

 

Odporúčame prečítať: 5 rád ako zvládnuť prácu z domu

 

Ako samu seba motivovať?

Zdroj: Shutterstock®

 Dôverovať

 

Každý človek prekoná sám seba, keď ho ocenia. To najlepšie dosiahne šéf potom, čo si vysoko váži svoj tím, ocení výkon, povzbudí a podporí. Mal by preto svojim kolegom dať najavo, že dôveruje ich schopnostiam a stavia na ich zodpovednom konaní. Tým posilňuje pocit sebavedomia svojho tímu a motivuje ho k ďalšej angažovanosti. Kto však len kritizuje, viac stresuje. Neustále ponižovanie znižuje sebavedomie a motiváciu.

 

 

 Žarty ako faktor úspechu

 

Radosť a nadšenie sú prostriedky, ktoré poháňajú motor motivácie – tak ako polená, ktoré udržujú oheň. Ak sme zanietení, naučíme sa nové veci ľahšie, sme skôr pripravení na výzvy. Bez vtipkovania o úlohách nikto neprinesie maximálny výkon. Kto chce vytvoriť nadšenie, musí ako vedúca osobnosť sám preukázať vášeň. Mnoho šéfov podceňuje ako veľmi ich postoj ovplyvňuje výkonnosť svojich zamestnancov. Mentálna a emocionálna sila tímu stojí okrem iného aj na radosti z práce, spoločných úspechoch a zábavy zúčastnených. Štúdie ukazujú, že šťastní ľudia fungujú lepšie. Je dokázaná súvislosť medzi šťastnými zamestnancami a lepšími hospodárskymi výsledkami. Šéfovia, ktorí si myslia, že neplatia svojim zamestnancom za zábavu v práci, si ešte neuvedomili výhody, ktoré to prináša.

 

Odporúčame prečítať:  7 rád ako si vybudovať dobré online meno

 

Ako samu seba motivovať?

Zdroj: Shutterstock®

 Ak chcete ovplyvniť svoju motiváciu:

 

 • Rozmyslite si: Ktorých päť stimulov je najdôležitejších k dosiahnutiu vášho „Cieľa X“? (Napríklad: skvelý pocit po každom behu, zaoberanie sa svojou výživou, pozitívny vplyv tréningu na vaše spanie)
 • Aké výhody sa vytvoria pre vás, keď sa vzchopíte? (Napríklad: Ak napíšem referát dnes večer – neskôr budem mať čas na krimi seriál, môžem ráno spať o pol hodiny dlhšie, spím s čistým svedomím, posuniem sa o jeden krok ďalej s mojou prácou, som počas najbližších niekoľko týždňov oslobodená od písania referátu, atď.)
 • Ujasnite si, čo je skutočne potrebné urobiť.
 • Motivujte sa vizualizáciou.
 • Odmeňte sa za dokončené a splnené úlohy.
 • Vytvorte si konkrétne opatrenia alebo obchodné plány.
 • Objasnite si pozitívne stránky vašej práce / vašich cieľov:
 • Čo to robí pre vás atraktívne, zaujímavé, dôležité, zmysluplné?
 • Ako ste sa motivovali znovu a znovu v minulosti?
 • Aký je to pocit, keď ste dosiahli cieľ?
 • Aké zdroje energie máte k dispozícii

 

Odporúčame prečítať:  Kašlite na neprajníkov! Nechajte ich ísť!

1 komentár
Jana Komadová

Jana Komadová

05.10.2015 17:03

Zaujímavý článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE