Ako zistíš, že si vyhorená mamička? Dôkladne sleduj tieto príznaky!

Hovorí sa, že materstvo je to najprirodzenejšie povolanie na svete, ktoré zvládne každá žena akosi intuitívne. To však neznamená, že ide o povolanie jednoduché... Aj táto „práca“ so sebou prináša svoje nevýhody asi tak, ako každá iná. Ak ste už počuli o syndróme vyhorenia v zamestnaní, tak si môžete byť istí, že niečo podobné existuje aj v materstve. Ako zistíte, že ste vyhorená mamička a ako proti tomuto nebezpečnému fenoménu zakročiť?

Príznaky vyhorenia mamičiek

Nie je nič horšie ako vyhorená mamička, ktorá sa má a musí dennodenne starať o malé dieťa. Preto je dôležité, aby si vyhorené mamičky svoju (síce neoficiálnu) diagnózu uvedomili a niečo s ňou robili. To, že ste ako mamička vyhorela, zistíte pozorovaním samej seba a odsledovaním niekoľkých príznakov.

  • Rovnako ako v pracovnom živote, tak aj v tom mamičkovskom musíme my matky denne splniť niekoľko desiatok úloh, ak nie viac. Ak idete večer do postele s tým, že ste niečo nestihli a tento zoznam si prenášate so sebou do ďalšieho dňa, zrejme nemôžete ani zaspať. To je prvý príznak vyhorenia mamičiek.
  • Druhým príznakom je, že máte pocit, že musíte byť neustále dokonalá a ak sa vám to nedarí, rozruší vás to. Ak vás teda opakovane rozčúli, že ste niečo nestihli alebo nespravili dokonale, máte problém.

Pozri aj: Ako bez problémov zaspať? S týmito tipmi to pôjde celkom jednoducho

ako nebyť zúfalá matka

Zdroj: Shutterstock®

  • Mamičky s vyhorením majú problém aj s udržaním emócií pod kontrolou. Často sa preto stáva, že na blízkych vyletíte z ničoho nič a pre žiadny dôvod. Stresujúce situácie s deťmi, ktoré si nevybijeme na deťoch, vo vás zostávajú a je len otázka času, kedy vyplávajú na povrch.
  • Často býva záchranným člnom pre mamičky pohár (alebo fľaša) obľúbeného vínka, ktorý si vychutnajú, keď deti konečne spia. Ak však na toto vínko myslíte celý deň a len prežívate, aby ste sa k nemu nejako dostali, môžete trpieť vyhorením.
  • Posledným a azda najjasnejším príznakom mamičkovského vyhorenia je to, že vo vás občas vládne pocit, že ste deti nemali mať. Vašu myseľ ovládajú čierne myšlienky a cítite sa ako matka nedocenená, nehovoriac o tom, že ste zanechali kariéru, na ktorej ste tvrdo pracovali.
stres na materskej

Zdroj: Shutterstock®

Zbohom, vyhorenie!

Ak ste už identifikovali, že by ste mohli syndrómom vyhorenej mamičky trpieť aj vy, zachovajte chladnú hlavu. I keď nejde o oficiálnu diagnózu, skutočne existuje a dá sa s ňou dokonca aj niečo robiť. V prvom rade každá mamička potrebuje druhú mamičku, ktorá sa vie vcítiť do jej situácie a podporí ju, hoci aj cez telefón. Niet nad to, ak sa máte komu vyžalovať a tá druhá strana rozumie, čím prechádzate. 

A čo ešte môžete s vyhorením urobiť? Nepoddávajte sa mu, uvedomujte si jeho príznaky a keď na vás prídu čierne myšlienky, zažeňte ich do kúta. Počas dňa si naplánujte len toľko činností, koľko je vôbec možné stihnúť, čím sa ušetríte od sklamania a znechutenia. Ak máte chuť na víno, skočte s kamarátkou na kávu či smoothie, porozprávate sa rovnako dobre. A ak vás opäť prepadne myšlienka, že by ste sa mali lepšie v office za počítačom, spomeňte si na to, ako veľmi ste chceli byť mamami a aké všetky krásne pozitíva materstvo do života prináša.

Inšpiruj sa: Najzdravšie jesenné potraviny: Pripíš ich na zoznam a pripni na chladničku

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.10.2019 07:30

Výborné rady; i keď nejde o oficiálnu diagnózu, skutočne existuje!

Vaše meno:

Lucia Šintálová

Lucia Šintálová

22.10.2019 15:39

Zaujímavý článok, mám 3 malé deti, súhlasím, že veľmi pomáha ak sa vyrozprávam kamarátke alebo sestre. Myšlienka, že by som deti nemala ma našťastie obchádza aj keď je to občas náročné.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE